CevisamaIlze Kraukle

Foto: Marina Dulepina

Valensijā, Spānijā, februāra sākumā sarīkotā 34. starptautiskā izstāde Cevisama 2016 – nozīmīgs notikums keramikas segumu dizaina un ražošanas jomā.

Simt tūkstošu kvadrātmetru lielā platībā savas kolekcijas eksponēja vairāk nekā 650 pasaulē pazīstamu keramikas flīžu ražotāju. Tostarp vairāk nekā 100 pārstāvēja Spāniju. Šo prestižo forumu šoziem apmeklēja 78 tūkstoši cilvēku no 145 valstīm. Absolūtais rekords visā izstādes vēsturē.

Galvenās pēdējo gadu laikā skaidri noformējušās tendences, kas pamatā bija iezīmējušās jau šoruden izstādē Cersaie, joprojām ir aktuālas. Arī jaunās kolekcijas neliecina ne par ko citu kā vien par šo jau apzināto tendenču turpināšanos un evolūciju. Dažādas dabas materiālu (akmens, koks) imitācijas, vintāžas un retro motīvi. Joprojām popularitātes viļņa virsotnē turas heksagoni, reljefas, matētas un glancētas flīzes, flīzes ar ornamentu, dekoru un pat ar portretiem. Tās pašas rotaļas ar grafiku un ģeometriju. Par favorītiem būtu jāatzīst keramika ar 3D efektu lofta stilā un nelielu izmēru gareniskas formas flīzes, vai nu līdzīgas ķieģeļiem, vai ar nošļauptu malu.

Ķieģelis

Ķieģeļus imitējošās flīzes bija galvenā tendence Cersaie 2015, Itālijā, un kļuva par hītu arī Spānijā, Cevisama 2016. Flīzes var izskatīties tādas kā nobružātas, gluži kā īsti ķieģeļi (Keraben), var būt arī nokrāsotas baltas (Realonda). Šos “ķieģeļus” var klāt skujiņas vai zigzaga rakstā (Ape). Tas atkal skaitās moderni.

CevisamaKoks

Keramiskā “koka” veidols ir mainījies. Līdz ar dabiskajām koksnes nokrāsām (Aparici. Sylan) tiek piedāvāti kantri vai Provansas stilam raksturīgi balināti vai krāsoti “dēļi” (Keros. Arla). Topā ir arī rupji apdarinātus “dēļus” imitējošas flīzes (Regno).

CevisamaHeksagoni

Sešstūri joprojām ir ārkārtīgi populāri. Tie ir ļoti daudzveidīgi: gan lieli, gan mazi, gan ar reljefu virsmu (Realonda), gan ar krāsainiem ornamentiem (Realonda. Andalusi). Bija redzami arī apjomīgi sešstūraini dekori (Realonda) un it kā pavirši klāti segumi (Natucer.Revestimientos).

CevisamaApjoms

Ražotāji apliecināja savu prasmi variēt apjomus. Bija redzamas stilīgā monohromā gammā ieturētas flīzes ar dinamisku, “plūstošu” virsmu (Aparici. Nordic), iespiestām tapetēm līdzīgas flīzes (Ragno), tā saucamās mazapjoma flīzes spilgtās krāsās (Aparici. Brickmania). Sevišķi izcēlās stipri izliektās flīzes no Aparici kolekcijas Novocimento.

CevisamaMajolika

Interjeru var izgreznot majolikas stilā krāsotas flīzes. Izstādē bija eksponēti dažādi paraugi – gan tādi, kas šķita radīti sensenos laikos (Natucer; Mainzu), gan spilgtas abstrakcijas (Mainzu), gan maigos toņos ieturētas, smalkām freskām līdzīgas flīzes (Gayafores. Brick), gan oriģināli rombi ar zīmējumiem, kas neatkārtojas (Realonda).

CevisamaVintāža

Šobrīd ir modē flīzes ar vecinājuma efektu. Tendencei atbilst pusisdzisuši zīmējumi un   skrāpējumi (Aparici. Brickwork), nodilums (Mainzu), nolupusi krāsa (Aparici. Carpet), grīdas segumi, kas izskatās tā, it kā pa tiem būtu staigāts jau kopš pagājušā gadsimta sākuma (Mapisa).

CevisamaLuxury

Izstādē netrūka arī īstas greznības, kas, protams, piesaistīja gan profesionāļu, gan publikas uzmanību. Jo vairāk tāpēc, ka daži ražotāji rīkoja iespaidīgas savu grezno kolekciju prezentācijas un attiecīgi bija noformējuši stendus. Piemēram, fabrika Venus izrādīja ārkārtīgi respektablas klasiskās kolekcijas.

Savukārt fabrika Aparici par savu trumpi bija izraudzījusies zeltu un virtuozi savienojusi “zelta” panno ar reljefām dažādu krāsu flīzēm, tādējādi parādot, cik lielisku efektu var nodrošināt šādas kombinācijas (kolekcija Aget). Un, protams, iepriecināja arī Austrumu greznības mīlētājus un cienītājus, parādot, cik perfekti no arābu pasaules patapinātās “zelta” kolonnas izceļ sienu un grīdu gaišo maigumu (kolekcija Phuket).

CevisamaFabrika Da Vinci Ceramica ne tikai atradusi jaunu strītarta jeb ielas mākslas pielietojumu,  “apzīmējot” sienu ar flīzēm, bet pratusi to padarīt pat neapstrīdami greznu, ielogojot cienīgā rāmī. Da Vinci Ceramica apmeklētājus iepazīstināja ar ļoti svaigu un interesantu koncepciju: dizains ar optiskās ilūzijas elementiem. Šīs fabrikas produkts – 3D keramika – ir ļoti izaicinošs materiāls. Košas krāsas, drosmīgas kompozīcijas.

Cevisama

Atjaunotu grīdas un sienas segumu kolekciju parādīja Tonino Lamborghini by Faboce. Pagājušā gadā heksaedri “uzstājās” sarkanā veidolā, bet tagad ir pārvērtušies par vitrāžas kompozīciju.

Cevisama organizatori sola, ka nākamgad izstāde būs vēl plašāka un krāsaināka. Tātad mūs gaida jauni “apmeklētības” rekordi, fantāzijas lidojumi, jaunas idejas un risinājumi.Cevisama