Imm-Cologne-001

Kare

Autore: Dace Ozola

Foto: Marina Dulepina

No 18. janvāra līdz 24. janvārim Ķelnē notika gadskārtējā mēbeļu izstāde Imm Cologne. Šī ekspozīcija jau sen ir kļuvusi slavena kā viens no tiem pasākumiem, kuri pulcē visvairāk apmeklētāju un ir vienlīdz svarīgi gan ražotājiem, gan pasūtītājiem. 2016. gadā  izstādē piedalījās 1185 kompānijas un to apmeklēja 80 000 cilvēku no 128 valstīm.

Izstāde uzskatāmi parādīja mēbeļu modes turpmākās attīstības virzienus, izgaismoja aktuālās krāsas un stilus.

Imm-Cologne-002Speciālisti atzina, ka vispār ir vērojama jau iepriekšējos gados iezīmējušos tendenču turpināšanās: ekoloģiski materiāli, dominējošais stils – lofts, transformeri, lakonisks dizains un dabiska krāsu gamma. Milzum daudz masīvkoka mēbeļu, zvērādu pārvilkumu, ļoti daudzi gaismas ķermeņi veidoti kā spuldzīšu virknes… Netrūka arī metāla: dizaineri kā sarunājuši apliecina savas simpātijas pret spožu hromu, vecinātu bronzu un misiņu. Tiesa gan, bronza un misiņš gozējās galvenokārt vintāžas kolekcijās. To autori turas pie pārliecības, ka priekšmeti «ar vēsturi», kaut vai sadomātu, ir daudz interesantāki nekā supermodernie modeļi. Attiecībā uz dizaineru paletēm jāteic, ka par vienu no vismodernākajām krāsām šogad izvirzījusies Rose Quartz. Taču par modernu droši var uzskatīt arī smaragdzaļo, dziļi zilo, terakotas, olīvu vai tirkīza krāsu. Topā joprojām ir visas pelēkā nokrāsas. Ciktāl runa ir par formu, dizaineri apliecinājuši, ka nedz fantāzijai, nedz arī pilnībai nav robežu.

Imm-Cologne-003Vienkārši, bet diezgan interesanti izskatījās un lielu popularitāti izpelnījās kompānijas Molteni & Co stends, kuru veidojis slavenais beļģu arhitekts un dizainers Vinsents van Duisens. Turklāt šis projekts precīzi atspoguļo sava autora principus. Slavenais beļģis augstāk par visu vērtē vienkāršību un apzināti atsakās no jebkādām liekām detaļām. Galvenie viņa iedvesmas avoti ir klosteri ar to lakonisko estētiku. Viņa projektos ir daudz gaisa, bet maz mēbeļu – tīrais minimālisms. Taču autors pats nenoguris apgalvo: «Minimālisms man nepatīk. Tas nav nekas cits kā vien modes slimība, tam piemītošā vienkāršība ir neīsta. Mani objekti ir precīzi, ar skaidrām līnijām, bet, pateicoties to dzīvajai tekstūrai, nekad nav auksti. Jūs manu darbu varat vērtēt, kā vien tīk. Taču par vienu lietu gan esmu pārliecināts: jūs nekad neteiksiet, ka tas ir garlaicīgs!» Un tā ir taisnība. Trīssimt kvadrātmetrus lielā platībā Duisens radījis izsmalcinātu un omulīgu gaisotni. Metāla krāsa mijas ar siltajiem smilšu toņiem un maigajām pelēkā nokrāsām. Tajā visā dzīvību ienes intensīvi zilas švīkas. Rezultāts: eleganta, izsmalcināta telpa.

Imm-Cologne-004Kompānija Valcucine parādīja virtuvi Forma Mentis. Šo projektu radījis slavenais itāļu dizainers Gabriele Čentazo un līdz ar to atklājis arī pats savu domāšanas veidu (tieši tā tulkojams projekta nosaukums). Darbu raksturojot, jāatzīmē demokrātiskais dizains, skrupuloza attieksme pret katru detaļu, pilnība un vienkāršība. Šī virtuve ir funkcionalitātes, ergonomikas un drošības paraugs. Uzmanību der pievērst slīpajai galda virsmai un durvīm ar metāla aizsargprofilu. Jaunā modeļa fasādēm izmantots pilnīgi jauns materiāls, tas nesatur polivinilhlorīdu, un tam ir unikāla tekstūra –  patīkami pieskarties. Apdarē izmantots arī taktilais matētais stikls. Modelis ir ļoti elastīgs un viegli pielāgojams jebkuram interjeram. Modelim Forma Mentis ir pieejamas visas Valcucine ražotās krāsas un lakas.

