Dace Ozola

Foto: Marina Dulepina

Izstādes Maison & Objet rudens sesija ir pati prestižākā un vērienīgākā dekora ekspozīcija.  Tieši uz to sabrauc profesionāļi ne tikai no Eiropas, bet arī no ASV un pat Āzijas.

Izstāžu centrs Paris Nord Villepinte Exhibition Centre, kur izvietots šis ideju un to iemiesojumu gadatirgus, aizņem gandrīz 20 000 kvadrātmetru, bet kopējā teritorija – 115 hektārus. Šoruden dalībnieku kopskaits pārsniedza trīs tūkstošus, un vairums no tiem bija atpazīstami, slaveni zīmoli.

Maison & Objet

Daudzi Maison & Objet apmeklējumu salīdzina ar gājienu uz vēstures muzeju, mūsdienu mākslas galeriju un sīkumtirgū vienlaikus. Jo dekors Maison & Objet versijā – tie ir priekšmeti, kas saglabā vēsturi, vēsta par aizgājušo gadu sadzīvi un veido noskaņojumu mūsdienu mājās. Un nav svarīgi, kas ir šie priekšmeti: grezni trauki, mājas tekstils vai augsto tehnoloģiju supermateriāli.

Ko parādīja šī izstāde? Tā neatnesa skaļus atklājumus un sensācijas, bet mierīgi un skaisti ievadīja jauno rudens sezonu, apliecinot lietišķās mākslas nopietno ietekmi un īstu “iebrukumu” dizaina pasaulē. Tam ir būtisks apliecinājums: pirmo reizi interjera foruma sastāvā ar atsevišķu izstādes sektoru CRAFT iekļāvās nacionālās asociācijas Ateliers d’Art de France lietišķās mākslas tradicionālais salons. Kādi tad ir Maison & Objet rudens sesijā demonstrētie galvenie virzieni?

Maison & Objet

1 Antoine de Mestier. 2 Jean-Michel Bliard.

Minimālisms

Par globālu interjera trendu kļuvusi grezna vienkāršība. Interese par priekšmetu tiek akcentēta ar faktūru un materiālu. Šķiet, ka pats minimālisms, iedzīvojies Rietumos un pieredzējis daudzas kulturālas pārvērtības, cenšas atgriezties pie pirmavota – japāņu interjera un mājturības priekšmetu tradicionālās koncepcijas.

Maison & ObjetSezonas krāsas

Jaunajā rudens sezonā joprojām valda konceptuālā pelēkā krāsa. Taču tagad kopā ar piesātinātu zilo toni. Turklāt šajā sezonā par izteiktu favorīti kļuvusi sarkanā krāsa – sulīga, spilgta, mīlestības, emociju, kaislības simbols.

Jauns trakums

Dažādu šā gada izstāžu “varoņi” ir priekšmeti Wild garā. Šoruden Parīzē tika demonstrētas neapstrādātas malas, raupjas virsmas un arheoloģiskie priekšmeti.

Maison & Objet

Grezni materiāli

Prioritāri ir pārlaucīgie audumi. Pie tiem pieder romantiskais un tik patīkamais samts, kas palīdz radīt siltu atmosfēru. Elegantais samta maigums brīnišķīgi sader ar cildenā marmora vēsumu un ne mazāk cildenā misiņa un vara spožumu.

Galveno 2016. gada rudens trendu saraksta sākumā eksperti likuši valriekstu koksni, no kuras strāvo siltums un mājīgums. Šķiet, ka ozolkokam, kas pēdējos gados dominēja interjeros, nāksies atkāpties.

Vēl viens izteikts trends ir stikls. Caurspīdīgs, dūmakains, krāsains stikls tagad redzams faktiski visos interjeros. Varam minēt pokālus un traukus, galda virsmas un citus dekora priekšmetus.

Maison & Objet

3D nospiedums

Šī izstāde parādīja: 3D nospieduma iespējas ir bezgalīgas. Izmantojot mūsdienu jaunākās tehnoloģijas, var veidot bīnumainas lietas.

Art Deco

Uz interjera podesta labi jūtas arī trends, kura iedvesmotāja ir Art Deco laika eksaltētā estētika. Priekšmetu faktūrdizaina projektu autori aktīvi ievieš retās koksnes šķirnes, sudrabu, varu, misiņu, bronzu, pusdargākmeņus, kristālu utt.

Maison & Objet

1 Eloa. Thierry Laudren. 2 Ibride. 3 hierry Laudren.

Rokdarbi un amati

Kā jau tika teikts, dizainā aktīvi ielaužas lietišķā māksla. Amatnieki, kas ar rokām rada unikālus darbus, tiek augstu vērtēti. Interesi raisa keramika un ar rokām apstrādāta āda. Un vēl – tieksme pēc mājīguma un siltuma ved pie ekodizaina, kas ir tendēts uz lauku vienkāršību un folkloras kolorītu.

Maison & Objet