Teksts: Jonas Maļinauskas

Foto: Ķernus Pauļukonis

Tā kā Baltijas valstis kopš šā gada sākuma oficiāli pieskaitītas pie Ziemeļeiropas, tad droši vien nākotnē sagaidāms, ka pieprasījums nosvērsies skandināvu dizaina virzienā. Taču daudzi vietējie dizaineri jau sen iecienījuši šo populāro stilu; viņu vidū ir arī arhitekte Gabija Pažarskīte, kas gadu no gada demonstrē nelokāmu uzticību skandināvu dizaina idejām.

Interior Gabija

Gabija Pažarskīte

Viens no interesantākajiem projektiem ir interjers, ko viņa projektējusi privātmājai 138 kvadrātmetru platībā, kura paredzēta jaunai ģimenei ar diviem bērniem. Māja ir sastāvdaļa no kompleksa arhitektūras projekta, kas realizēts gleznainā Viļņas nomales reģionālajā parkā. Jaunbūve atrodas stipri šķēršļotā apvidū, turklāt ietver senu aizsardzības būvju atliekas, tāpēc mājai, tāpat kā citām tuvējām ēkām, viens gals ar metāla sijām ir piepacelts, bet otrs – atduras pret stāvu nogāzi. Tāpēc pati par sevi bija saprotama pasūtītāju vēlme ne tikai saglabāt vienotu iekšējo telpu, bet arī to savienot ar apkārtējo dabu, istabas piepildot ar skaistajiem skatiem, kas paveras no logiem, un dabisko gaismu.

Interior Gabija

Interior Gabija

Interior Gabija

Interior Gabija

Interior Gabija

Neparastā mājas konstrukcija noteica netradicionālu plānojumu. Pirmajā stāvā izvietotas nevis vispārējās telpas, kā tas ir parasti, bet guļamistabas un vannasistabas. Turklāt saimnieku guļamistabu no vannasistabas atdala stikla siena ar tajā iemontētu drēbju skapi. Tādējādi abas telpas tika vizuāli paplašinātas, bet vannasistaba lepni pārdēvēta par spa. Otrajā stāvā izvietotas galvenās dzīvojamās zonas: ēdamistaba ar virtuves bloku un viesistaba. Abas gala sienas zem augstā divslīpju jumta būtībā ir lieli logi, pa kuriem vienā pusē paveras skats uz citām kvartāla mājām, bet otrā pusē – ar garām eglēm apaugusi stāva nokalne. Ziemā pa logu redzamā ainava gleznaini papildina ahromatiskos baltpelēkos toņos ieturēto interjera tonālo risinājumu, ko papildina tumši krāsu akcenti.

Interior Gabija

Interior Gabija

Interior Gabija

Interior Gabija

Interior Gabija

Interior Gabija

Tā kā mājas saimnieki saglabājuši mūsdienās tik reti sastopamo aizraušanos ar grāmatām, nozīmīga vieta ierādīta mājas bibliotēkai. Daļa no tās izvietota plauktos blakus kāpnēm, pārējie sējumi – zemās kumodēs un skapī līdzās televizoram un audiocentram. Turklāt augstais skapis gluži kā klasiskajās bibliotēkās aprīkots ar bīdāmām trepītēm, lai vieglāk varētu piekļūt augšējiem plauktiem; tumšo kāpņu raksts sasaucas ar ažūrajiem gaismasķermeņiem un piekarināmā pītā krēsla vieglo konstrukciju. Par interesantu viesistabas interjera akcentu kļuvusi Beļģijas firmas Dovre kompaktā malkas krāsns Vintage.

Interior Gabija

Interior Gabija

Gaisīgais un harmoniskais interjers iemantojis plašu atzinību gan Lietuvā, gan ārzemēs, tā fotosesijas bijušas publicētas daudzos iecienītos interneta portālos, tai skaitā populārajā dezeen.com. Projekts 2015.gadā republikāniskajā konkursā „Gada interjers/Zelta palete‘15” tika atzīts par labāko dzīvojamo telpu interjeru.

Interior Gabija

Interior Gabija

Interior Gabija

Interior Gabija