Ilze Kraukle

Vannas istaba ir ļoti īpaša telpa, kur notiek dvēseles un ķermeņa saplūsme. Tā ir vieta, kur sākas un beidzas diena. Vieta, kur mēs veicam higiēnas procedūras. Vieta, kas rada noteiktu noskaņojumu, kur varam rast harmoniju un atslābināties pēc darba dienas.  Tā ir personiskā relaksācijas teritorija, kur varam pakavēties vienatnē ar sevi pašu un savām domām. Vispersoniskākā un intīmākā telpa jebkurās mājās. Tāpēc, pilnīgi dabiski, ikviens vēlas savu vannas istabu iekārtot tādā veidā, lai tajā rastos vajadzīgā noskaņa, lai šī telpa būtu omulīga un, protams, maksimāli funkcionāla.

Kāds šajā ziņā ir mūsdienu Latvijas vadošo dizaineru redzējums?

Vanna

Lolita Freidmane
Dizaina studijas Intrante dibinātāja un vadītāja
www.intrante.com
www.facebook.com/intrante

Lolita Freidmane

Dzīvojamā vannas istaba

VannaMūsdienās cilvēks, meklēdams mieru, lai līdzsvarotu savu aktīvo sociālo dzīvi, tiecas transformēt vannas istabu tādā telpā, kura kalpotu gan par dažādu higiēnas procedūru vietu, gan par relaksācijas teritoriju, gan par dāmas buduāru un pat fitnesa zāli. Rūpējoties par savu dvēseles stāvokli, mēs pakāpeniski pārejam gluži jaunā telpā – dzīvojamā vannas istabā, personiskajā relaksācijas teritorijā. Vannas istabas kļūst aizvien plašākas, to platība tiek palielināta jau māju projektēšanas stadijā, tāpat mainās arī vannas istabas dizains un funkcionalitāte. Vannas istabas aizvien vairāk sāk izskatīties pēc dzīvojamām istabām. Vannas istabu noformēšanai tiek izmantoti tādi paši priekšmeti un materiāli, kādus esam raduši redzēt parastajās istabās, proti, tapetes, lustras, audumi, krēsli un pat gleznas. Tādējādi vannas istaba momentāni pārvēršas par skaistu istabu ar savu īpašo gaisotni, kas cilvēku noskaņo uz relaksāciju un uzlādē ar garīgajai veselībai tik ļoti vajadzīgajām pozitīvām emocijām. Cik attiecīgais interjers būs skaists, tas visnotaļ ir atkarīgs no detaļām, akcentiem, materiālu un faktūru savienojumiem.

Man ļoti patīk veidot vannas istabu atmosfēru. Vannas istaba taču ir visā dzīvoklī vienīgā telpa, kur uzmanības centrā stājas ūdens stihija un ievada rituālu – fizisko un garīgo attīrīšanos. Man kā dizainerei no svara ir cilvēka un telpas emocionālais stāvoklis. Tāpēc galveno uzmanību pievēršu konkrēta cilvēka rituāliem un konsekventajām darbībām. Šajā ziņā jāņem vērā katra cilvēka unikalitāte. Kādam varbūt ir svarīga mentālā sagatavošanās, atslābināšanās, dabas zona ar podestu meditācijai, skaistuma zona, turpretī citam vajadzēs kontrastdušu imunitātes stimulēšanai un trenažieri. Katrs gadījums ir atšķirīgs no pārējiem. Tāpēc es vienmēr ļoti skrupulozi izraugos apdares materiālus un mēbeles, izstrādāju apgaismojuma scenāriju, radu papildu komfortu ar fona mūzikas un pārdomāta aromāta palīdzību un sevišķi rūpīgi projektēju katru vannas istabas zonu.

VannaĻoti priecājos, ka arī ražotāji ir jutīgi reaģējuši uz šo vannas istabas transformāciju. Daudzi zīmoli sadarbībā ar veselības un labas pašsajūtas ekspertiem sākuši izstrādāt jaunas produktu līnijas: dušu, kas darbojas bez skaņas, iespaidīgas multisensoriskas ūdens procedūru vadības sistēmas, masāžas ierīces. Dažādi apgaismojuma un aromātu režīmi, arī tādi, kas imitē lietu vai miglu, cits citu papildina atbilstoši fantastiskai un unikālai horeogrāfijai.  Mēbeļu ražotāji vannas istabām piedāvā tādas kolekcijas, kurās ietilpstošie priekšmeti drīzāk atgādina viesistabas mēbeles, tā ka mīkstie krēsli un lustras vannas istabā iekļaujas kā pilnīgi loģiski elementi. Sienu apdarē triumfāli ienākušas speciāli vannas istabām paredzētas no inovatīva materiāla uz stikla šķiedras bāzes izgatavotas ūdensizturīgas dekoratīvās tapetes. Šajā sakarā pārsteidz ne tikai inovatīvais risinājums, bet arī bagātīgais zīmējumu un apdruku klāsts. Savukārt dvieļu žāvētāji no tīri funkcionālām vannas istabas detaļām, kas savulaik bija nepieciešamas sildīšanai un žāvēšanai, tagad pārvērtušies ar spilgtām dizaina un estētiskajām īpašībām apveltītos dekoratīvos elementos, zināmā mērā pat mākslas darbos, kuri rotā dzīvojamo vannas istabu.

