Viktorija Govorkovska
Foto: © Tim-Street Porter
Šērai, leģendārajai ekrāna un skatuves dīvai, pieder daudzas mājas dažādās pasaules malās, un viņa pastāvīgi pati piedalās to noformēšanā. Šēras īpašumā ir grezni apartamenti «Slavenību debesskrāpī» – Sierra Towers Losandželosā, un to interjera veidošanai viņa angažējusi dizaina zvaigzni – Martinu Lourensu Bullardu. Mākslinieku radošā dueta rezultāts ir izsmalcinātās Austrumu dailes un lieglaimes caurstrāvots interjers.
Šēra un Martins Lourenss Bulljards.
«Man patīk eksotiskas lietas, Austrumi, dzens, maģija,» atzīstas Šēra, kas ir slavena ne tikai ar savām spožajām kinolomām un mūzikas hitiem, bet arī ar tieksmi veidot tematiskus interjerus. Dažādos periodos viņa iedvesmu smēlusies diametrāli pretējos idejiskajos un kultūras avotos: no gotikas līdz budismam. «Daudzus gadus es biju līdzās budismam,» saka Šēra. «Tajā ir Visuma dvēsele. Visu, kā man trūkst, es varu atrast budisma garīgajā praksē.»
Terase, savienota ar viesistabu, noformēta tādā pašā garā kā visa dzīvojamā platība.
Pirms ķeršanās pie Losandželosas apartamentu veidošanas Šēra un Martins Lourenss Bulljards devās uz Dorisas Djūkas muižu Šangrilā – pēc iedvesmas.
Martins Lourenss Bulljards: «Kopš 17 gadu vecuma Šēra spēlē dažādas lomas, pastāvīgi mainot savu ampluā. Tāpēc, kad viņa mani palūdza noformēt divstāvu rezidenci Rietumholivudā, es uzreiz sapratu, ka šo brīnišķīgo apartamentu dizaina radīšanas process būs neordinārs. Bija nepieciešams izdomāt kaut ko pārsteidzošu. Fantāzijas par Indijas tēmu – tā ir šā interjera pamatideja. Šēra gribēja, lai viņas apartamenti atgādinātu maharanes (maharadžas sievas) vai turku princeses pili.»
Galvenie viesistabas akcenti – ar zīda saržu pārklāti dīvāni un ar lakādu apvilkts kafijas galdiņš, virs kura slejas antīka indiešu terakotas statuete.
1. Statuete – ķīniešu mūks (XVIII gs.) «sargā» mājas saimnieces mieru. 2. Miniatūra indiešu dieviete, izgatavota no ziloņkaula, – viens no pirmajiem Martina Lourensa Bulljarda ieguvumiem. Tieši tā iedvesmojusi interjera krāsu risinājuma izvēli.
Interjers ir burtiski piepildīts ar mākslas darbiem un relikvijām, kas gadsimtiem ilgi glabājās Austrumos. Tas viss šurp atceļoja no visdažādākajiem reģioniem: Indijas, Tibetas, Turcijas, Šrilankas, Indonēzijas, Ķīnas, Marokas, Sīrijas…
Pirmais priekšmets, kuru dizaina zvaigzne iegādājās Šēras apartamentiem, bija miniatūra – no ziloņkaula veidota indiešu dievība. Tā tad arī kļuva par iedvesmas avotu interjera krāsu risinājuma izvēlei. Martina Lourensa Bulljarda paletē ir krēmkrāsa un zeltainbrūnas tējas krāsa, ziloņkaula, šokolādes, ebenkoka krāsa, bronza, zelts, kā arī izturēta merlo toņu ielāsmojumi. Savukārt krāsu palete noteica apdares materiālu izvēli: tumši kokgriezumi, kas darināti no dažādu eksotisku sugu kokiem, dabiskais zīds, spiesta āda, terakota, slīpēts kaļķakmens un pulēts marmors.
Virtuve ieturēta etniskā stilā. Aiz ažūrajām efektīgi vecinātajām «tīklveida» fasādēm apslēpta moderna sadzīves tehnika. Telpa virs «salas» organizēta ar metālisku gaismas ķermeņu palīdzību. Tie pēc formas atgādina tradicionālos ķīniešu lukturīšus.
Istabas centrā – pēc individuāla projekta darināts galds. Ar jēlzīdu apvilktos krēslus Martins Lourenss Bulljards izstrādājis speciāli Šēras apartamentiem. Siena izgreznota ar unikālu XIX gadsimta beigu birmiešu mākslinieku darbu – no zelta diegiem izaustu gobelēnu.
1. Tibetiešu izšuvuma fragments. 2. Ziloņa figūriņa, izgriezta no viengabala melnkoka, nostiprināta uz cokola, inkrustēta ar ziloņkaulu.
Kafijas galdiņu ar marmora virsu rotā skulptūra – dievība Kuana Iņ (Ķīna, XVIII gs.). Kompozīciju papildina koloniālā stila holandiešu svečturis (XIX gs.).
XVI gadsimta ķīniešu kāzu gulta ir ideāla vieta, kur Šēra var ērti iekārtoties, lai skatītos televīziju. Pie galasienas piekārts gongs, kas nācis no Indonēzijas, bet abpus gultai novietoti lieli vara podi, kas atvesti no Indijas.
Par materiālu Šēras gultai un kokā grieztajai šķērssienai, aiz kuras atrodas garderobes telpa un zvaigznes buduārs, kalpojuši no sagruvušas indiešu pils saglābti dekoratīvie elementi. Abpus gultai izvietotie gaismas ķermeņi izgatavoti Marrākešā. Naktsgaldiņi izgatavoti no XIX gadsimta durvīm, kas inkrustētas ar ebenkoku un ziloņkaulu un atvestas no Indijas.
1. Ieeja Šēras guļamistabā izveidota kā portāls ar dekoratīviem kokā grieztiem paneļiem un bronzā kaltām durvīm. 2. Kompozīcija ar dejojošo meiteni savulaik greznoja tempļa sienu.
Pie ieejas guļamistabā – kokgriezuma panno, fragments.
Blakus guļamistabai esošā vannas istaba apdarināta ar akmens paneļiem, kas XVIII gadsimtā rotāja kādas Radžistānas pils kāpnes. Skapju dizainu, kas atgādina muškabi, izstrādājis Martins Lourenss Bulljards.
1. Skapja durvju rokturi izgatavoti kā dievību figūras. 2. Vannas istaba ar ažūrā kokgriezuma rāmī ietvertu spoguli, antīku indiešu marmora izlietni un ХVIII gadsimta tibetiešu aksesuāriem, fragments.