Dace Ozola

Interjer_Vincenzo de Cotiis

Vinčenco de Kotīss ar sievu Klaudiju.

Par visiespaidīgāko Vinčenco de Kotīsa – viena no mūsdienu modernākajiem dizaineriemdarbu kļuvis viņa paša apartamentu interjers.

2014. gadā Vinčenco kopīgi ar savu sievu Klaudiju iegādājās apartamentus Milānas vēsturiskajā centrā, XVIII gadsimta palaco pirmajā stāvā. Viņi priecājās par to, ka apmēram 300 kvadrātmetrus lielā dzīvokļa istabām ir augsti griesti un tās, pateicoties lielajiem logiem ielas pusē, pa dienu ir saules gaismas pielietas. Dažās istabās vēl bija saglabājies autentiskais parkets, bet citās gan grīdas segums, pēc Vinčenco vārdiem, bija gluži vienkārši briesmīgs. Viņš nolēma atkal piešķirt šīm telpām savulaik tām piemitušo spozmi. Diezgan daudz laika pagāja, kamēr tika nomainīti grīdas segumi, novākti piekaramie griesti, sienas rūpīgi un saudzīgi attīrītas no daudzajiem krāsas un tapešu slāņiem.

Taču tad Vinčenco acu priekšā atklājās īsti brīnumi: sena apmetuma, gleznojumu, fresku un ciļņu fragmenti. Viņam gribējās saglabāt vēstures liecības un atjaunot pozitīvo gaisotni, kāda te valdījusi daudzu gadsimtu garumā. Vinčenco nolēma akcentu likt uz nule kā atklātajām, bet pa visu šo laiku izbalējušajām nokrāsām.

Šajā darbā, tāpat kā visos citos savos darbos, Vinčenco de Kotīss ir virtuozi apspēlējis telpu – likvidējis visas dzīvoklī esošās durvis, tādējādi apvienojot visas istabas kopējā platībā un funkcionālajam zonējumam piešķirot zināmu plūdenumu. Šādu iespaidu panākt palīdzējuši arī spoguļi un šā projekta galvenā pazīme – neparasti platās pulēta misiņa grīdlīstes.

Rekonstrukcijas procesā Vinčenco sākotnējiem objektiem piešķīris ar tiem kontrastējošas faktūras, jo, viņaprāt, tieši kontrasti ir tie, kas saasina uztveri.

Vairums interjera priekšmetu ir paša dizainera projektēti, paredzēti speciāli šim mājoklim – kolekcija Progetto Domestico – un izgatavoti lielākoties no utilizētas stikla šķiedras un misiņa, taču vieta ir atradusies arī citiem, tostarp anonīmiem darbiem un krāmu tirdziņos atrastām mantām.

Ēdamistaba

Negaidīts un satriecošs sajaukums. Centrā – kolekcijas Progetto Domestico galds ar utilizētas stikla šķiedras virsmu un apsudrabota misiņa kājām. Platner krēsli, kuru modeli Vorens Platners 1966. gadā izstrādāja kompānijai Knoll, sadzīvo ar krāmu tirdziņā iegādātiem XVIII gadsimta vidus rokoko stila krēsliem un misiņa taburetēm (kolekcija Progetto Domestico). Visu šo daudzveidīgo ansambli vainago teātra dekorāciju fragmenti (pagājušā gadsimta 80. gadi, poliesteris) uz sienas, speciāli šim mājoklim radīta utilizētas stikla šķiedras griestu lampa un panno – no krāsaina stikla un misiņa izgatavots gaismas ķermenis (kolekcija Progetto Domestico).

Interjer_Vincenzo de Cotiis

Interjer_Vincenzo de Cotiis

Interjer_Vincenzo de Cotiis

Viesistaba

Viesistabā dominējošo dīvānu ar apsudrabota pulēta misiņa muguriņu un sānu daļām Vinčenco projektējis īpaši savam mājoklim. Aiz dīvāna novietota utilizētas stikla šķiedras un apsudrabota pulēta misiņa konsole (kolekcija Progetto Domestico). Pa istabu izvietotas pagājušā gadsimta septiņdesmito gadu skandināvu dizaina taburetes. Uz kamīna – panno, kas izgatavots no veciem paša autora dizaina radiatoriem. Uz sienas izceļas krāsaina stikla un misiņa gaismas ķermenis (kolekcija Progetto Domestico).

