Ilze Kraukle
Šis uzdevums nebūt nav vienkāršs un patiesībā ir ļoti atbildīgs. Piekritīsiet taču, ka faktiski gandrīz vai visas mūsu dzīves centrs ir virtuve: ne tikai kā telpa, kur nepieciešamajā daudzumā koncentrēti sadzīves tehnikas līdzekļi, kas izgudroti tāpēc, lai atvieglotu saimniecēm mājas soli, bet arī kā vieta, kur vakaros satiekas radinieki un tuvi cilvēki. Tāpēc jau virtuvē valdošā gaisotne ir tik īpaša.
Izvēloties virtuvi, ir svarīgi paturēt prātā: tai jābūt tādai, kas patiktu ne tikai saimniecei, kura tur gatavos maltītes, bet arī visiem citiem mājiniekiem. Un, lai gan atrast kopsaucēju šajā ziņā nav viegli, tik un tā nāksies meklēt konsensu.
Galvenās prasības attiecībā uz virtuvi ir šādas: ērtība, komforts, skaistums, praktiskums, ergonomiskums, ilgtspēja.
Nianses
Pirms sākam meklēt piemērotu virtuves garnitūru, jāņem vērā dažas nianses, proti, vajag:
- detalizēti apsvērt mēbeļu komplektāciju un izmērus, jo tām nevajadzētu aizņemt vairāk par 20% no telpas platības.
- būt izstrādātam mēbeļu izvietojuma plānam.
- izlemt, kāda tehnika (arī iebūvēta vai mazā sadzīves tehnika) būs nepieciešama un kā tā tiks izvietota.
- zināt, cik daudz vietas vajadzēs trauku, produktu, pašu gatavoto konservu glabāšanai. Ir svarīgi izlemt, kur būs ēdamzona un kādas mēbeles tai būs vajadzīgas. Ja telpa ir pietiekami plaša, tajā var ievietot lielu apaļu galdu un stacionārus krēslus. Nelielā virtuvē labāk iederēsies saliekams vai izvelkams galds, bāra lete un saliekami krēsli.
Ir pareizi jāizvieto virtuves garnitūrai nepieciešamās rozetes un slēdži, lai tie būtu viegli pieejami. Uz nosūcēja rēķina nav ko taupīt, citādi nāksies ik reizi pēc ēdiena gatavošanas virtuvi attīrīt no tauku nogulsnēm un vēdināt. Tiek uzskatīts, ka virtuvē jābūt vismaz trim gaismas avotiem: virs visas telpas, virs darba zonas un vēl vienam – kāda atsevišķa elementa akcentēšanai. Ir svarīgi, lai ap trim galvenajām zonām – ledusskapi, plīti un izlietni – būtu pietiekami daudz brīvas vietas, tā ka pārvietoties starp tām būtu ērti.
Virtuvē vairāk nekā jebkurā citā telpā ir svarīgi atrast pareizo līdzsvaru starp estētiskajiem un praktiskajiem komponentiem. Ieteicams ievērot šādu trīsstūrveida shēmu: ledusskapis – izlietne – plīts – ar attiecīgām šos objektus savienojošām virsmām.
Garnitūras ergonomiskums un ērtība ir vissvarīgākie parametri virtuves mēbeļu izvēlei un pēc tam arī kompozīcijas veidošanai.
Budžets
Jautājums par budžetu ir pats galvenais. Visticamāk, nāksies izvēlēties vienu no diviem: vai nu to, ko gribam, vai to, ko varam atļauties. Šādu izvēli izdara absolūti visi normāli cilvēki.
Virtuve tiek iekārtota uz ilgiem gadiem! Drīzāk mēs nomainīsim mašīnu nekā virtuvi. Katrā ziņā jau pirms ierašanās salonā ir jāizvērtē savs budžets un jāsaprot, kādā virtuvē esat spējīgi ieguldīt naudu: jau gatavā moduļu virtuvē (ekonomiskais variants), pēc individuāla pasūtījuma iekārtotā virtuvē (vidējais variants) vai arī elites klases virtuvē.
Kas ir moduļu virtuve?
Tā ir gatava virtuves garnitūra, kas sastāv no iepriekš izgatavotām standarta sekcijām un elementiem (plauktiem, skapīšiem, galdiem utt.), kurus var kombinēt dažādos veidos. Moduļu virtuve domāta tiem, kuriem ne naudas, ne laika nav sevišķi daudz. Tā kā moduļu virtuve tiek veidota no standarta sekcijām, tās parasti nemēdz būt ideāli piemērotas – pēc skapīšu samontēšanas starp tiem paliek šķirbas, un, ja attiecīgajā telpā ir nišas vai izvirzījumi, dažas sekcijas vispār neiekļausies tur un tā, kur un kā tām vajadzētu iekļauties.
Virtuve pēc pasūtījuma
Tas nozīmē, ka mēbeles tiek izgatavotas «no nulles» un atbilstoši attiecīgās telpas izmēriem, lai tiktu optimāli izmantots katrs tās kvadrātcentimetrs un garnitūra ideāli saskanētu ar visa dzīvokļa stilistiku. Šādā gadījumā pasūtītājs var izraudzīties visu – sākot ar materiāliem, no kuriem tiks izgatavoti virtuves elementi, un beidzot ar iebūvējamo sadzīves tehniku.
Elites klases virtuve
Premiumklases virtuves nekad nemēdz būt mazas un pat ne vidēji lielas. Elites klases virtuve – tas nozīmē: ekskluzīvs projekts, dabiski materiāli (tostarp vērtīgas koku sugas, dārgs akmens), arī grezna apdare, funkcionalitāte un komforts, turklāt vēl pēdējo modes sasniegumu un jaunāko tehnoloģiju pielietojums.
