Smart HomeIlze Kraukle

Foto: Martins Kudrjavcevs

Ļoti gribas cerēt, ka šī progresīvā māja Smart house faktiski visu darīs pati. Diemžēl. Grīdas jūsu vietā nemazgās, uz dīvāna aizmirstos žurnālus plauktā nesaliks un izmētātos apģērba gabalus skapī nesakārs. Taču komfortablu uzturēšanos tajā, pilnīgu drošību un resursu un līdzekļu ekonomiju garantēs.

Kas tad ir “Gudrā māja”? Tā ir moderna mītne, kas ar automatizācijas un augsto tehnoloģiju palīdzību organizē cilvēku dzīvi. Tiek izmantota tālvadība (ar mobilā tīkla un interneta starpniecību): cilvēks var atrasties gan šīs mītnes teritorijā, gan tālu ārpus tās. Vēl vairāk, īsta “Gudrā māja” pilnībā kontrolē visas ierīces gan ēkā, gan tās teritorijā.  Tas ir vispārīgs priekšstats par “Gudro māju”. Tagad konkretizēsim. Aplūkosim dažādas situācijas.

Smart Home…Māja mierīgi guļ, nekur nav ne uguntiņas, ne skaņas. Un tikai vienā no nesen uzbūvētā atpūtas kompleksa korpusiem sākusies kāda kustība. Proti, mājas saimnieks pirms sēšanās lidmašīnā nolēmis, ka būtu labi pēc ierašanās no sniegotās un saltās Maskavas  ērties saunā.  Ar planšetes palīdzību tiek ieslēgta komanda – sauna, temperatūra, arī dušas ūdens temperatūra… Kamēr lidmašīna lido līdz Rīgai, tiek kurināta pirts…  Kamēr saimnieks no lidostas brauc uz Jūrmalu un tuvojas mājai, vēl tiek doti pāris uzdevumu: ieslēgt gaismu, atvērt vārtus, durvis. Un tad jau sāk skanēt mūzika, vai TV ziņo jaunumus.  Vai arī milzīgais ekrāns rāda detektīvfilmu – savdabīgu košļājamo gumiju acīm un smadzenēm (vai attēlu no videonovērošanas kamerām).   Pēc iznākšanas no saunas saimniekam nav jāņem rokā planšete: pietiek pakustināt kāju, piesedzot gaismas aplīti uz grīdas, un no augšas sāk līt ūdens (atkal temperatūra tieši tāda, kā pasūtīts).

…Atmosfēru baseinā var veidot pēc saviem ieskatiem: ūdeni izgaismot tādā krāsā, kāda patīk, ieslēgt kaskādi, pasūtīt pretošanos ūdens stihijai vienā baseina galā un peldēt, attīstot muskuļus, uz vietas. Turklāt var pasūtīt mūziku vai filmu, nebažījoties, ka zem ūdens kaut ko palaidīsi garām: sistēma nodrošina teicamu dzirdamību arī tur.

Protams, arī visas viesu istabas ir attiecīgi aprīkotas!  No aparatūras – tikai plakans televizors pie sienas, bet līdzās – “viesu” planšete.  Tiesa, ar to var vadīt notikumu gaitu tikai konkrētā istabā:  atvērt-aizvērt aizkarus, nolaist nakts aizkarus, ieslēgt-izslēgt gaismu (vai regulēt LED  lampu spožumu), pārslēgt TV kanālus.  Taču citas telpas šai vadīšanai nav pakļautas, ja nu vienīgi saimnieks pasaka paroli …

Smart Home

…Visādi gadās: saimnieks nepaspēj sagaidīt viesus (slikto laikapstākļu dēļ lidmašīna aizkavējusies), bet viņi jau ir gandrīz klāt. Un atkal: planšete, uzdevums, programmas. Un durvis tiek atvērtas, gaisma, apkure (ziemā) viesu istabās ieslēgta.

…Viesi aizbraukuši, arī saimnieku gaida darbs.  Sistēma “Gudrā māja” paredz scenāriju “Aiziešana”. Saskaņā ar doto programmu tiek aizslēgta garāža, māja, atpūtas kompleksa korpusi, tiek izslēgta gaisma, TV, apkārtnes apgaismojums, mauriņa laistīšana, tiek pazemināta temperatūra istabās. (Piebilde: kad līst, laistīšana pēc dotās programmas atslēdzas “pati”). Ir viegli pārbaudīt, vai viss patiešām ir izslēgts: jāpaskatās tikai planšetes ekrānā.  Tas pateiks, kur deg lampiņa vai darbojas televizors. Ja pēkšņi sāks plūst ūdens vai gāze, saimnieks, kas atrodas otrā pasaules malā, saņems ziņu un problēmas risināšanā iesaistīs attiecīgos dienestus.  Proti, atgriezeniskā saikne darbojas.

…Īpaši gribas atzīmēt terasi – to, kura atrodas pie baseina.  Tajā var atpūsties 20 cilvēki. Iespējams ieslēgt mūziku, aukstā laikā – kaloriferus pie griestiem.  Ja ir vēlēšanās pārmīt kādu vārdu ar jaunkundzēm baseinā, var, nemainot atrašanās vietu, atvērt stiklotās un diezgan smagās durvis.  Ja gluži vienkārši jāpaseko bērnu draiskulībām ūdenī, pietiek atvilkt aizkarus.

Visu informāciju, visus signālus un komandas no saimnieka un viņa viesu planšetēm saņem “Gudrās mājas” sirds, pareizāk sakot, smadzenes – serveris, kas atrodas speciālā telpā. Visa turpmākā rīcība ir tehnikas ziņā.

Kā redzam, “Gudrā māja” ir komfortabla. Un droša.  Ne tikai pret nevēlamu ielaušanos (videonovērošanas kameras darbojas nevainojami, adapteri arī), bet arī tehniskajā ziņā. Ja gadīsies avārija vai pat neliela kļūme, saimniekam nekavējoties tiks nosūtīts signāls. Un vēl, Smart house ir arī ekonomiska māja: ja nav tādas vajadzības, elektroaparāti neieslēdzas, bet apkure darbojas taupības režīmā. Visbeidzot, šķiet, pats galvenais: “Gudrā māja” taupa laiku, kura vienmēr ir par maz.

…Kas zina, varbūt jau pavisam drīz pēc planšetes rīkojuma kāds robots Smart house telpās gan putekļus noslaucīs, gan izmētātās drēbes skapī sakārs…

Smart Home

Šeit aprakstīto sistēmu “Gudrā māja” projektējusi un izveidojusi kompānija UNISONS.

Sīkāka informācija vietnē www.unisons.lv

Tel. +371 29870252