Ilze Kraukle
Septembra izstādē Maison&Objet kā galveno varoni Parīze godināja Ilzi Kraufordu, kas tika atzīta par labāko 2016. gada interjeru dizaineri. Šajā prestižajā dizaina gadatirgū apmeklētāji priecājās par viņas darbu ekspozīciju.
Pirms kļūt par vienu no pašām slavenākajām Britānijas interjera dizainerēm viņa turpat 10 gadus darbojās žurnālistikā. Kādu laiku bija Donnas Karanas modes nama viceprezidente. Publicēja grāmatas Home is Where the Heart is? un Sensual Home: Liberate Your Senses and Change Your Life, kas dizaineriem, arhitektiem un visiem tiem, kas saistīti ar šo tematiku, kļuvusi par obligātu lasāmvielu. Ieguvusi zināmu pieredzi, Ilze Krauforda noorganizēja savu biroju Studioilse un uzkrātās zināšanas un prasmes sāka izmantot praksē.
Viņa veidoja luksusa interjerus britu Soho House Group – kompānijai, kas pārvalda slēgtu klubu, viesnīcu, restorānu un premium klases SPA tīklu. Viņas portfolio glabājas daudz interesantu ar interjeriem saistītu darbu – tur ir Londonas restorāns Cecconi’s (2005), šampanērija Kettner’s (2008), modes preču veikaliņš un viesnīca Ett Hem Stokholmā, bārs Duddell’s Honkongā (2013), pavaldonības laika ģimenes mājas Dinder house interjers Somersetas grāfistē (2009) un vēl – apavu veikaliņš Sergio Rossi Romā (2010), flagmaņveikals Anya Hindmarch Medisona avēnijā Ņujorkā (2013).
“Interjers – tas ir daudz vairāk nekā tikai mēbeles,” ir pārliecināta Ilze Krauforda. “Interjers ir ne tikai tas, ko redzam ar acīm, bet arī tas, ko gribas sajust, sadzirdēt, ieelpot. Interjera uzdevums ir darīt mūs laimīgus, tajā jābūt priekšmetiem, kurus patīk aptaustīt.“
Pamatoti tiek uzskatīts, ka Ilze meistarīgi prot radīt mājīgas mītnes atmosfēru pat tad, ja runa ir par sabiedriskām telpām – lidostu uzgaidāmām zālēm, bāriem vai veikaliem. Spilgts piemērs šai ziņā ir bārs Duddell’s Honkongā. Pievērsiet uzmanību: ap galdiņiem salikti ļoti atšķirīgi krēsli. Tā rīkojas gādīga mājasmāte, kas, rūpējoties par viesiem un mājas cilvēkiem, piedāvā apsēsties un šim nolūkam izmanto visus piemērotos priekšmetus.
Talantīgo britu dizaineri labprāt aicina sadarboties slaveni juveliermākslas nami. Piemēram, dāņu kompānijai Georg Jensen, kas savus izstrādājumus piegādā Viņas Augstībai Dānijas karalienei Margrētei II, viņa veidoja brīnišķīgas vāzes, biķerus un krūzes no vara, misiņa un sudraba. Ilzes kolekcijā ir nedaudzi, formas ziņā vienkārši un smalki elementi. Šie priekšmeti ir eleganti un grezni, bet vienlaikus funkcionāli un spēj rotāt jebkuru interjeru.
Dinder House
Dinder House – vēsturisko Džordža III valdīšanas laika vēsturisko ēku, ko 1801. gadā uzcēla Somersetas grāfistē, – 2004. gadā nopirka plaukstošas IT kompānijas īpašnieki – Maikoku ģimene. Jaunie īpašnieki nolēma ēku rekonstruēt, par pamatu ņemot tradicionālo angļu māju. Un vēlējās, lai mājā būtu daudz vietas viņu četru dēlu rotaļām un skraidelēšanai. Bet sev pasūtīja dārzu, kur audzēt dārzeņus un augļus.
Mājas rekonstrukcijai piesaistīja piecus arhitektus, kam bija daudz ideju (piemēram, viņi ierosināja uzbūvēt stikla ātriju visas mājas garumā). Bet tās negāja pie sirds. Tad pie darba ķērās Studioilse vadītāja Ilze Krauforda, kas vispirms bija ieinteresēta saglabāt vēsturisko ēku. Viņa tās arhitektūru atstāja neskartu. Bet māju piepildīja ar rotaļīgiem elementiem, maigām eklektiskām līnijām. Un iemanījās vēsturisko objektu pieskaņot mūsdienu dzīvei (kaut gan tas, kā viņa atzina, bija pats grūtākais).
Balles zāli dizainere pārvērta par virtuvi. Centrā novietoja marmora bloku. Neļaujoties kārdinājumam telpu piepildīt ar mēbelēm, pielika klāt tikai dažus svarīgus elementus: studijas Studioilse izstrādāto pusdienu galdu, piekarināmu Rody Graumans’s by Droog gaismekli 85 Lamps, senlaicīgu spoguli un pēc pasūtījuma Studio Job izgatavotu skapi. Bet pašas gaišākās un plašākās viesu istabas otrajā stāvā pārvērta par vannasistabām un tualetēm. Cokolstāvā tiek uzglabāta un žāvēta veļa. Turpat iekārtotas rotaļu istabas. Parkets mājā speciāli apstrādāts tā, lai bērni varētu braukāt ar riteņiem. Pēc dizaineres atzinuma, pārsegums izskatās daudz “dzīvāks”, kad to klāj negludumi un noberzumi. Atkal tas pats nevērīgums, kas valda dzīvojamās telpās. Jāpiemetina, ka visi Ilzes Kraufordas paņēmieni absolūti nav pretrunā ar jēdzienu “greznība”. Gluži vienkārši tā ir nevis demonstratīva, bet īsta.
Šī britu dizainere ir patiesi uzticīga XX gadsimta vidus dizaina klasikai. Viņas projektos faktiski vienmēr ir pārstāvētas skandināvu un amerikāņu autoru “ikonas”. Kompānija Vitra 2014. gadā uzaicināja Ilzi Kraufordu noformēt dažas sava dizaina muzeja (Vitra Design Museum) zāles. Viņai piedāvāja izmantot jebkuras somu kulta zīmola Artek un pašas Vitra mēbeles. Dizainere izdomāja un iekārtoja pašas iztēlota ģimenes pāra – soma Harija un vācietes Astrīdas – dzīvokli…
…Kopš Ilze zviedru koncernam IKEA izveidoja mēbeļu un aksesuāru kolekciju Sinnerlig, var teikt, ka viņas darbi – korķakoka galdi un taburetes, džutas soliņi, bambusa skaliņu gaismekļi, nebalināta linauduma spilveni – tiek izdoti tūkstošiem eksemplāru lielos metienos. Tā ir īsta oda dabiskajiem materiāliem un patīkamām emocijām, ko raisa pieskaršanās tiem.