Ilze Kraukle

 Das Haus_2018Viens no galvenajiem Imm Cologne projektiem nu jau septīto gadu pēc kārtas ir Das Haus – platforma eksperimentiem ar dzīvojamās telpas iekārtojumu, kuru rezultātā top komplekss mājokļa modelis un kuri aptver gan arhitektūru, gan interjera dizainu un mēbeles. Ekspozīcijas Imm Cologne ietvaros savu ideālas dzīvojamās telpas vīziju demonstrē uzlecošās dizaina zvaigznes.

Šā gada projekta Das Haus autore ir jaunā čehu dizainere Lūsija Koldova, slavenā gaismas ķermeņu ražotāja Brokis radošā direktore. Savu ideālās mājas tēlu, kā jau to varēja gaidīt, viņa pakļāvusi gaismas idejai un apveltījusi ar nosaukumu “Gaismas līmeņi” (Light Levels).

Lūsijai ir pašai savs, individuāls un atpazīstams stils. Patlaban, strādājot ar Bohēmijas stiklu un savienojot to ar koku vai metālu, viņa parāda, kā no tradicionāla materiāla var tikt radīti pēc formas vienkārši, bet pēc ieceres oriģināli un izpildījuma ziņā smalki mūsdienu dizaina priekšmeti.

Lūsijas Koldovas ideālā māja – tās ir četras istabas ar kopējo platību 180 kvadrātmetri. Tās izvietotas ap telpu apvienojošo viesistabu. Katra istaba ne tikai pilda konkrētu funkciju, bet arī atspoguļo konkrētas emocijas. Galvenais telpas elements ir gaisma, kuru dizainere līdz ar noteiktu materiālu un krāsu izmanto noteiktas noskaņas radīšanai.

“Manā Das Haus galveno lomu spēlē gaisma, bet mēbeles paliek otrajā plānā, tās tikai papildina interjeru. Cilvēka jūtas un garastāvokļi pastāvīgi tiek pakļauti dažādiem pārbaudījumiem, tāpēc vismaz mājās viņam vajadzīgs miers, savā ziņā uzlādēšanās. Mājas – tā ir vieta, kur gaisma var palīdzēt cilvēkam savest kārtībā savu dvēseli,” – tāda ir Lūsijas Koldovas pārliecība. Katra istaba dizaineres “mājā” atbilstoši viņas iecerei iemieso konkrētas jūtas un ikdienas dzīvē pilda visnotaļ konkrētu praktisku funkciju, tādējādi apmierinot ikviena mājinieka individuālās vajadzības.

Atbilstoši šiem mērķiem viesistabas telpa ir koncentriski organizēta ap piekaramajiem kompānijas Brokis gaismas ķermeņiem Puro Sparkle, kabinetam izraudzīti minimālistiska stila gaismekļi, bet ar vannas istabu savienotajā guļamistabā no griestiem uz leju stiepjas sudrabaini zari ar tajos iekārtām lodveida lampām.

Interesanti tas, ka šajā mājā nav virtuves. Būtisku interjera daļu veido ar sarkanu samtu tapsēta un nokarenu lampu izgaismota garderobe. Galvenais atpūtas istabas elements ir dīvāns Blossom, kuru Lūsija Koldova projektējusi slovēņu kompānijai Prostoria. Ekspozīcijā izmantota arī mīksto mēbeļu zona Soft Islands, stikla izlietne, kas izstrādāta firmai Antonio Lupi, un oriģinālu krāsu stikla kausu kolekcija.

Das Haus_2018