Svetlana Lukjanova

2011. gada 13. oktobrī arhitektūras studija Zaha Hadid Architects, kura atrodas Lielbritānijas galvaspilsētas Londonas pazīstamajā rajonā Chelsea Harbour, iepazīstināja ar jaunajām efektīgajām galerijas Roca London Gallery telpām. Projekta pasūtītāja ir Spānijas kompānija Roca – viens no pasaulē slavenākajiem zīmoliem, kas ražo ekskluzīvu sanitārtehniku uz inovatīvu augsto tehnoloģiju pamata.

Zaha Hadida

Zaha Hadida

Vienstāva ēkā Temzas ziemeļu krastā atrodas galerijas, halles, bārs, bibliotēka un konferenču zāles. Tās ir universālas telpas 1 100 m2 platībā, kur tiks rīkotas izstādes, demonstrējumi un semināri.

Ņemot vērā pasūtītājkompānijas specifiku, Zaha Hadida, veidojot dizainu, smēlusies iedvesmu no ūdens stihijas.

Šajā elegantajā kamerpasaulē, kas slavina vidi, kurā ūdens ir viens no galvenajiem elementiem, atpazīstamās Zaha Hadidas plūstošās formas un līnijas ir īpaši aktuālas.

Zaha Hadida

Zaha Hadida, iepazīstinot ar projektu, teica: „Mūsu darbs arhitektūru piepilda ar neparastajām un skaistajām dabas formām. Izmantojot formālo valodu, kas izriet no ūdens plūsmas, mums izdevies panākt, ka Roca London Gallery telpa šķiet dabas straumju noskalota un nopulēta, un, balstoties uz apbrīnojamu arhitektūras un dabas mijiedarbību, izveidot citu no citas konsekventi izrietošas dinamiskas platības.”

Ūdens kustība ir tas Roca London Gallery pamattemats, kas caurvij un vieno ārējās un iekšējās platības.

Ēka izceļas ar unikālu fasādi, kas galerijai piešķir īpašu individualitāti. Šķiet, ka trīs tik organiskās galvenās ieejas, kas izstāžu telpas paver pilsētai, radušās ūdens erozijas rezultātā.

Zaha Hadida

Ūdens stihija plūst cauri ēkai un apvieno eksterjeru un interjeru. Gan iekšējo, gan ārējo sienu izliekumos fiksēts viļņu un straumju spēks un varenība. Dažādās milzīgās platības zonas apvieno „ūdens pilieni”. Baltie ģipša paneļi kalpo par galerijas centrālo asi. Caur atverēm sienās redzami nelieli paviljoni. Tāpēc apmeklētāji nekad nejūtas tā, ka būtu ieslēgti vienā telpā.

Ūdens nosaka ainavu arī galerijas iekštelpās. Pilienveida un plūstošie elementi tās sadala zonās un izveido izstāžu paviljonus.

Galerijas sienas ļauj kustēties sešos virzienos, uz daļēji segtajiem, alām līdzīgajiem paviljoniem, kā arī uz bāru un administratīvo zonu. Konferenču zāle atgādina kokonu un ir galerijas centrālās ass tupinājums.

Zaha Hadida

Zaha Hadida

Zaha Hadida

Nesošās sienas izgatavotas no ģipša paneļiem, līkumotās virsmas – no betona, kas stiegrots ar stiklašķiedru. Sienas neveido pilnībā noslēgtas telpas, bet rada nepārtrauktas plūsmas un savstarpējas mijiedarbības sajūtu.

Lai izgatavotu nišas, kurās izvietoti gaismasķermeņi, plaukti, krēsli, galdi un bāra letes, izmantots stiklaplasts.

Galerijas īpatnība ir izstāžu zāles grīda, kas noklāta ar ekskluzīvām keramikas flīzēm, kuras darinātas speciāli Zaha Hadid Architects vajadzībām.

Zaha Hadida

Zaha Hadida

Apgaismojuma shēmu, kura arī ir inovatīvs elements un ietver tiešos un izkliedētos starus, radījusi kompānija Isometrix.

Galerijas telpas organizēšanā izmantotas modernas interaktīvas tehnoloģijas un audiovizuālie līdzekļi. Multimediju siena un videoekrāni apmeklētājiem ļauj sajust, ka viņi atrodas nevis gluži vienkārši izstāžu paviljonā, bet gan interaktīvā centrā.

Zaha Hadida

Zaha Hadida

Zaha Hadida

Zaha Hadida

Zaha Hadida

Zaha Hadida