Elegantā ēka Fincube ir ideālas mobilas „zaļās” mājas paraugs. Tik oriģinālu objektu izstrādājis arhitekts Verners Eislingers kopā ar kolēģiem no Berlīnes arhitektu darbnīcas Studio Aisslinger.
Šo māju var pārvietot, tā ir viegli montējama un izjaucama, tai nav vajadzīgas komunikācijas, jo tā ir pašpietiekama: visu darbina uz jumta esošie saules paneļi. Māja nav liela – pie pamatiem tikai 47 kvadrātmetri.
Šķiet, ka māja ievietota simpātiskā grozā. Tiesa, daži ievērojuši, ka mājas kontūra atgādina sēni. Lai nu ko kurš saskata, tomēr būtība ir tāda, ka ēka „ietērpta” karkasā, kas darināts no horizontālām izliektām koka līstītēm, kuru uzdevums ir sargāt no spilgtas saules un svešām acīm. Bet tām ir ko redzēt: divos stāvos, diezgan pieticīgā platībā izdevies izvietot visu dzīvei ārpilsētas mājā nepieciešamo. Pirmajā stāvā atrodas ieeja un priekšnams, otrajā – dzīvojamās telpas. Apstaigājot otro stāvu, cilvēks būtībā iet pa apli. No plašās virtuves nokļūst dzīvojamā platībā, aiz pagrieziena nonāk guļamistabā, tālāk ir vannasistaba. Jāteic, ka sākotnēji bija plānots virtuvi un viesistabu atdalīt ar nelielu starpsienu. Taču projekta realizēšanas gaitā dizaineri no tās atteicās. Rezultātā tika iegūta vienota plaša telpa.
Fincube no visām pusēm ir iestiklota. Starp karkasu un stiklojumu atrodas minigalerija. Pa to var apiet mājai apkārt un priecāties par apkārtni. Bet tā ir pasakaina! Šī brīnumainā māja atrodas Itālijas Alpos, Ritā, 1200 metru virs jūras līmeņa.
Interjera dizains ieturēts „ekominimālisma” stilā. Visas virsmas ir no nevainojami apstrādāta koka. Vairums mēbeļu un aksesuāru izgatavots darbnīcai Studio Aisslinger raksturīgajā minimālistiskajā stilā. Kā piemēru ņemsim virtuvi. Tā nav liela, taču izskatās plaša. Noslēpuma atminējums ir vienkāršs: mēbelēm nav nekādu lieku detaļu, nav ne rokturu, ne jebkāda dekora, kas plaknes sadrumstalo. Ir tikai tīras gludas līnijas. Tāpēc telpa izskatās viengabalaina, tā vizuāli tiek paplašināta. Tas, cik dizains ir praktisks, visspilgtāk redzams virtuvē. Tur ir „sala”, kura formas ziņā arī atgādina sēni un kur izdevies apvienot vairākus funkcionālus priekšmetus: kompaktu un, kas ir svarīgi, ērtu divām personām paredzētu pusdienu galdu, kura konstrukcijā pat paredzēta vieta kājām; plīti un darba virsmu. Bet šīs sēnes „kātiņā” vai, ja tā var teikt, – „salas” pamatos – izvietotas atvilktnes galda piederumiem.
No viesistabas puses nav koka žalūziju, tur izveidots kaut kas līdzīgs logam, pareizāk sakot, balkonam. Mājā nav durvju, bet ir blīvi aizkari, kas var telpu sadalīt. Svarīga Fincube īpatnība ir šķērssienas, kas noder par paraugu arī citām nelielām mājām un kalpo kā uzglabāšanas sistēmas ar vaļējiem un aizsegtiem plauktiem, skapīšiem un kastēm. Šajā kompaktajā mājā lietderīgi izmantots katrs centimetrs.
Fincube ir „gudra māja”: visas vitāli svarīgās funkcijas tajā kontrolē centrālais sensoru panelis.