Dace Ozola

Foto: Reinis Hofmanis

Dzīvokli 180 kvadrātmetru platībā Jūrmalas kvartāla LEGEND villā Villa Churchill iegādājās ģimene no Maskavas, lai tur pavadītu atvaļinājumu, brīvdienas, svētkus. Par savas mītnes noformētāju saimnieki, izpētījuši vairāku dizaineru portfolio, izvēlējās Rīgas dizaineri Agnes Rudzīti.

Interior Rudzite

Agnes Rudzīte

– Teikšu uzreiz: ar pasūtītājiem man paveicies, – saka Agnes. – Viņi pateica, ka jābūt četrām guļamistabām, trim tualetes telpām, vienai saimniecības telpai, izvirzīja funkcionālus uzdevumus. Un viss. Pārējais tika nodots, tā sakot, manā ziņā. Protams, mēs apspriedām dažas detaļas, taču interjera veidošanā viņi nejaucās. Šāda uzticēšanās ir patīkama.

Tolaik Agnes dzīvoja Jūrmalā, devās pastaigās – katru dienu nogāja pa 10 kilometriem. Viņas vārdiem runājot, izbaudīja neuzkrītošo Jūrmalas ainavu skaistumu. Tāpēc, kad saņēma pasūtījumu, par projekta pamatideju ilgi nebija jādomā: tā faktiski bija jau gatava.

– Tai jābūt ar gaismu, gaisu, vieglumu pilnai mājai, – saka Agnes. –Tādai mājai, kurā jūtama jūras elpa, dzirdama priežu sačukstēšanās. Tādēļ izvēlējos mūsu priedēm, sūnām, smiltīm un pelēkbrūnajam līča ūdenim atbilstošu paleti.

Tāpēc ir daudz visdažādākās zaļās, smilšu, bēšas, dzeltenas un mazliet pelēkas krāsas. Taču ne kliedzoši spilgtas, bet kā Jūrmalas ainavai – pieklusinātas.  Runājot par materiāliem, jāteic, ka lielākoties tika izmantoti dabiskie materiāli – gaišs ozolkoks, zaļš marmors, akmeņi, koks, āda, krāsots stikls.

Priekštelpa, kā domā dizainere, ir mājas seja. Bet, ja priekštelpas vietā ir šaurs, tumšs gaitenis, ko tad?

– Tātad jānojauc siena! – ir pārliecināta Agnes.  – Šajā gadījumā nācās nojaukt to, kas gaiteni šķir no viesistabas.  Lai tomēr gaiteni atdalītu no mājas galvenās telpas, kā robežzīmi iekarinājām plānu “žodziņu”.

Kā atzīst projekta autore, viņa fanātiski jūsmo par septiņdesmito gadu kūrortpilsētas publisko vietu, arī atpūtas namu un sanatoriju, arhitektūru un dizainu. Par šo objektu koka paneļiem, metāla un stikla panno. Tāpēc arī šajā dzīvoklī ir gan paneļi, gan panno. Viesistabā daļa sienas, šķiet, veidota no akmeņiem. Īstenībā tas ir zaļš stikls dažādos toņos.

Viesistabu Agnes apvienojusi ar virtuvi, tai ierādot minimālu telpu. Viesistabā atrodas liels stūra dīvāns, žurnālu galdiņš, zaļš krēsls un plaukts – gluži kā sveiciens no septiņdesmitajiem gadiem. Tas, protams, ir moderns, bez demonstratīvās stiklotās vitrīnas, aiz kuras sarindotas kristāla vāzes un pokāli.  Jāpiebilst, ka visas iebūvētās mēbeles, plaukti un skapji izgatavoti vietējā galdniecībā Artelis Ozols pēc Agnes Rudzītes skicēm.  Arī mēbeles darinātas Jūrmalai raksturīgās dabas toņos. Tiesa, ir kāds dubultakcents: melns krēsls un pufs viesistabā.

–Šo slaveno krēslu UP 5 jeb Donna (to sauc arī par Big mamma) 1969. gadā izdomāja Gaetāno Pešē, emocionālā dizaina Big daddy,– pastāstīja Agnes. – Tas atveido auglības dievietes kuplās formas – milzīgos ceļgalus.  – Apaļā bumba kalpo gan kā pufs, gan kā oriģināla otomane. Pešē to ar auklu stiprināja pie krēsla. Pufs, ja tam uzsita, nedaudz atlēca nost. Kā sacījis Gaetāno, šis dizains viņam pašam paticis: ar tā palīdzību viņš paudis savu viedokli par sievieti, kas nonākusi pati savā gūstā.

Visām šī dzīvokļa telpām ir sava odziņa. Saimnieku guļamistabā – zaļš ādas panno gultas galvgalī. Viesu guļamistabā – asimetrisks plaukts. Viesu tualetes telpā – flīzes, kas pie sienas klātas  nevis ierasti horizontāli, bet vertikāli. Kā teica Agnes, ideju viņa noskatījusies kādā Rīgas pazemes pārejā. Bet saimnieku vannasistabā, lai apslāpētu sienu apdarē izmantotā zaļā marmora patosu, radīta šķietamība, ka uz grīdas izbērti upes akmentiņi.

Un katrā telpā (lasīt: visā mājā), neraugoties uz visnotaļ smagnēju priekšmetu klātbūtni (lielais dīvāns viesistabā, solīdā ģimenes gulta guļamistabā) vai ļoti ierobežoto platību (virtuve), ir plašuma sajūta, ir viegli elpot.

P.S. Par šo vieglumu, caurspīdīgumu un apbrīnojamo harmoniju Agnes Rudzīte saņēma Latvijas dizaineru savienības 2015. gada balvu “Par labāko dzīvojamās vides interjeru”.

Agnes Rudzite

Agnes Rudzite

Agnes Rudzite

Agnes Rudzite

Agnes Rudzite

Agnes Rudzite

Agnes Rudzite

Agnes Rudzite

Projekta autorei interjeru palīdzēja veidot kompānijas

Maxalto (Itālija) – stūra dīvāns viesistabā, pusdienu galds un krēsli.

Porada (Itālija) – žurnālu (kafijas) galdiņš viesistabā.

Minotti (Itālija) – paklājs viesistabā.

Admonter (Austrija) – parketa dēlīši.

Duravt (Vācija), Zuccetti (Itālija) – santehnika tualetes istabās.

Ernesto Meda (Itālija) – virtuve.