Olga Bobrova
Stili nāk un iet: mode ir ātri gaistoša, dzīve rit savu gaitu. Tomēr ir stili, ko droši var nosaukt par mūžīgiem. To vidū ir futūrisms. Nākotnes kults, kas apliecina vēlēšanos pacelties pāri tagadnei, centienus ielūkoties aiz horizonta un paredzēt, kas un kā notiks. Šo stilu no citiem stiliem galvenokārt atšķir tajā ietvertais attīstības algoritms. Futūrisms gluži kā pati dzīve nevar novecot vai apstāties.
Futūristisko dizainu parasti izmanto arhitektūrā un sabiedrisko telpu – restorānu, naktsklubu, universālveikalu – noformēšanā. Daudzi ir pārliecināti: iekārtot māju futurum stilā ir sarežģīti un nevajadzīgi. Un lai gan tas ir apburošs un sajūsmina, ne tuvu katrs ir gatavs to „ielaist” savā dzīvē. Tomēr drosminieki atrodas. Tāpēc ka ir grūti turēties pretī kārdinājumam izvēlēties tādu telpu iekātojumu, kādu piedāvā, piemēram, Bulgārijas studijas Bozhinovski Design komanda ar Jovo Božinovski priekšgalā.
Četru cilvēku ģimenei (māte, tēvs un divi bērni) veidotais projekts Private Home 08 ir ultramūsdienīga dizaina piemērs. Tomēr komanda, izstrādājot futūristisko interjeru, ekstremālus risinājumus neizmantoja. Taču ar jau esošo ir pilnīgi pietiekami, lai rastos sajūta, ka atrodies ārpus tā, kas redzams pa logu.
Jā, te pārstāvēta „žanra klasika”: spoguļgluda virsma, noapaļotas līnijas, neparastas formas, virtuves galds un panelis ar televizoru, gultas bērnistabā „lidinās” virs grīdas… Prevalē baltā krāsa un tās toņi. Virtuves zonā nekā lieka, piekarinātajiem skapīšiem neviena, pat apslēpta roktura – tīra telpa, neliela krāsu spēle (kā papildinājums izmantota melnā krāsa), virs darba virsmas slejas vientuļš jaucējkrāns… Viesistabā oriģināls balts sienas panno ar pagaismu. Saimnieku guļamistabā gulta… lai gan tādas mēbeles nemaz nav. Ir gaišs marmora podests, uz kura uzlikts matracis un novietots gaismeklis – tāds pats kā viesistabā. Stūrī – milzīgs puķu pods, kas citē ministāvlampas formu. Un viss. Pat grāmatas guļ uz grīdas.
Taču šis futūristiskums nav visaptverošs. Balto marmoru uz grīdas „atšķaida” siltie koka seguma toņi, no koka izgatavots konsoles tipa pusdienu galds un televizora panelis. Krēslu un oriģinālā dīvāna noapaļotās līnijas papildina „stūraini” galdiņi un gaismeklis, kuru forma atgādina slīpētus dārgakmeņus. Futūrisms apgalvo, ka tehnoloģija ir skaistāka par mākslas darbiem. Taču bulgāru dizaineri atkāpušies no kanoniem un vienu guļamistabas sienu izrotājuši ar oriģinālu panno gleznu. Savukārt bērnistabā ir arī citas krāsas: pasaku un multiplikācijas filmu varoņi, gultas drēbes ieturētās zilā tonī.
…”Inovatīvs dizains un nestandarta risinājums” – tāds ir Bozhinovski design lozungs. Vēl var piebilst: superjauno iezīmju prasmīga apvienošana ar pagātnes un tagadnes atbalsi. Bet rezultātā iegūts futurum bulgāru gaumē.