Izstādē Heimtextil, kas notika 2013. gada janvārī, tika parādīti 2013./2014. gada sezonas galvenie tekstiliju trendi. Tos demonstrēja slavenās dizaineru komandas: Stijlinstituut amsterdam (Nīderlande), Orbitato (Lielbritānija), Dan Projekt (Japāna), Global Color Research (ASV), Stilbüro bora. herke. palmisano (Vācija), 2G2L (Francija). Grāmatā, kuras nosaukums ir Being, iekļautas šādas tendences: the historian, the eccentric, the inventor, the geologist.

Vēsturiskums

Rietumeiropas XVI – XVII gadsimta kultūras vēstures šķirstiņš ir atvērts. Tajā apslēptais laikmets ar savu bezgalīgo greznību un māksliniecisko meistarību joprojām kalpo par iedvesmas avotu. Visi apbrīnojami virtuozi izgatavotie izstrādājumi, to izteiksmīgie ornamenti, daudzās jo daudzās smalkās detaļas izstaro aristokrātisku spožumu.  Filigrānais izpildījums atsauc atmiņā senu pagātni, bet materiāli un tehnoloģijas, nekaitējot autentiskumam, runā par šodienu.

Heimtextil Trends 2013/2014

Ekscentriskums

Mākslas un meistarības kvēlas kaisles rezultātā radies kaut kas dīvains un visnotaļ mūsdienīgs.  Ekscentriskā, izaicinoši spilgtā un uzkrītošā skapītī sadzīvo  unikalitāte, folkloras un eksotikas elementi, kulta motīvi. Ar savu neapstrīdamo kvalitāti, dekoratīvismu, kurā apvienojas tradīcijas, elegance, daiļums un viegls humors, šis neatkārtojamais eklektikas paraugs raisa patiesu pietāti.

Heimtextil Trends 2013/2014

Atjautība

Mēs visi vēlamies veidot tādu personisko telpu, kas apmierinātu viskvēlākās mūsu sirds vēlmes un palīdzētu īstenot vispārdrošākās idejas, kuru piepildījums sniedz gandarījumu vairāk ar pašu procesu nekā ar rezultātu. Šī vide iztēlē raisa jutekliskumu, kustīgumu un interaktivitāti un vienuviet sakopo visu, kas ļauj dienas garumā ievērot mūsu noteikumus.

Heimtextil Trends 2013/2014

Ģeologs

Pienācīgi novērtē dabu, apvienojies ar to, lai nonāktu saskarē ar nezināmo un negaidīto. Ļaujies šim burvīgajam spēkam, kas ir postošs un brīnumains. Novērtē dabiskās struktūras vērtīgās nepilnības, nepārtraukto evolūciju, organisko pārmaiņu, erozijas, skābuma palielināšanās procesus, dabas katastrofu un pašiznīcības sekas. Klausies, ko vēsta Zeme, un paklausi tai. Negantais dabas spēks, izejot cauri sirreālisma prizmai, jūsu mājā radīs mieru.

Heimtextil Trends 2013/2014

Zelta laikmets

Lai uzsvērtu laikmeta spožumu apdarē izmantotas zelta, bronzas un vara nokrāsas. Ornamenti ieturēti orientālā stilā. Vijīgās lilijas uz perlamutra fona mājas sienām piešķir vēstures maģijas cauraustu mūsdienīgu teatrālismu. No auklām veidots savdabīgs raksts rada telpiskuma sajūtu, bet zeltotā virsma ar neliela izbalojuma efektu – senlaicīguma iespaidu.

Heimtextil Trends 2013/2014

Gaismas starā

Vēstures apdvestās vietas valdzina ar savu bezbēdīgo garu. Virsmas izstaro pērļainu mirdzumu. Uz metāla un papīra pamata maigi iezīmējas smalka žakardpinuma filigrānie raksti. Mežģīnes apvienojas ar vienkāršām formām, lai pārtaptu par vienslāņa pārklājumu. Jutekliskas virsmas veidojas, tās izrotājot ar metāliskām apdrukām, pērlēm un pajetēm.

