Svetlana Lukjanova

2012. gadā janvārī notikušajā izstādē Heimtextil bija pārstāvētas 2012./2013. gada sezonas galvenās tekstilizstrādājumu tendences. Tās demonstrēja ievērojamās pasaules dizaineru komandas: Baolab (Itālija), Stilbüro bora. herke. palmisano (Vācija), Carlin International (Francija), Dan Projekt (Japāna), Global Color Research (ASV), Stijlinstituut amsterdam (Nīderlande), LS:N Global / The future Laboratory (Lielbritānija). Grāmatā ar nosaukumu Montage iekļautas šādas tendences: Colour Riot („Krāsu trakums”), Dark Lux („Tumšs lukss”), Craft Industry („Daiļamatniecība”), Split Clarity („Sašķeltā skaidrība”).

Colour Riot

Dinamiski un nenoturīgi toņi parādās jaunā kontekstā – svaigā, drosmīgā un spilgtā. Un nekādu ierobežojumu mijiedarbībai ar gaismu. Gludas spīdīgas virsmas, krāsaina laminācija, kompozicionāli sarežģīti, plūstoši un kustīgi audumi. Optiski efekti, plūstošas krāsas, atjaunojami materiāli. Izšķirošais faktors – materiālu kvalitāte un izturība.

Kas attiecas uz dizainu, sagaidāmas platas svītras, ģeometriski zīmējumi uz visas materiāla virsmas un ģeogrāfiski motīvi, fotogrāfiskas apdrukas, hologrāfiski efekti. Galvenās krāsas: spīdīga zila, koši zila, koši dzeltena, mirdzoši oranža, zaigojoša sarkana, koša fuksijas krāsa.

Heimtextil trends 2012/2013Dark Lux

Naksnīgas ēnas veido tumšu, mistisku un elegantu krāsu paleti, kurā dominē piesātināta melnā krāsa, kas īpaši izteiksmīga spīdīgajos materiālos. Tumšie akcenti ir dominējošie, tos atdzīvina šampanieša krāsas un zeltīta metalizācija.

„Gumijotas”, ūdeņainas, mirdzošas virsmas mijas ar kažokādu un gludām ādām. Skaidrība un elegance greznajam tekstilmateriālam piešķir mūsdienīgumu.

Zaigojošie, mirdzošie un caurspīdīgie materiāli kopā ar kustīgajām tekstūrām rada mistisku efektu. Šai tendencei raksturīgs spožums, metalizētas virsmas, spīguļi, pārdomāta apdare.

Heimtextil trends 2012/2013 Heimtextil trends 2012/2013Craft Industry

Tradīciju, amatnieku roku darba un mūsdienu ražošanas līdzekļu sajaukums. Siltās un dzīvās krāsas sasaucas ar apkārtējo vidi – kalniem, upēm, mežiem – un kā pretstats parādās industriālie ogļu, vara un neapstrādāta zelta toņi. Tiek apsveiktas neparastas tekstūras un strukturēšana. Svarīga sastāvdaļa ir autentiski tēli un motīvi, materiāli ar vintāžas un vecināšanas iezīmēm. Zīmējumos dominējošie elementi ir rūtis, nobīdes un uzspiedumi, dizains pečvorka stilā, lauzti ornamenti, svītras, izšuvumu imitācija, intarsija.

 Heimtextil trends 2012/2013 Heimtextil trends 2012/2013

Split Clarity

Jo mazāk, jo labāk – tā raksturojama šī tendence. Koncentrēšanās uz vienkāršiem, funkcionāliem un nepieciešamiem elementiem. Fokusēšanās uz izturīgumu, kvalitāti, augstajām tehnoloģijām un jauniem materiāliem. Un rezultāts ir izteikta un mūsdienīga estētika. Pamatā – dabiski krāsu toņi. Minimālistiskā un atturīgā kompozīcija mijas ar ekspresionistiskām nokrāsām.

Materiālu daudzveidība ir principiāla. Metāliskas un atspoguļojošas virsmas, materiāli ar neskaidru zīmējumu un caurspīdīgi. Lineārs, kontrastains un izteikti grafisks dizains, kuram jāuzliek galīgais akcents. Dziļuma iespaidu rada gaismas un ēnas mijiedarbība, dažādie materiāli un atšķirīgās virsmas.

Heimtextil trends 2012/2013 Heimtextil trends 2012/2013