Jonas Maļinauskas

Mūsu piepilsētās liela daļa dzīvojamo māju bieži vien radušās, pamatīgi pārbūvējot dārza mājiņas. Šī dzīvojamā māja gleznainā Viļņas ziemeļaustrumu priekšpilsētā nav izņēmums: no bijušās dārza būdiņas faktiski nekas nav palicis pāri, bet tās vietā slejas jauna māja 200 kvadrātmetru platībā. Tiesa, sākotnējā projektā bija ieviesušās dažas neprecizitātes, tāpēc interjera dizainerei Aušrīnei Šeibelienei nācās plānojumu, īpaši virtuves izkārtojumu un pirmā stāva iekšējo starpsienu izvietojumu, nedaudz pārveidot. Rezultātā lielu daļu pirmā stāva aizņem viesistaba un ar to apvienotā ēdamistaba un virtuve. Pie ieejas atrodas tualete un viesu istaba. Pārējo stāva daļu aizņem divvietīga garāža. Otrajā stāvā atrodas divas guļamistabas ar plašām garderobēm, darba kabinets un sanitārais mezgls.

interior Ausrine Seibeliene

Aušrīne Šeibeliene

Celtniecības pabeigšanas un iekšējās apdares process ritēja lēni. Tas ļāva Aušrīnei tuvāk iepazīties ar mājas saimniekiem – inteliģentu pāri vidējos gados, tā sakot, garīga darba darītājiem. Tāpēc par interjera vadmotīvu kļuva atturīga inteliģence ar klasikas un art deco iezīmēm. Visnotaļ pieticīga budžeta ietvaros pasūtītāji, kas labi pārzina mēbeļu tipoloģiju un cenas, deva dizainerei relatīvu rīcības brīvību. Par stilistiskā risinājuma sākumpunktu kļuva otrā stāva guļamistabas gultas gala apdares motīvs: pagājušā gadsimta 30. gadiem tik raksturīgās trīsšķautņu horizontālās joslas nelielās Lietuvas firmas meistari bija iestrādājuši arī rokām darinātās viesistabas kumodes fasādē un citās korpusa mēbeļu daļās. Savukārt tumšais riekstkoks ar tā gleznaino faktūru izmantots ne tikai skapju un kumožu apdarē, bet no tā izgatavota arī pusdienu galda izvelkamā virsma. Šis motīvs ietekmēja interjera vispārējo siltos toņos ieturēto, uz kontrastiem balstīto koloristisko risinājumu. Visnotaļ inteliģents, lai neteiktu eksotisks, apdares elements ir venges „radinieka” panga-panga koka parkets. Viesistabā uz tā ir paklājs, kura austrumnieciskais dekors labi sader ar tapešu lakonisko klasisko zīmējumu. Neapšaubāma interjera „nagla” ir kamīna gaišā keramikas apdare, kuru no moduļelementiem veidojuši firmas Dvarų keramika speciālisti. Kamīna kapsula veiksmīgi iemontēta starpsienā, kas viesistabu šķir no ēdamistabas. No citiem klasiskā stila elementiem jāpiemin skaistie dekoratīvie svečturi pie sienas, kas izmantoti kā alternatīva sen apnikušajām kopējā apgaismojuma halogēnlampām. Par stilīgu viesistabas akcentu būtu varējušas kļūt gleznas pie sienām, bet diemžēl mājas saimnieki nav varējuši pienācīgu uzmanību veltīt to izvēlei – mājas galerija veidota pēc „dāvanu” principa.

interior Ausrine Seibeliene

interior Ausrine Seibeliene

Kā tas bieži mēdz notikt, savstarpējā kontaktēšanās šajā mājā lielākoties noris nevis viesistabā, bet virtuvē. Šim nolūkam tur radīti labi apstākļi: starp virtuves bloku un ēdamistabu novietots plats četrvietīgs pusbārs (platums 280 cm); bija paredzēts arī piekarināms plaukts ar lokālu pagaismu, bet pagaidām šī iecere nav īstenota – cilvēkiem pie bāra nākas iztikt ar kopējo apgaismojumu. Otra burtiskā nozīmē šaurā vieta ir blakus bāram esošās kāpnes uz otro stāvu, pareizāk sakot, to lejasdaļa, kas izliekta perpendikulāri galvenajam maršrutam: kāpnes nevis nodrošina piekļuvi no trijām pusēm, bet gan aizšķērso daļu gaiteņa. Turklāt to koka margas izskatās diezgan arhaiski. Kā apgalvo dizainere, tuvākajā nākotnē kāpnes tiks pārvietotas, bet pagaidām no tumša ozolkoka izgatavotie pakāpieni funkcionāli un estētiski apvieno abu stāvu interjerus.

interior Ausrine Seibeliene

interior Ausrine Seibeliene

interior Ausrine Seibeliene

interior Ausrine Seibeliene

interior Ausrine Seibeliene

interior Ausrine Seibeliene

interior_ausrine-011

interior Ausrine Seibeliene