Dace Ozola

Izstādes Salone del Mobile ietvaros bija sarīkota arī starptautiskā izstāde EuroCucina. Tas ir pats svarīgākais un autoritatīvākais šā dizaina sektora forums, kurā satiekas labākie ražotāji no visas pasaules, lai apspriestos par jaunajām mūsdienu mājoklī tik svarīgās telpas iekārtojuma tendencēm.

Eurocucina 2018

Euromobil.

Izstāde apliecināja, ka virtuves mēbeļu dizaineri rūpējas par to, lai attiecīgā telpa atbilstu visiem ergonomikas principiem. Par spīti metāla, mākslīgā un dabiskā akmens popularitātei topā joprojām ir arī koks.

Eurocucina 2018

Rastelli.

Telpas evolūcijas rezultāts ir tāds, ka dizaineri aizvien biežāk apvieno virtuvi ar viesistabu, izmantojot moduļu risinājumus, iebūvētas mēbeles, dažādus materiālus, taču nekādā ziņā nemazinot funkcionalitāti un efektivitāti. Vairums kompāniju savos jaunākajos risinājumos interpretējuši tieši šādas idejas.

Eurocucina 2018

Leicht.

Izstāde izgaismoja mūsdienu virtuves  galvenās pazīmes: daudzfunkcionālas salas, ietilpīgas un praktiskas glabāšanas sistēmas, saliekami galdi, iespējas telpu transformēt atbilstoši vajadzībai, daudzlīmeņu apgaismojums.

Eurocucina 2018

Prestige.

Eurocucina 2018

Brummel.

Apslēptās virtuves

Viena no populārākajām idejām ir apslēptā virtuve. Visa tehnika ir paslēpta zem speciāliem paneļiem, kuri atveras tikai tad, kad vajag izmantot konkrētu ierīci. Tas ir lielisks variants dzīvokļiem, kuros virtuve apvienota ar viesistabu un dažkārt pat arī guļamistabu.

Eurocucina 2018

Scavolini. Box Life. Rainlight Studio.

Projekts Box Life, ko dizaina studija Rain light izstrādājusi kompānijai Scavolini, ir konceptuāls risinājums tāda mūsdienīga un ļoti kompakta interjera veidošanai, kurā var apslēpt ļoti daudz ko, konkrēti: virtuvi, glabāšanas telpas, veļas mazgātavu un pat izvelkamo gultu.

Eurocucina 2018

Ernestomeda. Inside System. Giuseppe Bavuso.

Virtuvē-konteinerā Inside System, kuru izstrādājis kompānijas Ernestomeda radošais direktors Džuzepe Bavuzo, var iebūvēt visu, kas nepieciešams, – plīti, izlietni, speciālus moduļus, trauku mazgājamo mašīnu, un to visu var aizvērt vai atvērt, pateicoties speciāli izstrādātai durvju sistēmai.

Eurocucina 2018

Pedini. Ko 16.

Luksusa mēbeļu zīmols Bently Home pirmo reizi savā vēsturē parādīja arī virtuvju kolekciju, kuru izstrādājis Karlo Kolombo un kura arī iekļaujas šajā pašā tendencē. Virtuves Buxton rozīnīte ir liela glancēti pulētas lapegles sala. Marmora Calacatta Gold plāksnes, atbīdītas uz sāniem, atklāj pulēta tērauda darba virsmu ar moduli, kurā iebūvētas vārīšanas virsmas un liels augstās tehnoloģijas virtuves ierīču vadībai paredzēts sensoru displejs.

Eurocucina 2018

Bentley Home. Buxton. Carlo Colombo.

Salas

Virtuves sala pilda veselu virkni funkciju. Parasti tā ir virtuves interjera centrālais elements un būtiski paaugstina kopējās telpas funkcionalitāti un efektivitāti.

Modeļus ar salu prezentēja daudzas kompānijas – tas liecina par šādas specifikācijas popularitāti. Maestro Stefano Boeri kompānijai Aran Cucine radījis virtuvi-salu, turklāt vēl apvienotu ar dārzu.

Eurocucina 2018

Scavolini. DeLinea.

Eurocucina 2018

Snaidero. Way Materia.

Eurocucina 2018

Siematic. Pure.

Eurocucina 2018

Valdesign. Sumac. Bruna Vaccher.

Eurocucina 2018

Veneta Cucine. Oyster Pro.

Eurocucina 2018

Zampieri. Irori. Stefano Boeri.

Eurocucina 2018

Aran Cucine. Paso. Stefano Boeri.

Pusprofesionālās virtuves

Šī tendence izpaužas tādējādi, ka mājas virtuve tiek projektēta un veidota atbilstoši profesionālās virtuves principiem un prasībām. To raksturo dominējošais nerūsējošā tērauda izmantojums; sevišķi ūdensizturīgas un ugunsizturīgas darba vismas; kompakts un ērts konteineru izvietojums; profesionālas virtuves prasībām atbilstoša telpas racionalizācija;  speciāls profesionālais pildījums.

Eurocucina 2018

Arlinea. Italia. Antonio Citterio.