Heimtextil Trends 2013/2014

Elegantas bruņas

Telpas pustumsā – maigi atspulgi. Apjomīgo tekstūru rotā metāla un emaljas mirdzums. Bruņu dekoratīvo raksturu uzsver dubultā struktūra un apjomīgie elementi. Dāsnumu un izsmalcinātību apliecina bagātīgi dekorētie spoguļi, devīgu roku rotātie metāla elementi un krāsainais tikls.

Heimtextil Trends 2013/2014

Smalki pinumi

Ažūrā virsma veidota, izmantojot dažādas tehnikas un materiālus – gan senus gepīra un tradicionālo mežģīņu darināšanas paņēmienus, gan mūsdienīgas lāzergriešanas, filigrānas dekoratīvās kalšanas un slīpēšanas tehnoloģijas. Jaunās metodes, augstā meistarība un futūristiskie risinājumi kopā ar senlaicīgu instrumentu arsenālu ļauj vēl vairāk dažādot daudzveidīgās ažūrās tekstūras.

Nenovērtējamais dziļums

Seno mākslinieku palete ir pieklusināta, atturīga, tajā nav spilgtu toņu. Vājā dienasgaismā atklājas matēti pērļains blāvums, zeltains sveču mirdzums, pustumsa un noslēpumainas dziļas  ēnas.

Heimtextil Trends 2013/2014

Eksotiski putni

Te dominē dzīvespriecīgi, prasmīgi darināti dekoratīvie audumi ar eksotiskiem motīviem un austrumu paklāju, rotangpinumu, rokām krāsota zīda, spīdīgas čūskādas, savvaļas putnu spalvu radītiem efektiem. Pateicoties vieglai audumu dekadencei, ekstravagancei un daudzajiem efektiem, tos var izmantot kā bohēmiska un impozanta dekora elementus.

Heimtextil Trends 2013/2014

Lielais sajaukums

Lielais sajaukums rodas, kad britu tvīds sastopas ar japāņu zīdu un tradicionālie apģērbi iedvesmo radīt dekoratīvus audumus, kuros apvienoti krasi toņu kontrasti un vitālas krāsas. No augu pasaules patapināts raksts uz kokvilnas aizkarauduma un žakardpinumu orientālās kompozīcijas demonstrē piesātinātus toņus un smalkas krāsu pārejas. Visus paraugus var izmantot gan kā interjera tekstilelementus, gan arī sienu apdarei.

Heimtextil Trends 2013/2014

Ārpus laika

Ar mīlestību darināto audumu zīmējums ir tik skaists, ka laikam pār to nav varas, un reizē grezns. Ieloces, plisējums, „skujiņu” raksts uz aizkarauduma pamata, kodināts no augu pasaules patapināts raksts un apdares vijīgās joslas ar poētiskiem tekstiem, blāvā pamata metalizētais apsūbējums audumiem piešķir dramatismu un smalkumu, kas izturējis laika pārbaudi.

Heimtextil Trends 2013/2014

Māksla un amats

Tekstilijās, kas atbilst visaugstākajam dekoratīvi lietišķās mākslas līmenim, savijušās māksla un amatniecība. Divpusējie audumi ar sapņainām, melanholiskām kompozīcijām vai krustdūrienus atdarinošiem rakstiem, gobelēni ar folkloras motīviem un savdabīgiem apdrukātiem ornamentiem peisaku veidā, dekoratīviem elementiem, kas veidoti ar sekciju krāsošanas metodi, ieturēti tradicionālajā austrumu krāsu gammā.

Kaisles palete

Aktuāla palete, kurā pārstāvēta krāsu bagātība un spilgtie toņi ir savdabīgā veidā  atturīgi. Te ekstravagance un eksotika sadzīvo ar eleganci un daiļumu.

