Dace Ozola
Prestižā Stokholmas rajonā atrodas modes preču veikaliņš un viesnīca Ett Hem, kas ietilpst apvienībā Small Luxury Hotels of the World. Viesnīca iekārtota vēsturiskā ēkā, kas būvēta pagājušā gadsimta sākumā pēc arhitekta Fredrika Dālberga projekta mākslu un amatu (Arts and Crafts) kustības stilā. Pateicoties britu dizaineres Ilzes Kraufordas pūliņiem, viesnīca pārtapusi par mājīgu ģimenes namu, kurā viesmīlīgie saimnieki vienmēr gaida viesus.
Nedaudz no vēstures. Mājas pirmie saimnieki mākslinieks Karls Larsens un viņa sieva Kārena ilgus gadus, apmeklējot vistālākos valsts nostūrus, vāca tekstilijas, mākslas priekšmetus un mēbeles. Kolekcija sanāca solīda. Daudz ko no tās ir izdevies saglabāt. Tāpēc līdz pat mūsdienām Ett Hem iepriecina ar skaistām senlaicīgām lustrām, gleznām, citiem antikvāriem “sīkumiem”. Tomēr, šķiet, pats galvenais, ko izdevies panākt šīs unikālās mājas iekštelpu noformētājai Ilzei Kraufordai, ir apbrīnojamā atmosfēra – tas siltums, gādība un ērtums, kas viesnīcai piešķir īpašu valdzinājumu. Lai gan, protams, tā lepojas ar piecām zvaigznēm, viesnīcu raksturojošais leksikons te ir pilnīgi nevietā, jo rodas sajūta, ka esat ieradušies ciemos pie tuviniekiem vai labiem draugiem. Kaut vai nakts vidū te var iet uz virtuvi (vairāki numuri, tai skaitā pieci luksusa apartamenti, iekārtoti apkārt tai).
Ducis numuru sadalīti pa kategorijām double room, deluxe room, suite junior, vienkārši suite un one bedroom etage. Pēdējais no minētajiem ir pats dārgākais – ar gultu king-size, pusdienu zonu, bāru, duškabīni un marmora flīžu vannu. Īpašs ir divdesmitmetrīgais double room, kur mēbeļu – minimāli maz, bet ir duškabīne un karaliski liela gulta. Un katrā istabā iebūvēts kamīns.
Viesnīcā ir bibliotēka ar lielu galdu, ērtu ādas krēslu, dažiem parastiem krēsliem, žurnālu galdiņu un iespaidīgu, visām gaumēm atbilstošu grāmatu kolekciju.
Ir arī piebūve. Pateicoties tās stiklotajam jumtam, šajā namiņā, kā to dēvē saimnieki, visu dienu ir gaišs. Toties naktī var priecāties par zvaigžņotajām debesīm, ja, protams, nav mākoņu.
Te nav viesnīcām tik ierasto, pat obligāto restorānu un vestibilu. Tos ļoti veiksmīgi kompensē jau minētā virtuve ar pārtikas un vīna krājumiem, ēdamistaba, viesistaba ar klavierēm, solīdā bibliotēka, ziemas dārzs ar siltumnīcu. Mājīgumu vairo samts, pinumi, āda un koks. Vēl ir arī skandināvu vintāžas stila mēbeles, gleznas no saimnieces kolekcijas un lietas, kas veidotas pēc dizaineres skicēm… Jūtama arī neliela nevērība – kā mājās. Par to nav jābrīnās: Ilze Krauforda vienmēr centrā liek cilvēku. “Katrs mūsu studijas projekts sākas ar cilvēku, kas attiecīgajā interjerā dzīvos.” Un vēl, izmantojot vārdu spēli, asprātīgi piebilst: “Mēs radām komfortablu telpu. Interjers nav tikai vienkāršs mēbeļu kopums. Tas atspoguļo mūsu iekšējās dzīves vēsturi. Tas ir interior life.