Mājības ideja ir rosinājusi pilnībā atklāt vannas istabas potenci. Turklāt nemaz vairs nav svarīgi, kas tad īsti tiek veidots – parasta vannas istaba vai arī guļamistabai pieguloša relaksācijas zona, – galvenais, lai cilvēks, ieejot vannas istabā, izjustu tās nomierinošo gaisotni un viņa garastāvoklis uzlabotos.

Vanna

Vanna

Ulvis un Karīna Ābiķi
Piecu zvaigžņu un prestižās starptautiskās prēmijas European Property Awards ieguvēji nominācijā Best Interior Design Private Rezidence par projektu Home Sweet Home, interjera projekta – finālista kategorijā Luxury Residence Europe The International Design & Architecture Awards 2018 – autori, slavenie latviešu dizaineri, studijas Neoklasika dibinātāji.
www.neoklasika.com

Karīna un Ulvis Ābiķi

Jaukais duets

Karīna Ābiķe: savulaik tā bija virtuve, kas apņēmīgi iesoļoja viesistabā un – vēl vairāk – pat apvienojās ar to. Samērā nesen tieši tāpat vanna ienāca guļamistabā. Un savu iebrukumu attaisnoja ar to, ka telpā, kur tā atrodas tagad, valda ne tikai Higiēna, bet arī Relaksācija. Tātad šāda saplūsme ir pilnīgi iespējama. Un galu galā vannai gluži vienkārši bija apnicis stāvēt atsevišķā telpā, pat ja tā savienota ar guļamistabu. Jāatzīmē, ka šis, prozaiskā valodā runājot, sanitārtehnikas priekšmets ir  lieliski “ierakstījies” guļamistabā un pat piešķīris tai zināmā mērā romantisku noskaņu.

Starp citu, arī mēs jau diezgan ilgu laiku piedāvājam saviem pasūtītājiem veidot nevis vienkārši atsevišķu vannas istabu, bet tieši istabu ar vannu, kur iespējams iekārtot visīstāko buduāru, mini SPA salonu, tas ir, telpu, kur atpūsties, patīkami pavadīt laiku. Protams, ielaist vannu guļamistabā – šāds lēmums pat pēc visprogresīvākajiem ieskatiem būs visai drosmīgs. Tiem, kuri uz šādu avangardu nav gatavi, mēs piedāvājam iespēju vannu norobežot ar vieglu starpsienu.

Ulvis Ābiķis: ļoti interesants var būt arī dušas telpas risinājums. Piemēram, virs speciālas akmens vai koka – kas nu kuram tuvāks – apsildāmas lāviņas, apmēram tādas kā turku pirtīs, var tikt ierīkota horizontālā duša (ļoti labas ierīces piedāvā vācu kompānija Dornbracht). Tad ūdens procedūras var tikt veiktas guļus stāvoklī. Sasprindzinājums ātrāk pazudīs gan domās, gan muskuļos, ikdienas stress un raizes aizskalosies prom. Ūdens plūsmu var regulēt, radot gan dāsnu tropisko lietu, gan vieglu smidzinošu lietutiņu, maiga vējiņa nestu te uz vienu, te otru pusi… Horizontālā duša palīdz atjaunot mērenāku, tātad arī veselīgāku dzīves ritmu, ķermeņa, dvēseles un prāta harmoniju.

Ja runa ir par materiāliem, tad šobrīd vispopulārākās ir tīkkoka vannas ar speciālu pārklājumu, kā arī metāla vannas. Un vispār – vai tad vanna var atrasties tikai un vienīgi guļamistabā?! Nē, noteiktos gadījumos tā var aizstāt pat dīvānu viesistabā, netālu no kamīna… Viss atkarīgs tikai no fantāzijas lidojuma un telpas parametriem.

Vanna

Vanna

Vanna

Natālija Mitina
Latvijas dizaina studijas Koncepcija vadītāja
www.koncepcija.lv

Natālija Mitina

Variācijas par tēmu

Plaša vannas istaba – tas, protams, ir labi. Gan no interjera dizaina, gan ērtības viedokļa. Neliela vannas istaba pilda pirmām kārtām tīri utilitāru sanitāro funkciju, toties liela vannas istaba kļūst par personisko SPA un noskaņo uz atpūtu, relaksāciju. Ne jau velti tiek lietoti pat atšķirīgi termini: sanitārais mezgls vai vannas istaba. Otrajā gadījumā runa ir par pilnvērtīgu dzīvojamo (tieši dzīvojamo!) telpu, ne mazāk svarīgu kā, piemēram, guļamistaba.

VannaJa vannas istaba ir pietiekami plaša, iesaku apsvērt dažādas iespējas.

Piemēram, brīvi stāvoša vanna. Tā izskatās daudz elegantāk nekā jebkuri iebūvētie varianti. Turklāt vanna var būt iebūvēta grīdā vai podestā, ja vien šādu risinājumu pieļauj telpas tehniskās īpatnības. Ir iespējams pat ierīkot minibaseinu.

