Olga Bobrova

Foto: Gvido Kajons

Pilnīgi droši to var dēvēt par noskaņojuma, jūtu interjeru. Tas emocionālā ziņā ieprogrammēts, orientējoties uz katru ģimenes locekli. Te patiesi gribas dzīvot, strādāt, atpūsties, tikties ar draugiem… Te gribas būt! 

Interior

Lolita Freidmane

Šo dzīvokli, ko Jūrmalā, kvartālā Legend, iegādājusies ģimene ar diviem bērniem, noformēja dizaina studija Intrante radošās direktores Lolitas Freidmanes vadībā.

– Strādāt bija vienlaikus gan sarežģīti, gan patīkami, – saka Lolita. – Sarežģīti tāpēc, ka 100 kvadrātmetros, kas izstiepušies taisnstūrī ar nelielu izliekumu, vajadzēja ievietot 11 (!) telpas.  Bet patīkami un viegli tāpēc, ka tapa ne tikai gluži vienkārši interjers, bet šīs mājas hronika. Turklāt galvenā autore bija dizainere, bet līdzautore – pasūtītāja. Kopā mēs izdomājām un pārdomājām katru detaļu, skaidri nosakot tās funkcionālo uzdevumu un emocionālo slodzi, kas savukārt veidoja komfortu.

Rezultātā veidojās ērta, mājīga, “krāsās un nokrāsās” emocionāli ietonēta telpa. Turklāt dominējošais temats ir daba. Par to liecina krāsu gamma: smiltis, sūnas, koks, akmens. Tā ir klātesoša detaļās, no kurām katrai uzticēta sava funkcionālā, saturiskā un, ja vēlaties, arī “jutekliskā” slodze.

Abas bērnistabas atspoguļo savu iemītnieču raksturu un prasības. Vienā, kas paredzēta jaunākajai meitai, gaismasķermenis un plaukti izskatās pēc mākoņiem, skapis atgādina māju, kur var gan glabāt apģērbus, gan paslēpties, ieskatīties logos (īstās paketēs!). Viena siena pārklāta ar jautriem zīmējumiem. Ir arī dažādām nodarbībām paredzētas tāfeles: spoguļa, magnētiskā un zīmēšanai domātā korķakoka. Katrs priekšmets kalpo savai vajadzībai, katra uzdevums ir attīstīt un rosināt. Otrā istabā, kas paredzēta vecākajai meitai, tūdaļ redzams, ar ko aizraujas tās saimniece: uz sienas attēloti pa ūdeni skrejoši zirgi, skapja rokturi darināti no ādas. Bet par romantisko raksturu liecina gaismeklis maigu ziedu formā. Arī te par sevi atgādina daba: pufs pie grima galdiņa ar rotaslietu atvilktni izskatās pēc celma. Ir arī no visām pusēm aizsargāta platība – niša, kurā iebūvēta gulta. Pusaudzei katrā ziņā tāda nepieciešama, jo pasaule taču ir tik liela un dažbrīd nesaprotama…

Daba par sevi atgādina arī bērnu vannasistabā. Šis atgādinājums izpaužas neuzbāzīgi, kā smalks mājiens – kā zari un lapas uz sienas, kā izlietne gliemežvāka izskatā, kā saulei līdzīga lampa un divus veļas grozus cauraudzis koks, kas kalpo par drēbju pakaramo.

Interior

Kas attiecas uz kopējām un pieaugušajiem paredzētajām telpām, tad tur viss ir lakonisks, stilīgs un reizē oriģināls. Vecāku guļamistabā vienu sienu rotā koka līstīšu raksts, otru – bambuss. Pie gultas vīrieša pusē – ģipša gaismeklis, kas izskatās gandrīz brutāls, taču reizē elegants. Sievietes pusē zaigojošās lāsītes, šķiet, tūlīt pārtaps maigā lietutiņā…

Viesistaba apvienota ar virtuvi un ēdamtelpu.  Iesākumā virtuve tradicionāli tika izvietota tuvu dzīvokļa ieejai.  Taču, kā atzinās Lolita, viņa izšķīrusies par eksperimentu un virtuvi pārvietojusi tālāk dzīvoklī, pie izejas uz terasi.  Virtuve it kā ir, bet reizē tās tikpat kā nav: faktiski visi tās atribūti ir noslēpti, bet tvaika nosūcējs, kas “apēd” smakas, paslēpts plītī. Vienkāršā ēdamistaba saplūsmi ar dabu, manuprāt, ilustrē īpaši spoži, vai gan citādi tur dažkārt iespurgtu un, sargājot mājiniekus, virs galda lidinātos kaijas. Viesistaba, neraugoties uz izstiepto formu un pateicoties uz turieni pārceltajai virtuvei, pilnīgi saprotami kļuvusi par komforta zonu. Te ir viss, kas nepieciešams, lai patīkami pavadītu laiku: bibliotēka, kamīns, TV/kinozāle un milzīgs ģimenes dīvāns. Sienu virs tā rotā oriģināls zaigojošs panno ar lapu un zvirbuļu attēliem.  Tējas un kafijas galdiņi veidoti no sava dabiskuma dēļ burvīgiem, īpaši apstrādātiem celmiem.

Interior

Interior

Saimnieku vannasistaba, lai gan nav īpaši liela, atgādina relaksācijai kalpojošu spa salonu. Interjers ir patiesi juteklisks: īsts gaismas, skaņas, aromātu un, protams, dabas klātbūtnes apvienojums. Te prevalē akmens, kura skarbumu mīkstina maigie, gleznainie gaismekļu konusi.

Viesu sanitāro mezglu ieskauj mirdzošs dubultrāmis, bet savus dzintarkrāsas lokus virs izlietnes spīdina divi gaismekļi…

Interior

Interior

Jāatzīmē, ka šī ir gudra māja. Pateicoties Latvijas kompānijai Unison, apgaismojumu, klimata kontroli, biezos aizkarus un rolletes te regulē Domintell automātika. Videonovērošanas sistēmai izmantota apslēpta IP kamera, kas palīdz iegūt videokadrus ar megapikseļos mērāmu izšķirtspēju. Tiek izmantota arī Mikrotik iekārta, kas nodrošina iekšējā tīkla nepārtrauktu darbību un datu aizsardzību.  Līdz ar to panākts iekšējās vadības sistēmas stabils darbs.

Visas telpas šajā dzīvoklī, neraugoties uz tā diezgan pieticīgo lielumu, ir plašas. Šāds efekts iegūts, pateicoties dizaineres meistarībai, precīzajiem aprēķiniem un detaļām veltītajai uzmanībai. Te gribas atgriezties, lai katru no tām izpētītu. Pat mājvietas iemītnieki ne visai labprāt to pamet. Bet nesen Lolita no šīs ģimenes saņēma vēstuli: “Mēs šeit esam laimīgi!” Vai meistaram var būt labāka uzslava?

Interior

Interior

Interior

Interior

Interior

Interior

Interior

Interior

Interior