Interjer_Vincenzo de Cotiis

Atpūtas istaba

Atpūtas istabā uzmanību piesaista apjomīgs vācu mākslinieka Floriana Baudrekslera darbs. Istabas centrā – galdiņš ar utilizētas stikla šķiedras virsmu (kolekcija Progetto Domestico). Par akcentu kalpo Masimi Kampilji vara skulptūras (pagājušā gadsimta 50. gadi) ģipša kopija.

Interjer_Vincenzo de Cotiis

Interjer_Vincenzo de Cotiis

Lasītava

Lasītavā galvenā vieta ierādīta kušetei (kolekcija Progetto Domestico) ar pulēta misiņa cokolu un platām tā paša materiāla kājlīstēm. Sārtais samta apvilkums un no utilizētas koksnes izgatavotā sienas skapja, kā arī pie sienas piestiprinātā dekoratīvā panno nokrāsas sasaucas ar XVIII gadsimta apgleznojumiem. Pretējā pusē, ar distanci no sienas, novietota oriģināla misiņa stelāža (kolekcija Progetto Domestico). Kontrastu rada pelēkbaltos toņos veidotais polimērsveķu grīdas segums.

Interjer_Vincenzo de Cotiis

Interjer_Vincenzo de Cotiis

Interjer_Vincenzo de Cotiis

Kabinets

Uz vecā apmetuma fona interesanti izskatās abas konsoles: viena izgatavota no veciem radiatoriem, otra – no utilizētas koksnes. Par sēdekli izraudzīta lieta alumīnija taburete. Visi šeit esošie priekšmeti ietilpst kolekcijā Progetto Domestico.

Interjer_Vincenzo de Cotiis

Interjer_Vincenzo de Cotiis

Interjer_Vincenzo de Cotiis

Guļamistaba

Arī guļamistabā dominē kolekcijas Progetto Domestico objekti: ieeju vannas istabā aizsedzošais misiņa un stikla šķiedras aizslietnis, lieta misiņa lampa gultas galvgalī un oriģināls ādas krēsls. Kontrastu šeit nodrošina melnā grīda, tādas pašas krāsas panno un televizors Bang & Olufsen.

Interjer_Vincenzo de Cotiis

Interjer_Vincenzo de Cotiis

Interjer_Vincenzo de Cotiis

Interjer_Vincenzo de Cotiis

Virtuve

Virtuves apdarei izraudzīts Brazīlijas marmors. No tā veidota arī virtuves sala. Lampa un taburetes izgatavotas no misiņa (kolekcija Progetto Domestico). Visa iebūvētā tehnika – vācu zīmols Gaggenau. Blakus virtuvei ierīkota mazā ēdamistaba, kura paredzēta brokastīm un kuras sienu rotā japāņu mākslinieka Kapumi Nakai panno (pagājušā gadsimta 60. gadi). Uz galda (kolekcija Progetto Domestico) – zīmola Driade svečturis Simon (Boreka Šipeka dizains).

Interjer_Vincenzo de Cotiis

Interjer_Vincenzo de Cotiis

Interjer_Vincenzo de Cotiis

Vannas istaba

Vannas istabā var ieiet gan no guļamistabas, gan garderobes. Garderobes skapju durvju apdarē matēta koksne apvienota ar misiņu un spoguļiem.

Vannas istabas apdarei izmantots tāds pats Brazīlijas marmors kā virtuvē. Mazgājamā ierīce ar divām izlietnēm izcirsta no viengabala marmora bluķa. Virs izlietnes piekārts apaļš Fontana Arte spogulis (pagājušā gadsimta 50. gadi).

Vinčenco de Kotīss sava mājokļa iekārtojumu pastāvīgi atjauno, jo sastingums viņam nepatīk, un laiku pa laikam iegādājas lietas, kas šķiet dvēselei tuvas un sev līdzi var ienest jaunas vēsmas mājokļa emocionālajā plānā.

Interjer_Vincenzo de Cotiis

Garderobe.

Interjer_Vincenzo de Cotiis

Interjer_Vincenzo de Cotiis