Ja ir gana liela brīva telpa, būtu vērts ierīkot atsevišķu duškabīni, vēlams, divām personām. Tagad tiek piedāvāts milzum daudz apvienotu – dušas/tvaika kabīne – variantu. Rezultāts – stilīga telpa ar minimālām tehniskajām prasībām. Manuprāt, būtu vērts pievērst uzmanību kompāniju Duravit un Teuco piedāvātajām ierīcēm: visnotaļ cienīgi varianti gan pēc izskata, gan pēc ērtībām.

Papildus tualetes podam arī bidē jau sen ir kļuvusi par vispāratzītu komforta pazīmi. Mūsdienu tehnoloģijas ļauj abas funkcijas apvienot vienā ierīcē, tomēr šāds variants ne vienmēr organiski iekļausies vannas istabas stilā. Klasiskā stilā ieturētā telpā labākais risinājums, manuprāt, tomēr būs bidē.

Ērtības labad vannas istabā varētu būt divas izlietnes, īpaši precētiem pāriem.

Es jebkurā interjerā augstu vērtēju simetriju, taču bieži vien izrādās, ka telpa ir pārāk šaura, lai šis princips varētu tikt ievērots plānojumā. Ja telpas izmēri jūs neierobežo, tad gan centieties sanitārtehnikas ierīces izvietot simetriski – tas jebkurā gadījumā būs elegants un pārdomāts risinājums.

Vanna

Vanna

Vanna

Gaļina Vasiļišina
Latvijas Dizaineru savienības locekle

Gaļina Vasiļišina

Topā – klasika

Dizaina, citstarp arī sanitārtehnikas jomā progress ir sasniedzis tādas virsotnes, kas vēl nesen šķita gluži vai neiedomājamas. Tualetes podi ar apsildes un žāvēšanas funkcijām, pat ar mūziku, maisītāji un izlietnes ar pagaismu, vāki un kastes ar speciālām aizvēršanas ierīcēm un vēl daudz kas cits. Tomēr viskarstāk kārotā ir un paliek klasiskā Vannas istaba. Tieši tā – ar lielo burtu. Ne tikai un ne tik daudz utilitāra vieta, bet drīzāk gan relaksācijas, labsajūtas un pat greznības teritorija.

VannaMūsdienu mežonīgajā ritmā īpaši aktuāla kļūst tieši klasika. Turklāt klasiskais stils tiek traktēts nevis tā kanoniskajā izratnē, bet drīzāk kā variācijas par tēmu. Galvenais nosacījums: vannas istaba ir lukusklases apartaments. Tualetes pods, bidē, duškabīne, izlietnes un vanna nav gluži vienkārši sanitārtehnikas ierīču komplekts. Visas šīs ierīces kopā ar kumodēm, etažerēm, otomanēm un pufiem veido saliktu sakārtotu telpu. Mājību un siltumu.

Nu jau visiem ir apnikusi vannas istabās vērojamā flīžu pārpilnība. Mūsdienīga klasika dod lielisku iespēju apdarei izmantot paneļus, tapetes, apmetumu (īpaši labi izskatās Venēcijas apmetums, kas telpu padara īpaši greznu) un koku. Lieliski aizkari un drapējumi, gleznas un paklāji, aizslietņi un galdiņi-paliktņi lampām un vāzēm, lustras… Tūkstošiem sirdij mīļu nieciņu – fantāzijai un radošumam jeb, kā tagad mēdz sacīt, kreativitātei nav robežu.

Ļoti populāra tagad ir vintāža. Tekstils ar izšuvumiem (dvieļi, salvetes, pledi, spilveni), burciņas, flakoni, kārbiņas, statuetes, gluži kā sveiciens no pagājušajiem laikiem… Vai arī lielākas formas, ja vien telpa to pieļauj. Protams, liela greznība vannas istabā ir logs, bet vēl labāk ieplānot vannas istabu mansardā, lai varētu lūkoties zvaigznēs vai vērot sniega pārslu deju. Ja loga nav, šo trūkumu var kompensēt visdažādākie gaismas ķermeņi. Īpaša vieta klasiskajā interjerā tiek ierādīta vannai. Tā vai nu lepni, uz lauvas ķetnām balstoties, izceļas telpas centrā uz pacēluma, vai arī intīmi slēpjas savdabīgā alkovā jeb nišā, kas bieži vien noformēta arkas veidā un rotāta ar ciļņiem vai griezumiem. Vārdu sakot, džakuzi un burbuļvannas jau atkāpjas, burbuļveidošanas funkciju atstājot baseiniem.

Vanna

Kā redzam, vannas istabas (nu jau būtu pareizāk sacīt: istabas ar vannu) telpas organizācijas variantu ir daudz. Taču speciāli dzīties pēc supernovitātēm un oriģinalitātes nav vērts. Svarīgi  ir nepazaudēt pašam sevi un izvēlēties tādu stilu, lai komfortabli justos gan jūs paši, gan jūsu mājinieki. Modernus akcentus jebkurā laikā var papildināt.

Vanna

Vanna