Teksts: Jonas Maļinauskas
Foto: Ķestutis Kurēns
Pēdējos gados atkal ir populāri interjera apdarē izmantot varu. Šai ziņā izņēmums nav arī Viļņas dizaineru Audrones Ambrazienes un Daivas Pocevičienes jaunais projekts: vara detaļas lieliski sader ar citiem materiāliem un interjeram piešķir mēreni modernu izskatu.
Šoreiz dizaineru uzdevums bija izveidot privāta rakstura interjeru prestižā rajonā netālu no pilsētas centra. Turklāt māja 178 kvadrātmetru platībā tika nevis rekonstruēta, bet vecas ēkas vietā uzcelta no jauna. Tas ļāva realizēt mūsdienīgu plānojuma shēmu ar kopēju telpu pirmajā stāvā un trijām atsevišķām istabām stāvu augstāk.
Pati efektīgākā pirmajā stāvā neapšaubāmi ir virtuves un ēdamistabas kopējā telpa, kuras lielāko daļu veido plaši vitrīnu logi un durvis, kas ved uz terasi. Blakus tām novietots itāļu firmas Compar modeļa Plus pusdienu galds astoņām personām, kura masīvās virsmas apdarei izmantots riekstkoka finieris. Galda lakotajā spīdīgajā virsmā spoguļojas trīs lodveida gaismekļi Melt, kuru autors ir slavenais britu dizainers Toms Diksons. Pirmajā brīdi šķiet, ka tie izgatavoti no pulēta vara loksnes, bet īstenībā – no metalizēta plastīta, kas, gaismas apspīdēts, kļūst nedaudz caurspīdīgs. Piemeklēti arī atbilstoši itāļu firmas MIDJ modeļa Apelle krēsli ar pink gold apdari, kas atgādina varu, un izturīgas ādas sēdekļiem. Krēsli no tās pašas sērijas novietoti arī virtuvē pie bāra letes.
Virtuves kompozīcijas pamatā ir balto perifērijas apjomu kontrasts ar vidū izvirzītās virtuves salas masīvo tumšpelēko monolītu. Tā korpusa, arī virsmas plaknes, apdarei izmantotas marmoru imitējošas lielformāta keramikas plāksnes, bet piepaceltā bāra virsma darināta no viengabalainas tonēta ozolkoka brusas. Tā kā pasūtītājs virtuvē velējās nevis elektrisko, bet gāzes plīti, nācās virs salas novietot spēcīgu tvaika nosūcēju. Lai tas nedurtos acīs, tā sānus pārklāja ar spoguļiem, bet daļu griestu – ar ozolkoka plāksnēm, kas griestus vizuāli vieno ar sānu sienas paneļiem. No iebūvētai tehnikai virtuves sienā paredzētajiem četriem segmentiem, kas izcelti ar melnu stiklu, pagaidām funkcionē tikai viens, pārējie tiek izmantoti kā vienkārši skapji. Toties salas korpusā loga pusē kā koka bāra letes tiešo funkcijas apliecinātājs iebūvēts dzesējošs vīna skapis. Visu virtuves mēbeļu komplektu izgatavojusi Lietuvas firma Rimas&Jonas.
Uz šī fona viesistabas iekārtojums izskatās visnotaļ parasts: lielu tās daļu aizņem dīvāns, ko pēc itāļu parauga darinājusi viena no vietējām kompānijām. Tam iepretim – melna stikla plaukts ar TV paneli, kas pilda arī audiocentra funkciju. Korpusa mēbeles pārstāv tikai viens noslēgts plaukts, bet žurnālu galdiņa vispār nav – tā funkciju pilda neliels sānu galdiņš blakus dīvānam, ar kuru, kā apgalvo pasūtītāji, viņiem pilnīgi pietiek. Vienīgais viesistabas rotājums ir mākslinieces Migles Kosinskaites glezna Šiurksciaplaukis.
Interesantāk izskatās priekštelpu ar virtuvi savienojošais gaitenis. Tūlīt aiz ieejas durvīm uz augšu ved no ozolkoka brusām uz metāla karkasa samontētas vienlaidus kāpnes, ko izgatavojusi Lietuvas firma Medgraužis. Interesanta detaļa: pirmais kāpņu pakāpiens pagarināts gar balstošo sienu virtuves virzienā. Bet tā platajā koka virsmā pat iemūrēti divi nelieli “akmensdārzi”. Autoru iecere ir tāda, ka šis pakāpiens pasargās no pakļūšanas zem kāpnēm un, iespējamas, no galvas traumas: vairums cilvēku taču biežāk skatās zem kājām nevis uz augšu. Arī gaitenī ir dekoratīvs kontrasts: balstošās sienas pelēkajai keramikas apdarei dizaineri pretstatījuši sienas skapja augstās spoguļdurvis un ar ozolkoka finieri apdarinātās sanitārā mezgla fasādes durvis. Lai iespaids būtu pilnīgs, šī fasāde ir pilnīgi gluda – tualetes durvis var atrast tikai pēc durvju roktura.
Visinteresantākā otrā stāva telpa, neapšaubāmi, ir mājas saimnieku guļamistaba. Vienu sienu rotā dekoratīvs, ar melnām stikla josliņām sadalīts mēbeļvelūra panno, ko darinājušas pašas dizaineres. Arī te ir “slepenas” durvis, kas šoreiz ved nevis uz tualeti, bet uz garderobes telpu. Savukārt vannasistabā, ko no guļamistabas šķir stikla durvis bez ietvara, apdarei izmantotas marmoru imitējošas akmens flīzes. Vēl pie interesantām detaļām pieskaitāms speciāli flīzēm pieskaņotā tonī krāsots sienas radiators, kā arī spoguļsieniņa, kas novietota 45 grādu leņķī attiecībā pret sienu un rada iespaidu, ka vannasistaba ir “deformēta”. No divām bērnistabām iekārtota tikai viena, bet otra tiek izmantota kā darba kabinets. Taču, iespējams, pavisam drīz sakarā ar ieplānoto ģimenes papildinājumu nāksies veikt nelielu interjera modernizāciju.