Olga Bobrova

Foto: Marina Dulepina

Saskaņā ar tradīciju starptautisko izstāžu sezonu atklāja Frankfurtes Heimtextil. Izstāžu centra Messe Frankfurt kopējā platība ir gandrīz 600 tūkstoši kvadrātmetru. Šoreiz testiliju gadatirgus aizņēmis visus milzīgās celtnes paviljonus, sapulcējis 69 tūkstošus  apmeklētāju – vairāk nekā jebkad agrāk – un 3 tūkstošus eksponentu – arī vairāk nekā jebkad agrāk. Zīmīgi ir arī tas, ka, pateicoties Turcijas, Itālijas, Nīderlandes, Beļģijas, Krievijas, ASV, Brazīlijas, Japānas un Dienvidkorejas ražotājkompāniju aktivitātei, ievērojami pieaudzis ārvalstu dalībnieku īpatsvars (89% no kopskaita).   

Speciālas programmas ietvaros organizatori izveidojuši veselu komandu, kurā apvienotajiem dizaineriem lūdza definēt 2016./2017.gada pamattendences. Šā darba rezultātā tapa apjomīga instalācija Well-being, kurai tika atvēlēts atsevišķs paviljons 4.0. Autori apcerējuši to mūsdienu realitātei raksturīgo fenomenu, ka visi cilvēki pastāvīgi ir cits ar citu cieši saistīti un tomēr jūtas tik vientuļi, cik vientuļi nav jutušies nekad agrāk. Jaunās interjera dekora tendences ir vērstas uz to, lai sniegtu mūsdienu cilvēkam atbalstu, palīdzētu pārvarēt stresu, pasargātu no ārpasaules un ģenerētu aktīvai dzīvei nepieciešamo enerģiju. Kā saka dizaineri, ikviens var savā «bruņojumā» paņemt vai nu tikai vienu tendenci, vai arī visas kopā un tādējādi panākt līdzsvaru un harmoniju gan savā mājā, gan arī dvēselē.

Heimtextil

Lai māja savus iemītniekus uzlādētu ar enerģiju, tiek piedāvātas spilgtas krāsas, bet ļoti mīksti, maigi materiāli, kuriem patīkami pieskarties. Mājas dekorā iekļāvušies arī pavisam jauni tehnoloģiskie materiāli, tādi, kas līdz šim tika izmantoti tikai sporta apģērbiem.

Lai cilvēks savās mājās rastu mieru un justos aizsargāts, telpās būtu jāievieš ne tikai gaiši un mīksti, bet arī caurspīdīgi un mirdzoši audumi.

Ekoloģija ir temats, kas mūsdienu cilvēka dzīvē iegūst aizvien lielāku nozīmi. Dabu var ievest mājā, radot ekointerjeru un akcentus liekot uz dabiskām zemes, augu, akmeņu nokrāsām.

Heimtextil

Patlaban cilvēki ar patiku atceras seno laiku grezno apdari, audumus un pinumus. Par vienu no tendencēm kļuvusi bagātīgu, blīvu toņu ieviešana mājas interjerā: dominē  karameļkrāsa un samtainas nokrāsas ar metāliskiem – zelta, vara, bronzas – akcentiem. Tradicionālie ražošanas un tehniskie paņēmieni, kas zināmu laiku bija piemirsti, atkal atgūst savu vērtību.

Visu izstādi varētu iedalīt trijās lielās ekspozicionālās daļās. Pirmā būtu mājas tekstils: apdares materiāli, grīdu, sienu, logu un mēbeļu segumi, aizkari, portjeras, termoplastika; mīkstajām mēbelēm paredzēti audumi un ādas materiāli; paklāji un neausto materiālu segumi, kā arī tapetes (tostarp auduma tapetes). Otrajā daļā ietilptu sadzīves tekstils: galdauti gan virtuvei, gan ēdamistabai, vannas istabas tekstilijas, gultasveļa, dekoratīvie spilveni, matrači. Visbeidzot, par trešo daļu varētu uzskatīt stilistu un dizaina studiju piedāvātos pakalpojumus, kā arī datorprogrammu nodrošinājumu.

HeimtextilOriģināla apdruka

Lai nu ko, bet oriģinālu pieeju dekorēšanas jomai gan dizaineri ir apliecinājuši pilnā mērā! Audumu apdrukas daudzveidība ir neaptverama, kā tikai te nav… Zvaigžņotā debess ar pusmēnesi uz gultasveļas, veci riteņi, šķiet, tikko kā notrūkuši no karietes un devušies patstāvīgā ceļojumā pa itin kā saulē izbalojušiem spilveniem, kaut kādi neiedomājami melnu zibeņu uzplaiksnījumi (vai varbūt lietus šaustīti zari?), uzraksti, sarežģīti ornamenti…

Heimtextil

Ornaments

Precīzas līnijas joprojām prevalē gan uz melnbaltiem, gan arī krāsainiem audumiem. Turklāt visai plaši ir pārstāvēta «ģeometrija»: kvadrāti un apļi uz aizkariem un žalūzijām, svītras un rūtis, rombi un «zvaigznes» uz spilveniem.

HeimtextilTropi

Joprojām topā ir «tropiskiе» motīvi: piemēram, uz spilveniem sagūlušās palmu lapas, tik dzīvas, ka gribas tās aptaustīt!

Heimtextil

Puķes

Protams, ka zied, tikai nesmaržo visdažādākās puķes. Tomēr no krāsu trakuma nav ne miņas: viss ieturēts ļoti maigos toņos, mazliet izpludināts.

Heimtextil

Apjoms

Nereti manāmas arī rotaļas ar apjomu: uz audumiem var būt gan reljefas rūtis, gan mezgli vai savilkumi un pat tauriņi un putni, kas, tā vien šķiet, tūlīt aiztrauksies projām…

Heimtextil

Digitālā druka

Acīmredzama un pieaugoša tendence ir digitālo tehnoloģiju integrācija tekstilnozarē: tādas kompānijas kā Epson, Hewlett Packard, Kornit, Mimaki and Zimmer aizvien vairāk pilnveido savas digitālās drukas metodes un iekārtas un to pavērtās iespējas demonstrē izstādes apmeklētājiem. Neatkārtojamu zīmējumu var uzdrukāt uz jebkā! Printeri var apstrādāt visu – gan greznus audumus, gan arī kokvilnas oderi.

Heimtextil