Teksts: Jonas Maļinauskas

Foto: Ljonass Garbačausks

Pēdējos gados Lietuvas galvaspilsētā, kā arī citās pilsētās, kurās ir augstskolas, palielinājies pieprasījums pēc relatīvi nelieliem dzīvokļiem, ko pārtikuši vecāki iegādājas savām atvasēm, kas iepazīst zināšanu apguves sūrumu un studentu dzīves priekus. Aprēķins ir ļoti vienkāršs: potenciālā īres maksa par vairākiem mācību gadiem jau sedz daļu no dzīvokļa iegādes izmaksām, bet pēc augstskolas beigšanas jaunizceptajam speciālistam, ja viņš būs sev atradis vietu galvaspilsētā, dzīvokļa iegāde vairs problēmas neradīs. Ja viņš dosies kaut kur tālāk, dzīvokli vienmēr varēs izīrēt; turklāt skaists interjers izīrētājam ļaus iegūt lielāku īres maksu.

Interior Sunklodiene

Indra Sunklodiene

Protams, arhitektei Indrai Sunklodienei, kura bija saņēmusi pasūtījumu noformēt jauno dzīvokli 75 kvadrātmetru platībā Viļņas centrā, bija jārisina ne tikai ekonomiskie uzdevumi. Pasūtītāji, kas dzīvokli bija nopirkuši dēlam studentam, skaidri zināja, ka nākamajam interjeram jābūt ieturētam skandināvu stilā, ka vajag daudz baltās krāsas un koka dabiskos toņos ar ziedu akcentiem.  Vārdu sakot, vajadzīgs mājīgums ar ekskluzīvu pieskaņu.

Sākotnējais dzīvokļa plānojums netika mainīts: divās mazākajās istabās būs guļamistaba un kabinets (nākotnē – bērnistaba), bet pašā lielākajātelpā – viesistaba, ēdamistaba un virtuve. Lai izvairītos no līdzības ar triviālajiem IKEA tipa interjeriem, projekta autorei vajadzēja atrast vairākus oriģinālus risinājumus, no kuriem par visiespaidīgāko kļuva grīdas flīžu kompozīcija ēdamistabas zonā.  Pasūtītāji uzstāja, ka vajadzīgs tieši keramikas segums. Lai izvairītos no ierastajiem taisnstūriem, tika piemeklētas rombveida flīzes vairākos toņos, kas ļāva radīt trīsdimensiju seguma ilūziju. Tā kā apkārtējo grīdu klāja ozolkoka parkets, divu segumu apvienošana radīja zināmas grūtības, taču, runājot I. Sunklodienes vārdiem, “bija veiksmīga”.  Līdzīgs paņēmiens izmantots arī gaitenī.

Nākamais oriģinālais projekta risinājums bija tiešā kompozicionālā saikne starp virtuves bloku un korpusa mēbelēm viesistabas zonā. Sienas līmenī šo saikni nodrošināja pagarināti grāmatplaukti, kas sniedzās līdz gaiteņa durvīm, bet pie griestiem – režģoti koka paneļi, kas mājas viesus taisnā ceļā virza uz virtuvi, bet interjeram reizē piešķir spilgti izteiktas skandināviskas iezīmes Alvara Ālto garā. Turklāt koka paneļi kļuva par lielisku pamatu apgaismojuma stiprinājumam virtuves zonā, kuras aizmugures siena arī atdarina koku.

Viena no pasūtītāju vēlmēm bija tāda, ka griestiem vajadzīgs pakāpjveida reljefs. Tas Indru rosināja kopējo apgaismojumu izvietot aiz ģipškartona plāksnes (šis princips izmantots arī citās istabās). Viesistabas zonā akcentēta apgaismojuma funkciju pilda stāvlampa ar auduma abažūru, bet virs virtuves galda – kompaktu piekarināmu gaismekļu grupa (pašu galdu izgatavojusi slavenā Holandes firma Moooi). Gaismekļi par akcentu kalpo arī guļamistabā: tradicionālo galda lampu vietā galvgalī piekarināti divi spāņu firmas Marset abažūri.

Profesionāli detaļu risinājumi un smalki piemeklēti akcenti interjeram piešķir papildu vērtību un vēlamo ekskluzivitāti, bet lakoniskās formas un neitrālā krāsu gamma nodrošinās ilgu ekspluatāciju bez būtiskas pārveidošanas.

Interior Sunklodiene

Interior Sunklodiene

Interior Sunklodiene

Interior Sunklodiene

Interior Sunklodiene

Interior Sunklodiene

Interior Sunklodiene

Interior Sunklodiene

Interior Sunklodiene

Interior Sunklodiene