Olga Bobrova
Dāvanu no amerikāņu arhitekta un dizainera Karīma Rašīda – leģendārā un pasaulslavenā, kura darbi glabājas 20 muzejos un kurš realizējis simtiem projektu dažādās mūsu planētas vietās, saņēmusi Latvija, precīzāk, Jūrmala. Tas ir projekts KADO KARIM, kuram meistars uzdāvinājis savu ideju un savu vārdu.
Kāpēc tā ir „dāvana”? Viss ir vienkārši: Cadeau [KA’DO:] franciski nozīmē – dāvana. KADO KARIM ir dzīvojamo māju komplekss, kurā ietilpst trīs atsevišķas funkcionāli apvienotas trīsstāvu ēkas – MAISON de KARIM, MAISON de MER, MAISON de PARK. Tās ieturētas vienotā arhitektūras stilā, bet katrai ir atšķirīga iekšējās apdares koncepcija. Ieapaļo māju plūstošās plastiskās līnijas atgādina nogludinātus jūras akmeņus, bet atturīgā koka apdare – staltās mastu priedes. Mājas organiski iekļaujas apkārtējā vidē. Tajās ir 14 apartamenti un 7 divu līmeņu penthausi augšējos stāvos. Katrai ir savs dārzs – zemes gabals, terase, daļa jumta. Jāteic, ka uz jumta varēs iekārtot savu pludmali ar virtuvi, dušu un pat garderobi. Kompleksā paredzēta pazemes stāvvieta 42 automobiļiem, kā arī virszemes stāvvieta 5 viesu automašīnām. KADO KARIM atrodas pašā Jūrmalas centrā, Dzintaros, trīs minūšu gājiena attālumā no jūras, Jomas ielas promenādes un Dzintaru koncertzāles. Līdz Rīgai – 23, līdz Rīgas lidostai – 13 kilometri.
Komplekss laimīgā kārtā tuvumu visām kūrorta ievērojamām vietām apvieno ar iespēju dzīvot dabiskā vidē un klusumā. Mājas paslēpušās kvartālā, kur nenonāk raibās un trokšņainās tūristu burzmas kņada.
Eksperti šo projektu jau nosaukuši par mūsdienu inženieru un dizaineru domas kvintesenci: šeit pirmo reizi Austrumeiropā izmantota sistēma SMART CITY. Nodošana ekspluatācijā paredzēta 2014. gada decembrī.
Projekta prezentācijā 2012. gadā Karīms Rašīds atzīmēja: „Latvijā, konkrēti, Rīgā ir ļoti daudz brīnišķīgas vēsturiskas arhitektūras un dekora. Taču pienācis laiks radīt mūsdienīgu telpu mūsdienīgai dzīvei. Jūrmalai ir lieliska krasta līnija, tai nepieciešama tāda arhitektūra un tāds dizains, kas atspoguļotu šejienes dabas skaistumu, bet reizē – to laiku, kurā dzīvojam. Jauno projektu uzdevums ir iezīmēt 21. gadsimta robežzīmes un orientierus, virzīt valsti uz nākotni, nebalstoties tikai uz pagātnes tradīcijām un pieredzi. Kopā ar KADO KARIM mēs veidosim jaunu valodu, jaunu filozofiju, kas sniegs ar dzīvi jaunā vidē, jaunos interjeros saistītu satriecošu pieredzi.”
Šīs jaunās filozofijas un jaunās valodas veidošanai tika uzaicināta visaugstākās klases profesionāļu komanda. Par galveno projekta arhitektu kļuva Latvijas arhitektūras metrs Andis Sīlis. Bet projektēt demodzīvokli vienā no KADO KARIM mājām piedāvāja arhitektu biroja Neoklasika dibinātājiem, „dizaina Oskara” laureātiem, prestižās starptautiskās prēmijas European Property Awards ieguvējiem nominācijā Best Interior Design Private Rezidence par projektu Home Sweet Home Jūrmalā Karīnai Ābiķei un Ulvim Ābiķim. „Strādāt ar šādu projektu mums ir liels gods, veiksme un izaicinājums,” teica Ulvis Ābiķis. „Mēs to pieņēmām. Mēs centāmies palīdzēt nākamajiem KADO KARIM iemītniekiem rast dvēseles mieru un vidi, kas šķīstīs no visa liekā, negatīvā, nogulsnējumiem , no visa, ar ko nākas saskarties „ārējā dzīvē” – biznesā, sociumā. Mēs centāmies radīt siltu, pasargātu un sargājošu telpu.” Šī slavenā radošā dueta projekts tiks īstenots vienā no kompleksa mājām.
Noformējot dzīvokli, dizaineri vadījās no mājas ārienes un balstījās uz savu rokrakstu. No tā izriet plūstošās līnijas un ieapaļās formas. Interjerā autori atteicās no taisniem un asiem stūriem (taisnie stūri saglabājušies tikai televizoros pie guļamistabu sienām). Visas līnijas atveido jūras viļņus un vēja dzītas kāpu smiltis. Tas attiecas gan uz sienām, gan uz mēbelēm. Piemēram, viesistabā akmens grīdas zīmējums ir patiess vijīguma atspulgs. Vannasistabā vanna izskatās pēc elegantas ovālas laivas. Bet guļamistabā solīdajam podestam, uz kura atrodas gulta, ir apaļa forma. Pagaisma rada šķietamību, ka gulta lidinās gaisā. Šis paņēmiens izmantots divās guļamistabās. Trešajā gulta ir pilnīgi apaļa. Interesanta forma ir vienam no naktsskapīšiem, lai gan šo oriģinālo interjera priekšmetu, kuru tāpat kā visas mēbeles izdomājuši dizaineri, tik prozaiski nemaz negribas saukt, jo pār to it kā plešas plats, maigs spārns… Otrā gadījumā šis „spārns” šķiet iztaisnojies un pieplacis pie sienas.
Dizaineri ieteica izmantot dabiskus materiālus: akmeņus, koku, tekstilijas, ādu. Turklāt viņi meistarīgi spēlējas ar virsmām, tās vietām padarot matētas, vietām – glancētas. Šajos apartamentos aktīvi „ievesta” daba. Viesistabā viena no sienām atdarina malkas grēdu, kurai piešķirts dekoratīvs izskats. Savukārt Zahas Hadida galdiņa rūdītais stikls (tajā pašā viesistabā) šķiet uzsūcis jūras ūdens lāses…
Savukārt, veidojot koloristiku, projekta autori izvēlējušies gaišus pasteļtoņus – atkal dabiskos! – mierīgā krāsu gammā. Lai šis miers nekļūtu apnīkstošs, dizaineri to „atdzīvinājuši”. Rezultātā radušies krāsas akcenti. Viesistabā tie ir spilgti zili krēsli. Bet zilā krāsa nav kliedzoša.
…Karīma dāvana – tas ir moderns dzīvojamo māju komplekss, kuram Baltijā nav nekā līdzīga. Tas ir pasaules līmeņa nacionālais projekts, tie ir augstākās klases apartamenti. Un vēl – tā ir godpilna dāvana pašam Karīmam, ko sarūpējuši Latvijas arhitekti un dizaineri.