Olga Bobrova

Foto Inese Austruma, Andrejs Ņikiforovs

Kādas Jūrmalas trīsstāvu mājas saimnieki vēlējās, lai ēkas iekštelpas tiktu noformētas modernisma stilā. Protams, ne jau tīrā veidā – mūsdienās tas būtu par daudz pat visdedzīgākajiem šī stila piekritējiem. Taču zināmu klātbūtni vajadzētu just. Dizainere Larisa Pomeščikova (kompānija Dizaina līnija) šo vēlmi īstenoja.

Interior Pomescikova

Larisa Pomeščikova

–No vienas puses, strādāt bija viegli: man patīk jūgendstils (jeb Art Nouveau, jeb modernisms), tāpēc labprāt analizēju tā paņēmienus, īpatnības,– stāsta Larisa. –No otras puses… Bija svarīgi pārlieku neaizrauties, nepārspīlēt ar detaļām un sarežģītiem ornamentiem, turēties zināmos ietvaros. Rezultātā sanāca variācijas par noteiktu tematiku. Precīzāk izsakoties, jūgendstila interpretācija konkrētā telpā.

Interior Pomescikova

Interior Pomescikova

Veidojot interjeru ar jūgendstila elementiem, tiek izmantoti augu valsts, puķu motīvi. Protams, tādi ir arī šīs mājas interjera dekoratīvajā noformējumā. Viesistabā virs kamīna – mozaīkas panno ar puķu ornamentu, grīdu liftā un kāpņu telpā arī rotā puķu raksti (veidoti intarsijas tehnikā), augu valsts motīvi sastopami uz tapetēm un paneļiem ēdamistabā, ažūrajām karnīzēm, kas līdzinās viesistabas logus rotājošajiem koka “lambrekeniem”. Pat galda lampu stikla plafoni viesistabā un guļamistabā rada iespaidu, ka būtu veidoti no lapām vai ziedlapiņām.

Interior Pomescikova

Interior Pomescikova

Vēl viena raksturīga un atpazīstama jūgendstila īpatnība ir vitrāžas. Šajā mājā tās izmantotas ļoti dozēti. Vitrāžas iestrādātas durvīs, kas ved no priekštelpas uz ēdamistabu, bet no tās uz virtuvi; savukārt virtuvē tvaika nosūcēja noslēpšanai izmantotā skapīša durtiņas rotā tiffany tehnikā veidota vitrāža.

Šķiet, ka viena no galvenajām jūgendstila iezīmēm ir vijīgas dekora līnijas. Šīs dinamiski plūstošās līnijas izgrezno lifta ierāmējumu, kāpņu norobežojumu, durtiņas guļamistabas kumodēm.  Jāteic gan, ka kalumi nav obligāts jūgendstila elements.

Interior Pomescikova

Interior Pomescikova

Jūgendstila interjeru ir grūti iedomāties bez neparastas formas arkām. Šāda arka, piemēram, izgrezno to vannasistabas daļu, kas piekļaujas saimnieku guļamistabai. Tā ierāmē duškabīnes, starp kurām atrodas izlietnes.

– Jūgendstils iecienījis ne tikai augus un puķes, – stāsta projekta autore. –Tā simpātijas pieder arī spārēm, sienāžiem, tauriņiem, krāsainām vabolēm, bezdelīgām, papagaiļiem… Un pāviem. Tieši ar tiem es labprāt “paspēlējos”.  Tos iemitināju mājas saimnieku guļamistabā un vannasistabā. Viens putns no akmens panelī integrēta mozaīkas panno pieslējies pie sienas, otrs rotā duškabīņu stikla durvis. Trešais pāvs savas košās spalvas (akmens mozaīkas veidā) gluži vienkārši izkaisījis uz tīkkoka grīdas. Bet guļamistabā pāvi “iemitinājušies” pašā vidū griestiem, kurus pa perimetru rotā šo eksotisko putnu spalvas bronzas krāsā. Arī uz sienas gultas galvgalī ir kaut kas līdzīgs panno ar pagaismu. To rotā lāzergrebuma tehnikā darinātas pāvu spalvas.

Interior Pomescikova

Interior Pomescikova

Vēl viena jūgendstila pazīme ir dabas materiāli. Šajā ziņā jūgendstils ēkā pārstāvēts visur. Kabinets vārda tiešā nozīmē ietērpts kokā, kas ar vijīgām līnijām grezno pat griestus. Daudzās telpās ir koka grīdas, piemēram, parkets guļamistabā, kas veidots pēc projekta autores skicēm, lifta ierāmējums utt. Ir daudz akmeņu, keramikas, stikla. Jāatzīmē, ka viens no pašiem populārākajiem dekora elementiem ir krāsains stikls.  Tas izmantots arī logiem tornītī, kur var nokļūt pa ažūrām kāpnēm no kabineta. Šajā tornītī pieņemts spēlēt intelektuālas spēles, lasīt. No krāsaina stikla gabaliņiem veidoti arī stāvlampas plafoni un galda lampas kabinetā.

… Ar oriģināliem darbiem slavenais itāļu arhitekts, viens no fabrikas Lago īpašniekiem un tās galvenais dizainers Daniels Lago teicis: “Projekts – tas ir intelekts, drosme un mīlestība.” Tieši no šiem komponentiem sastāv Larisas Pomeščikovas veidotais projekts.

Interior Pomescikova

Interior Pomescikova

Interior Pomescikova

Interior Pomescikova

Interjera noformēšanā piedalījās

Ēdamistabas galds, krēsli un kumodes, viesistabas žurnālu galdiņi no akmens – Medea IT (Itālija).

Ēdamistabas paneļi ar augu valsts zīmējumu – firma Lincrusta (Lielbritānija).

Virtuves mēbeles – Reliņš (Latvija).

Kabineta koka paneļi un mēbeles – Reliņš (Latvija).

Guļamistabas parkets – Parketa Nams (Latvija).

Vitrāžas – AM Studio (Latvija).

Ar zīmējumu rotātie stikla paneļi liftā – firma Alustar (Latvija).

Ažūrās koka karnīzes “lambrekeni”– Reliņš (Latvija).

Viesistabas un ēdamistabas lustras – Serip (Portugāle).

Interior Pomescikova

Interior Pomescikova

Interior Pomescikova

Larisa Pomeščikova

Тel. +371 26333680

www.dizainalinija.lv