Imm-Cologne-005Nosaukums – Open – šai virtuvei Boffi fabrikā tika dots ne jau nejauši. Maksimāla atvērtība – tāds ir pirmais iespaids pēc iepazīšanās ar slavenā itāļu dizainera Pjero Lisoni projektu. Viņa veidotās virtuves komponenti ir nevis tradicionālie slēgtie moduļi, bet gan no visām pusēm atklāti matēta stikla plaukti uz nerūsošā tērauda karkasa. Plīts virsma, izlietne un pāris atvilktņu iemontētas «iekārtos» korpusos, zem kuriem arī izvietoti plaukti vai mobils modulis ar vaļējiem nodalījumiem. Tikai trauku mazgājamā mašīna stingri stāv uz grīdas. Vēl jāatzīmē, ka virtuvē Open veiksmīgi sadzīvo matēts nerūsošais tērauds, solīda koka galda virsma un skapīši ar koka fasādēm retro stilā.

Imm-Cologne-006Tiecoties pēc panākumiem, mēbeļu ražotāji apvienojušies ar slaveniem dizaineriem un arhitektiem. Itāļu mēbeļu zīmols Poltrona Frau – ar arhitektu Mikeli de Luki, kurš projektējis šā zīmola jauno kolekciju. Ekspozīcijas telpa atspoguļo viņa skatījumu uz māju Poltrona Frau: tā ir vieta, kur materiāli harmonē ar krāsām. Šeit dominēja pelēkā nokrāsas un bēšais ar bordo. Runājot tieši par mēbelēm, jāpiemin, ka interjerā izmantota jauna kolekcijas Aida krēsla versija, kuru izstrādājis Roberto Lazeroni. Tika piedāvāti varianti: fiksētais un griežamais. Bija eksponēts vēl viens Lazeroni darbs – augstais krēsls Montera ar regulējamu sēdekli, kuru iespējams nolaist arī zemāk. Dizainera Žana Marī Maso projektētais nelielais žurnālu galdiņš Bob jau bija redzēts citas Poltrona Frau kolekcijas ietvaros, bet tagad parādījās apveltīts ar marmora vai riekstkoka virsmu.

Imm-Cologne-007

Itāļu fabrika Minotti, kura ir pazīstama ar to, ka savas kolekcijas radot, stingri balstās uz modi (galveno uzmanību pievērš nevis formām, bet krāsām un faktūrām), šogad parādīja pelēkas mēbeles visdažādākajās nokrāsās, tomēr nav atteikusies arī no savas mīļās violetās krāsas: dažādos tās toņos krāsoti kolekcijā iekļautie paklāji.

Imm-Cologne-008

Spriežot pēc apmeklētāju skaita, viens no skaistākajiem šajā izstādē bija holandiešu fabrikas Leolux stends. Ļoti spilgts. Zināms, ka šīs fabrikas ražotie dīvāni ir pārvilkti ar ļoti kvalitatīvu ādu. Stends turklāt izskatījās ļoti moderni. Starp jaunajiem modeļiem bija iekļauti arī fabrikas bestselleri, piemēram, mazais krēsls Pallone, kas tiek ražots jau kopš 1989. gada un joprojām ir topā.

Imm-Cologne-009

Daudz apmeklētāju piesaistīja itāļu fabrikas Porada stends. Nav ko brīnīties, jo tas atradās starp vācu ražotāju stendiem un «strādāja», tā sakot, pēc kontrasta principa. Jaunajā kolekcijā bija plaši pārstāvēti dažādu neparastu formu spoguļi. Tos visus dizaineri, kā jau parasts, bija sakarinājuši pie sienas, tā ka vairs nebija vajadzīgas ne gleznas, nedz arī kāds cits dekors.

Ne mazāk spilgts bija fabrikas Kartell stends, kas zvīļoja visās varavīksnes krāsās, staroja gluži kā Ziemsvētku eglīte un visus vilināja pie sevis ar lielām izgaismotām izkārtnēm. Stendā bija izlikti gandrīz vai visu fabrikas produktu paraugi.

