Dace Ozola

Foto: Igors Timofejevs

Iedvesmu šā interjera radīšanai Latvijas dizainere Sņežanna Kazaka smēlās iespaidos, kas palikuši pēc pastaigām pa pavasarīgo Londonu. Protams, ne jau viss divstāvu dzīvoklis kādā no Rīgas guļamrajoniem noformēts tīri angliskā garā. Taču savdabīgais smalkais humors, noskaņojums, daži sīkumi «no turienes» ir skaidri jaušami.

Interior Kazaka

Sņežanna Kazaka

Jau priekšnamā parādās gabaliņš no Londonas parka pavasarī (vitrāža bīdāmajās durvīs, kas ved uz virtuvi-ēdamistabu), slavenā sarkanā telefonbūdiņa – durvis uz tualetes telpu, kur uz spoguļiem uzdrukāts režģis, kāds parasti ieskauj Londonas māju priekšdārziņus. Un tradicionālais «lauva» ar riņķi, kas kalpo par klauvēkli… Pilnīgi angļu stilam atbilst vēstuļu sprauga, mīkstais ādas panelis ar pakaramajiem drēbēm un somām un, protams, uz kupejskapju durvju spoguļiem uzdrukātie podi ar dekoratīviem kociņiem, kādi bieži grezno tipiska angļu nama ieeju.

Interior Kazaka

Interior Kazaka

No priekšnama caur plašu aili nonākam lielā viesistabā, no tās kāpnes ved uz otro stāvu. Par pašas viesistabas mēbelēm var sacīt «minimum-minimorum»: milzīgs dīvāns, neliels konsoles tipa galdiņš ar krēslu, spilgti sārts pufs un TV grupa, tas arī viss. Zīmējums uz griestu tapsējuma auduma saskan ar ornamentu, kas rotā vienu no viesistabas sienām un arī priekšnama grīdu. Bet uz sienas aiz dīvāna – freska, kurā attēloti Londonas skati un Šerloka Holmsa profils ar visu pīpi, kur nu bez tās…

Interior Kazaka

Interior Kazaka

– Griestu tapsējums ir piespiedu risinājums, skaidro Sņežanna. – Griesti šeit ir ļoti zemi, tikai 2,50. Tāpēc arī nokarenu gaismas ķermeņu dzīvoklī nav. Vienīgi virtuvē piekārām lustru, kas uz turieni pati tā vien «prasījās» tieši no angļu ēdamistabas! Pārējās telpās apgaismojums ir iebūvēts.

Virtuves grīda veidota no vinila plāksnēm. Šis materiāls, kā dizanere apgalvo, ir silts un viegli kopjams. Interesanti, ka arī virtuvē-ēdamistabā mēbeļu ir ļoti maz. Askētiska, bet ļoti funkcionāla darba zona un liels galds, kura ovālu pasvītro tādas pašas formas karnīze pie griestiem.

Interior Kazaka

Interior Kazaka

Otrais stāvs ir ģimenes personiskā telpa. Vienā bērnistabā sienu rotā freska – pa ūdeni auļojoši zirgi, gluži kā izbēguši no slavenā angļu derbija. Vēl viena ievērības cienīga lieta – platā palodze, kas tika speciāli palielināta, lai uz tās varētu sēdēt un lasīt. Otra bērnistaba ieturēta saulainos toņos, bet vakarā pie tās griestiem izgaismojas puķīte…

Saimnieku guļamistaba – pati pieticība: diezgan tumši toņi, minimums mēbeļu. Vienīgie rotājumi – ornaments uz sienas un spilgta niša griestos.

Dzīvoklī ir arī kabinets. Tumšs, brutāls, ar milzīgu dīvānu, uz kura atlaidies saimnieks, atpūzdamies pēc dienišķajiem darbiem, mēdz vērot mūžīgos kalnus.

…Pēc ciemošanās šajās mājās neviļus sāc sapņot: «Ak, kā gribas dzīvot Londonā!» Un tūlīt pat sevi apvaldi: «Uz turieni no mums vilcieni neiet…» Bet tiešām – vai gan tādēļ būtu jābrauc prom? Londonu taču var uzburt savās pašu mājās!

Interior Kazaka

Interior Kazaka

Durvis – Vilaro (Latvija).

Vitrāža – pēdējais Spodras Skvorcovas darbs (Saules deja), tagad mākslinieces aizsākto daiļrades ceļu turpina viņas meita Monika.

Virtuves galds – Latvijas firma Vilaro.

Tapsētie griesti – Mer-Ka-Ba (Latvija).

Kupejskapis – Senator Baltic (Latvija).

Bērnu mēbeles – Senator Baltic (Latvija).

Viesistabas mēbeles – Senator Baltic (Latvija).

Freskas – Akcenta (Latvija).

Ādas paneļi priekšnamā – Celtnieks mēbeles (Latvija).

Aizkarisalons Textile Window Design.

Interior Kazaka

Interior Kazaka

Sņežanna Kazaka

Tālr.: 26468131