Spilgts šīs tendences paraugs ir Antonio Čiterio radītais modelis Italia no itāļu markas Arclinea kolekcijas The Professional Kitchen. Virtuvē izmantots Inox nerūsējošais tērauds –izturīgs un higiēnisks, bet galvenā tās īpatnība ir divas salas ar neparasti bagātīgu speciālo profesionālo pildījumu un diferencētām mazgāšanas zonām – viena paredzēta produktiem, otra traukiem.

Revolucionārais kompānijas Arrital modelis AKB_08 – kompānijas galvenā dizainera Franko Driso un šefpavāra Andrea Bertona sadarbības auglis – arī iemieso profesionālās virtuves pazīmes un funkcionalitāti. Šā modeļa galvenās īpatnības ir unikālā durvju konstrukcija un darba zonas apgaismojums. Durvis konstruētas tādā veidā, ka pēc atvēršanas var tikt iebīdītas speciālās nišās, tādējādi paverot brīvu pieeju izlietnei. Patentētā sistēma Focus On nodrošina dinamisku darba zonas apgaismojumu (gaismekļi ir viegli pārvietojami pa tuneli).

Eurocucina 2018

Arrital. AkB_08. Franco Driusso & Andrea Berton.

Metāliskās virtuves

Vēl viena tendence ir tā, ka aizvien plašāk tiek izmantots metāls. No profesionālajām virtuvēm uz mājas virtuvēm pārceļojušas lokšņu tērauda un alumīnija virsmas un fasādes.

Eurocucina 2018

Compex. Monolith Island.

Eurocucina 2018

Abimis. Ego.

Eurocucina 2018

J.Corradi. Moderna 180 lge.

Eurocucina 2018

Fantin. Frame. Salvatoro Indriolo.

Eurocucina 2018

Officine Gullo. Soft Grey & Nicheled Brass. Ufficio Progetti.

Eurocucina 2018

Fendi Cucine. Kurkum. Marco Costanzi.

Moduļu virtuves un mobilās virtuves

Pateicoties moduļu sistēmai, tiek veidotas transformējamas virtuves. Moduļus var izvietot atbilstoši jebkurai gaumei – ir iespējami lineāri, stūra vai zigzagveida varianti. Attiecīgi tiek optimizēta virtuves telpa.

Eurocucina 2018

Boffi. Combine. Pierro Lissoni.

Kompānija Boffi prezentēja Pjero Lisoni projektēto virtuvi Combine, kas sastāv no  kombinējamiem monoblokiem, kuri pēc vajadzības var pārvērsties par darba virsmu ēdiena gatavošanai vai par izlietni.

Aizvien populārākas kļūst mobilās virtuves – uz ritentiņiem. Nepieciešamības gadījumā šādu virtuvi var pārvietot, atbrīvojot telpu citiem mērķiem.

Eurocucina 2018

Alpes Inox. Out of Here.

Kompaktās virtuves

Dizaineri aizvien biežāk piedāvā kompaktas virtuves. Pēc viņu domām, šāda virtuve ir lieliski piemērota mazgabarīta dzīvokļiem. Tajā ir viss, kas nepieciešams, bet tā aizņem daudz mazāku vietu nekā standarta virtuve – superkompaktajā variantā pat tikai vienu kvadrātmetru. Japāņu kompānija Sanwa par šādu mikrovirtuvju dizainu pat saņēmusi Salone del Mobile prēmiju.

Eurocucina 2018

Sanwa. AM 01. Alessandro Mendini.

Eurocucina 2018

Sanwa. Grad 45 Compact.

Eurocucina 2018

Poggenpohl. +venovo. Soren Jungclaus & Mathias Knigge.

Eurocucina 2018

Kettal.

Mākslas objekti

Daži virtuves modeļi ir tik skulpturāli, ka varētu tikt noturēti par laikmetīgās mākslas muzeja eksponātiem. Raksturīgs piemērs ir kompānijas Lago virtuve Fusion. Tās dizaina pamatā ir spēle ar apjomiem, materiāliem un proporcijām. Trīs kompaktās sekcijas ideāli savienojas, veidojot garenu galda virsmu bez nevienas šuves. Ap centrālo koka moduli izvietoti masīvi marmora bloki, turklāt viens no tiem balstīts uz rūdīta stikla “kājiņām” un šķiet gluži vai planējam bezsvara stāvoklī.

Eurocucina 2018

Lago. 36e8 Fusion. Daniele Lago.

Minotti cucine piedāvā projektu Terra lietas bronzas izpildījumā. Šīs virtuves dizainu pirms 15 gadiem izstrādājis Klaudio Silvestrīns un to iemiesojis kokā (ciedrs) un akmenī (porfīrs). Bronzas variants ir monolīts ar tajā apslēptām visām nepieciešamajām funkcijām. Tas balansē uz robežas starp utilitaritāti un daiļu abstraktu skulptūru.

Eurocucina 2018

L’Ottocento. Archetipo. Makethatstudio.

Kulta dizaina birojs Pininfarina, kas iemantojis slavu ar saviem itāļu luksusauto ražotājiem paredzētajiem projektiem, fabrikai Snaidero izstrādājis virtuves modeli Vision, kas ar savām plūdlīnijām raisa nepārprotamas asociācijas ar greznu futūristisku automobili.

Eurocucina 2018

Minotti Cucine. Terra. Claudio Silvestrin.

Eurocucina 2018

Minotti Cucine. Terra. Claudio Silvestrin.