Jonas Maļinauskas
Pēdējā laikā lielos starptautiskos forumos un izstādēs iedibinājusies populāra prakse organizēt ekspozīcijas, kas veltītas tendenču prognozēm dažādās sfērās. Šīs tendences izvēlas trendseteri ilgi pirms attiecīgā pasākuma, bet pēc tam izstādes eksponāti dažus no pareģojumiem vai nu apstiprina, vai atspēko.
Arī Eiropas plašākajā mājturības preču izstādē Ambiente 2014 šāda ekspozīcija bija. Kā laika gars, tā dēvētais Zeitgeist, tiek atspoguļots un īstenots mūsu tuvākajā priekšmetiskajā vidē? Kādas vēsmas strāvo modes un dizaina pasaulē? Kuras no tām visvairāk ietekmē patēriņa preču industriju? Uz šiem jautājumiem mēģina atbildēt vācu stila birojs Bora. herke. palmisano, kas jau vairākus gadus uzmanīgi seko dažādām tendencēm un analizē slavenu ražotāju plānus.
Raksturojot sezonas tendences, noteicošā bija frāze Sovereign composure, kuru elektroniskie skaidrotāji tulko kā suverēna pašsavaldība, taču precīzāk būtu teikt neatkarīgs mierīgums. Lai kāds būtu šis tulkojums, pilnīgi droši var apgalvot: šīs sezonas stilistisko novitāšu tonis ir mierīgāks un atraisītāks nekā iepriekšējos gados. Ambiente 2014 speciālajā ekspozīcijā bija četri trendu scenāriji – „bezrūpīgs raksturs”, „satriecošs temperaments”, „pārsteidzošs prāts” un „smalks gars”. Tie raksturo 2014. gada vispārējās stilistiskās tendences un sniedz idejas attiecībā uz jaunām formām, krāsām, tekstūrām un materiāliem, kas saskatāmas daudzo izstādes dalībnieku stendos.
Bezrūpīgs raksturs
Dabiskie materiāli, vienkāršas formas, ar gaumi piemeklētas mēbeles un aksesuāri – tas viss akcentē neuzbāzīgo, bet pamatīgo „bezrūpīgā rakstura” šiku. Vieglie pasteļtoņi variējas no maigajām violetajām un persiku nokrāsām līdz pelēkiem, smilšu, baltiem un melniem toņiem. Akmens, koka, pilnīgā jaunā veidā izmantojamās korķakoka mizas konstrukcijas veido neuzkrītošu pāreju no interjera uz eksterjeru. Dabas trauslo skaistumu šajā scenārijā atspoguļo materiālu integritāte, dabiskie raksti un apdares jutekliskums. Lakoniskās mājas mēbeļu formas aptver koka virsmu un delikāti nokrāsotas ādas plašo spektru. Tekstilizstrādājumi, kas apvieno linu un kokvilnu, rada līganas un gausas kustības iespaidu. Graudainās un svēdrotās akmeņu virsmas tiek atdarinātas keramikas izstrādājumu matēti porainajā vai neuzkrītoši spīdīgajā apdarē. Arī stikla trauki pārsteidz ar savām virsmām – caurspīdīgām, matētām vai krāsainiem rakstiem klātām.
Pārsteidzošs prāts
Šo tendenci raksturo spēcīgas, intensīvas krāsas vai asas ģeometriskas līnijas. Kontrastējot ar melno, balto, tumšpelēko un tabakas krāsu, spilgti zilā un aktīvā dzeltenā krāsa veido izteiksmīgus akcentus. Šī scenārija formālā valoda ir objektīva un lakoniska; līnijveida ornamentiem ir mainīga intensitāte, bet tie vienmēr tiek izmantoti kontrasta veidošanai. Šo stilu var raksturot kā piezemētu, nedaudz vienkāršotu, ģeometrisku, kas priekšroku dod krasi iezīmētām kontūrām un siluetiem. Gaišo un tumšo toņu mijiedarbība uzsver trīsdimensiju objektu grafiskās īpašības. Klasiskie motīvi, kas atkal tiek izmantoti, kopā ar mūsdienu konstrukciju vienkāršību nodrošina estētiskās ieceres nekļūdīgu uztveri. Uzmanības centrā vienmēr ir pilnīga funkcionalitāte; izstrādājumu dizains vistiešākajā veidā saistīts ar metāla, stikla, koka un plastikāta fiziskajām īpašībām. Nerūsošs tērauds, porcelāns un plastmasa tiek apvienota kopīgās kompozīcijās, kas balstītas uz spilgtiem kontrastiem.
Satriecošs temperaments
Šis brīnišķīgais stils saviem piekritējiem paver burvīgu iespēju izteikt sevi. „Satriecošā temperamenta” dzīvespriecīgā palete ietver zaļo rezēdu un liepu, mandarīnu, sarkano, aveņu, gaiši pelēko un aprikožu krāsu. No fotoreālistiskiem tēliem patapinātās krāsas tiek izmantotas neatkarīgi no oriģināla, dekora elementi ir izkārtoti visai ekstravaganti, bagātīgi pārstāvēti sirreālistiski eksperimenti ar materiāliem un formām. Tekstilizstrādājumus, mēbeles un pat sienas klāj monohroni toņi, kas mijas ar spilgtu krāsu uzplaiksnījumiem.
Pārsteigumu sagādā materiālu, faktūru un to izmantošanas izvēle. Adītas tekstūras sadzīvo ar glancētu plastikātu, lauztas līnijas – ar punktiņu sakopojumu, bet koši raksti – ar izteiksmīgu reljefu. Tradicionālās glezniecības tehnikas uzsver koksnes faktūru un veido dinamiskus plankumus intensīvā krāsā. Ziedu motīvi ar spilgti izteiktu dekoratīvu ornamentiku uzliek pēdējo akcentu šī scenārija koncepcijā.
Smalks gars
Ar savu mierīgo atturīgumu „smalkais gars” veido īpaši delikātu un apgarotu estētiku. Ar interjera dizaina noteicošo īpašību harmoniju saprotam komfortu, siltumu un tuvību. Smalkā gara izpausmi veicina senatnīgas apdares tehnikas apvienojumā ar jaunu dizainu, kā arī visaugstākajiem standartiem atbilstošu materiālu kvalitāti un izgatavošanas meistarību. Nefrīta un matēta zelta akcenti uzsver tumši zilās, priežu un baklažānu zaļās krāsas smalko mijiedarbību. Uz šādu niansētu toņu fona īpašu eleganci iegūst stilīgi priekšmeti un unikāli elementi. Šajā scenārijā plaši tiek izmantotas ieloces un reljefi, pulēta vara un matētas virsmas faktūras. Tiek lietota arī zeltīta āda, plāni zīda un linu audumi. Porcelānu rotā kvalitatīva glazūra ar terakota efektu un kristāliskām struktūrām, kas ikvienam izstrādājumam piešķir neatkārtojamu artistismu un individualitāti. Vāzes un virtuves traukus rotā nevainojamas dabiskā koka faktūras. Raksti un formas, ko iedvesmojuši tradicionālie japāņu motīvi, lietotas mūsdienīgā interpretācijā. Intīmais izgaismojums un aksesuāri piešķir poētiskas nianses, bet gleznainie raksti pastiprina neatkārtojamo valdzinājuma noskaņu.