Imm CologneTomēr visromantiskākās krāsu kombinācijas savā stendā demonstrēja franču marka Ligne Roset: te bija gan «šā gada galvenā tendence» – Rose Quartz, gan pelēkzilie un moderni dzeltenie metāliskie toņi, gan tirkīzs. Daudzus priekšmetus šim zīmolam izstrādājis viens no tā mīļākajiem dizaineriem – Filipe Nigro.

Neparastus trīsstūrveida dīvānus jaunajai kolekcijai Walter Knoll projektējuši UNStudio dizaineri. Autorus iedvesmojuši laukakmeņi. Šos «mīkstos akmeņus» var izmantot gan katru atsevišķi, gan visus kopā.

Pēc tā paša principa – gan kopā, gan atsevišķi – «strādā» arī kompānijas Rolf Benz moduļu sistēma Nuvola.

Itāļu fabrika Bodema bija atvedusi dīvānus, kuri griežas, ir saliekami un sadalāmi – tā ka iet cauri pat šaurām durvīm.

Vācu zīmola Bretz stends uzmanību piesaistīja tādējādi, ka tajā mīksto mēbeļu grupas bija sakopotas pēc krāsām: smaragdzaļās ar tirkīzzaļām, oranžās ar sarkanām, citrondzeltenās ar okera krāsas toņos ieturētajām. Turklāt drosmīgas formas. Pats par sevi saprotams, ka šis stends bija visiecienītākā vieta selfijiem. Tik dzīvespriecīgas mēbeles lieliski iederētos pusaudža istabā vai relaksācijas zonā. Labs garastāvoklis garantēts.

Imm Cologne

Jab Furniture plašā asortimentā izrādīja dīvānus, atpūtas krēslus, šūpuļkrēslus, galdus un lampas. Sevišķu uzmanību izpelnījās atpūtas krēsls, kura atzveltnē paslēpts galvas atbalstam paredzēts spilvens – to, ja nepieciešams, var izvilkt ārā. Tā ka komforts ir nodrošināts.

Viens no vispievilcīgākajiem eksponātiem bija populārā Šveices ādas mēbeļu ražotāja De Sede demonstrētais klubkrēsls DS-373. Tā autors dizainers Alfredo Hāberlijs esot lietotu mantu tirdziņā nopircis ar ādu apvilktu figūriņu – zilonīti. Izrādījies, ka apvilkums ir viengabalains. Tad argentīnietim radusies ideja izgatavot ar viengabala ādu pārvilktu atpūtas krēslu. Fabrikas  De Sede tehnologi šo ideju atbalstījuši. To īstenot gan bijis ārkārtīgi grūti, sevišķi tādēļ, ka izraudzīta nevis parasta, bet ļoti bieza (8 mm!) āda.

Interesantu jaunumu demonstrēja kompānija Koinor. Tas ir Epos. Turklāt tas ir divdaļīgs projekts: Epos 1 – dīvāni uz podija – un Epos 2 – dīvāni bez podija. Abu variantu kopīgā iezīme ir tā, ka tie saliekami ar sistēmas Touch it palīdzību, pie kā mēs jau esam pieraduši. Opcija ir  noņemami elkoņa balsti, kas var kalpot arī par pagalvi. Noņemšanu un uzlikšanu nodrošina metāla skaviņa. Dīvāns aprīkots ar skaņas pārraides sistēmu, kas darbojas caur Bluetooth, un ar USB lādētāju.

Imm Cologne

Leģendārās šveiciešu kompānijas Vitra stendā bija aplūkojama «Baltā kolekcija», kuru radījuši brāļi Buruleki kopā ar Džasperu Morisonu. Tajā ietilpstošos priekšmetus var izmantot gan mājās, gan uz ielas, gan dārzā vai uz terases.

Imm Cologne

1 Horgenglarus, 2 Gubi.

Imm Cologne

Itāļu fabrika Baxter demonstrēja jaunu labākajām itāļu dizaina tradīcijām atbilstošu interjera risinājumu kolekciju. Pārvilkuma krāsas ir siltas, mierīgas un pat it kā pieklusinātas, toties lieliski izceļ mēbeļu lakoniskās formas. Mīksto mēbeļu kolekciju būtiski papildina betona un apsvilināta koka žurnālu galdiņi, kā arī misiņa gaismasķermeņi. Jaunos projektus izstrādājuši dizaineri, ar kuriem fabrika Baxter sadarbojas jau gadiem ilgi.

Imm Cologne