Ilze Kraukle

Savulaik mēs griestus balsinājām vai krāsojām. Tagad to apdarei tiek izmantoti ļoti dažādi paņēmieni un materiāli: tapetes un audums – aplīmēšanai, flīzes un reģipsis – piekaramo konstrukciju izveidei. Ir pat uzvelkamie jeb iestieptie griesti. Kādus izvēlēties?

Griestu aplīmēšana ar tapetēm vai flīzēm ir retrometode. Tomēr tai vēl ir savi piekritēji. Speciālu tapešu nav, bet ideālais variants joprojām ir krāsojamās flizelīna tapetes, kas ļauj bez pārlīmēšanas mainīt istabas dizainu. Arī dažādu formu griestu flīzes ar reljefu vai glancētu virsmu, kas tiek piedāvātas visdažādākajās krāsās, ir tīri labs griestu noformēšanas variants. Flīzes nav ne smagas, ne dārgas un ir viegli kopjamas. Tomēr šim materiālam «nepatīk» saule un tas ātri izbalo. Flīzes nodrošina labu skaņas izolāciju, bet diemžēl nemaz neelpo.

griesti

Ģipškartona un stikla paneļu griesti.

griesti

Ģipškartona un alumīnija profilu griesti.

Populāri ir piekaramie griesti. Attiecīgās konstrukcijas veidošanai var izmantot ģipškartona vai koka paneļus, dažkārt tiek izmantotas – tiesa gan, reti – arī flīzes ar spoguļvirsmu. Šī apdares metode atšķirībā no griestu aplīmēšanas ar tapetēm neprasa iepriekšēju griestu virsmas izlīdzināšanu. Pie griestiem tiek piestiprināti metāla profili, un savukārt pie tiem piestiprina vienalga kādas formas paneļus: kvadrātus, taisnstūrus, rombus…  Ģipškartons jānostiprina divos slāņos, pēc «šaha galdiņa» principa, lai šuves laika gaitā neatvērtos. Tās vēl būs jāšpaktelē, visi griesti būs jākrāso… Plusi: iespējams noformēt papildu apgaismojumu, apslēpt visas komunikācijas. Tomēr piekaramo griestu izveide ir ilgs un darbietilpīgs process. Turklāt piekaramā konstrukcija «nolaupa» līdz pat 10 cm no telpas augstuma. Īpaši svarīgi tas ir sērijveida mājās, kur griesti jau tāpat nav necik augsti.

Vēl ir uzvelkamie griesti. Šajā ziņā arī ir pietiekami daudz dizaina variantu: glancēta vai matēta virsma, daudzpakāpju konstrukcijas, freskas vai fotodruka, griezumi…  Tas viss palīdz pārveidot interjeru.

griesti

Putupolistirola griesti.

griesti

Keramikas flīžu griesti.

Taču, pirms izdarām izvēli, ir rūpīgi jāaprēķina visi izdevumi. Retrovarianti – aplīmēšana vai krāsošana, protams, ir budžeta varianti. Bet… tikai pēc pirmā acu uzmetiena. Pirms griestu aplīmēšanas ar tapetēm tie ir jānomazgā, jāizlīdzina, jāšpaktelē. Pašam to visu paveikt reti kuram būs pa spēkam. Tātad nāksies aicināt talkā meistarus, tas ir, tērēt naudu. Lai izvēlētos tapetes vai flīzes, būs jāapmeklē ne viens vien veikals, braukāšana arī prasīs savus tēriņus… Piekaramo konstrukciju uzstādīšana bez pieredzējušu meistaru brigādes vispār nav iespējama. Vajadzēs: pašu ģipškartonu, speciālus stiprinājumus, kur nu vēl slēptās elektroinstalācijas ierīkošana… tas viss prasīs naudu. Visu pamatīgi apsverot un ņemot vērā absolūti visus sīkumus, tostarp arī transporta izmaksas utt., varam nonākt pie secinājuma, ka budžeta variants tikai šķietami ir visekonomiskākais variants. Jā, uzvelkamo griestu cena sākas ar 20 eiro par kvadrātmetru. Taču gandrīz tikpat galu galā var izmaksāt arī tā saucamais budžets. Uzvelkamo griestu uzstādīšana neaizņem daudz laika, darba procesā nerodas ne netīrumi, ne putekļi. Bet 3 cm augstuma zaudējums vispār nav nekāds zaudējums.

…Tātad ir varianti. Izvēlēsimies prātīgi!

griesti

Ģipškartona griesti.

griesti

Uzvelkamie griesti.

Redakcija pateicas kompānijas Mer-Ka-Ba pārstāvim Daņilam Beļinam par palīdzību materiāla sagatavošanā.