Heimtextil Trends 2013/2014

Nāc un spēlē

Dzīvespriecīgi un fantastiski izstrādājumi izgatavoti no materiāliem, kas tiem piešķir apjomīgumu, dekoratīvismu, dinamismu un interaktivitāti. Saskarē ar jums tie kļūst kā dzīvi – var šūpoties, pacelties, piepūsties, demonstrējot savu pievilcīgo virsmu. Tie jutīgi reaģē uz pieskārieniem, radot patīkamu taustes sajūtu, un vienmēr ir gatavi kontaktiem.

Heimtextil Trends 2013/2014

Neiedomājami caurspīdīgs

No vairākiem pītiem un sakausētiem slāņiem sastāvošs brīnišķīgs dekoratīvais materiāls ir vienlīdz piemērots sienu pārvilkšanai, drapēšanai vai apdarei. Pateicoties augstajam izgatavošanas tehnoloģijas līmenim, materiāls ir caurspīdīgs un tāpēc plaši izmantojams.

Heimtextil Trends 2013/2014

Mīksts un gaisīgs

Daudzslāņu, presēts apjomīgs materiāls ar starpslāņiem un gaisu piepildītām šūniņām izgatavots, izmantot pututekstilmateriālu, un ļoti labi iederas dzīvojamo telpu interjerā.

Heimtextil Trends 2013/2014

Viegls kā gaiss

Tehnoloģiska metalizēta virsma, lateksa slāņi, viegla poraina struktūra, spēja atstarot gaismu un gaismas filtra funkcija materiālam piešķir elastību, jutekliskumu un praktiskumu.

Prieka pēc

Te ir gleznaina spilgtu, dzīvespriecīgu toņu virtene. Intrigu rada neparastie kontrasti, mākslīgā un dabiskā, karstā un aukstā apvienojums, labpatikas dominēšana pār funkcionalitāti.

Heimtextil Trends 2013/2014

Audumi, kuriem ir pašiem sava dzīve

Meistarīgi oksidētas virsmas, nelīdzeni auduma pinumi un neskaidri zīmējumi, kas atgādina uz ūdens virsmas izplūdušu naftas plankumu, perlamutrīgi un metāliski lāsojumi rada iespaidu, ka šie audumi turpina attīstību un atrodas pastāvīgā kustībā, laika gaitā kļūstot arvien bagātīgāki.

Heimtextil Trends 2013/2014

Dabas pēdas

Nenogludināta graudaina tekstūra, pirmatnējais zīmējuma raksturs, koka mizai, neapstrādātai akmens virsmai vai nemiecētas ādas krokām līdzīgs reljefs glabā „dabas pēdas” un materiālam piešķir raupju un cēlu izskatu. Iespaidu papildina metalizētā sprādze un apdrukas.

Heimtextil Trends 2013/2014

„Tīrradņi”

Audumu autorus ietekmējis iespaids, kādu rada dabas veidojumi: no zemes dzīlēm izcelti tīrradņi un rūdas gabali. Virsma atgādina lūzumus, izskalojumus, vagas un plaisas, no kurām spīd metāla mirdzums. Smalkas tonālas pārejas un plankumu efekts mīkstina virsmas raupjumu.

Heimtextil Trends 2013/2014

Dabas fantasmagorija

Šos audumus, kuru tumšajās krokās slēpjas spokainas ēnas, rosinājušas radīt fantastiskas dabas ainavas, dīvaini tēli, ziemeļblāzma, maģiskas mirāžas, vētras un viesuļi. Kristāla un stikla pērlītes uz tiem mirdz kā neapstrādāti dārgakmeņi, bet „sasistā” spoguļvirsma izstaro noslēpumainu mirdzumu.

Neizdibināmais

Šī sērija atspoguļo visnoslēpumainākās un vistumšākās dabas puses. No intensīvajām krāsām plūst indīgs mirdzums un metālisks starojums, apgaismojot alai līdzīgās pilsētnieku mītnes. Nelīdzenā virsma reālās pasaules blīvās ēnas piepilda ar dzīvību.

Heimtextil Trends 2013/2014