Jonas Maļinauskas

Kad runa ir par mēbelēm, vārdi “klasiskais stils” parasti asociējas ar baroka un ampīra greznumu.  Taču Milānā notikušais mēbeļu ražotāju un piegādāju forums Salone del Mobile atspoguļoja jaunās tendences, kas maina pašu klasikas jēdzienu.

Kā uzskata eksperti, laikā pēc 2008. gada krīzes mēbeļu dizaineri un ražotāji bija spiesti ciešāk sadarboties ar privātās arhitektūras veidotājiem, kas priekšroku deva nevis izšķērdīgajai klasikai, bet gan mūsdienīgākiem stiliem. Prestižo interjeru izstrādātājiem aizvien biežāk nācās noformēt platības, kas grūti savienojamas ar tradicionālo stilu uzkrītošo dekoratīvismu. Turklāt daudzi patērētāji atteicās no savas turības kliedzošas demonstrēšanas. Tāpēc klasisko mēbeļu projektēšanā un ražošanā iezīmējās tieksme pēc lakoniskām, vispārinātām formām, kas bija radušās XX gadsimtā, vispirms Art Deco laikā.

iSaloni

Le Fablier

iSaloni

Šī stila izteiksmes līdzekļu plašais diapazons mūsdienu dizaineriem, tā sakot, atraisa rokas visdažādāko platību radošā noformēšanā. Turklāt vieni izmanto striktās taisnstūra struktūras, kas izveidotas no pulēta metāla un papildus izrotātas ar lāzergriešanas tehnikā veidotu ažūru, kā tas, piemēram, redzams firmas Longhi galdos un trauku skapjos. Citi aizraujas ar lakota koka korpusu pludlīnijas plastiku, kā tas vērojams firmas Lbf Mobiliario bufetēs. Trešie dod priekšroku stilizētiem etnomotīviem, kas atveido mēbeļu pītās detaļas (firma Gervasoni). Taču visu projektu kopsaucējs ir smalka elegance, kas iemiesota gan kopējās līnijās, gan “sīkās” detaļās.

iSaloni iSaloni

Salone del Mobile stendos plaši pārstāvēts viens no vienkāršajiem klasisko modeļu modernizācijas paņēmieniem, proti, mēbeļu gobelēnos bagātīgi izmantoti jauni zīmējumi un krāsu toņi. Šajā sezonā populārie dabiskie zemes toņi papildināti ar spilgtiem grafiskiem motīviem, kas patapināti no vīriešu virsdrēbēm. Piemēram, itāļu firma Exedra dīvānus un krēslus apvilkusi ar rūtainiem un svītrainiem gobelēniem, kas mēbelēm piešķir uzkrītošu mūsdienīgu izskatu.

iSaloni

iSaloni