Stils
Ir pieņemts virtuves iedalīt «klasiskajās» un «modernajās». Par «klasiskām» tiek dēvētas ierāmētas un ar finieri apdarinātas vai masīvkoka fasādes. Pie šīs kategorijas pieder arī dažādi dekoratīvi elementi: karnīzes, cokoli, pilastri un atslēgas. Savukārt pie «modernisma» var droši pieskaitīt visu pārējo: paneļveida (gludas) DSP fasādes, ar PVC plēvi vai glancētu plēvi, vai emalju apdarinātas MDF fasādes, alumīnija profila fasādes ar dažādiem ielaidumiem. Ja virtuves stils ir izraudzīts, tad var atzīt, ka puse darba jau paveikta!
Virtuve ir atsevišķa telpa un tomēr arī kopējā ansambļa sastāvdaļa, tātad tai jāatbilst visa dzīvokļa vai mājas stilam. Visiem viena veseluma elementiem jābūt savstarpēji saskaņotiem, citam citu papildinošiem un akcentējošiem. Virtuve šajā ziņā var spēlēt galveno lomu.
Ja priekšroka dota «klasikai», tad jāizvēlas, kas īsti ir vajadzīgs: pompozais baroks, izsmalcinātais rokoko, majestātiskais ampīrs vai klasicisms, greznais art nouveau vai art déco.
Ja izvēle izdarīta par labu «modernismam», tāpat vajag tikt skaidrībā par to, kas ir vajadzīgs: precīzas proporcijas, haitekam raksturīgais metāls un stikls vai arī minimālisms ar tam piederīgo lakonismu, bez jebkāda dekora, bet ar kādu spilgtu akcentu. Pēdējos gados topā ir Diesel Living stila virtuves: vintāžas motīvi (vecinātas virsmas, masīvi rokturi), iespējas dažādi variēt krāsainas virsmas un moduļu konstrukcijas.
Tātad budžets ir izvērtēts, stils noteikts un pārējās vēlmes saskaņotas. Varam pāriet pie detalizētas plānojuma izstrādes un izraudzīties materiālus.
Virtuves plānojums
L veida plānojums
L veida plānojums ir izdevīgs virtuves telpas funkcionālajai sadalīšanai, paredzot iespēju trīsstūrveidīgajā darba zonā vienlaikus brīvi pārvietoties diviem kulināriem.
Tas ir klasiskais variants, kas derīgs telpai, kura pēc formas ir līdzīga kvadrātam. Optimāli izmantot grūti pieejamās zonas stūru skapjos var palīdzēt bīdāmās vai izvelkamās daudzlīmeņu sistēmas.
П veida plānojums
Tas piemērots pietiekami lielām kvadrātveida vai taisnstūrveida telpām, kur jāizvieto daudzas glabāšanas un virtuves tehnikas sistēmas.
Komfortablas ekspluatācijas labad virtuves paralēlajām līnijām jābūt ne mazāk kā 1,5 m un ne vairāk kā 2 m garām, bet zonai starp tām – platākai par 2,5 m.
Līnijveida plānojums
Ideāli piemērots par 2 m šaurākām telpām, kuru platība ir 6–12 m2. Lai efektīvāk izmantotu telpu, zem galda var izvietot iebūvējamo tehniku, trauku glabāšanai ierīkot izvelkamas sistēmas, bet produktus glabāt augšējos skapīšos.
Vislabāk objektus izvietot šādi: ledusskapis, darba galds, izlietne, otrs darba galds, plīts. Mazās virtuvēs saliekamais pusdienu galds parasti tiek piemontēts pie pretējās sienas, tādējādi atbrīvojot derīgo telpu.
Salas un pussalas tipa virtuves
Par šādu plānojumu var domāt, ja telpa nav mazāka par 20 m2. Tradicionālas salas tipa virtuves vidū ir galds ar izlietni vai plīti, savukārt pussalas tipa virtuvēs par centru parasti kļūst bāra lete. Taču, protams, katrs saimnieks pats izlems to, kādas funkcijas piešķirt savai salai vai pussalai.
Atsevišķi izvietota darba zona parasti ir kvadrātveidīga, un optimālais kvadrāta malas izmērs ir 120 cm. Standarta pussala ir 120–180 cm gara. Parasti to veido divi vai trīs 60 cm plati virtuves moduļi.
Divrindu plānojums
Tas ir vienīgais veids, kā maksimāli efektīvi izmantot garenu telpu. Šāds plānojums piemērots virtuvēm, kuras nav mazākas par 9 m2 un nav šaurākas par 2,5 m. Pēc virtuves garnitūras samontēšanas brīvajai vidusdaļai jābūt vismaz 120 cm platai.
Virtuve būs ērtāka tad, ja plīts un izlietne atradīsies vienā, bet ledusskapis – pretējā pusē vai ja, piemēram, pie kreisās puses sienas stāvēs ledusskapis, bet pie labās puses sienas – plīts un produktu apstrādes galds.
Vienīgais šāda plānojuma mīnuss ir tas, ka nav precīzi iezīmētas ēdamzonas.
Materiāli
Virtuves moduļu korpusa materiāls tiek izgatavots no kvalitatīvām laminētām 16 cm biezām skaidu plātnēm – DSP. Plātnes ir klātas ar PVC plēvi – tas ir termoizturīgs, kā arī ūdensizturīgs materiāls, kas garantē to, ka mēbeles kalpos ilgi, kaut arī tiks intensīvi un katru dienu lietotas.
Fasādes
DSP ir kokskaidu plātnes. Šis materiāls pat kā virtuves mēbeļu fasādes ir sevi apliecinājis pietiekami labi. Turklāt tas nav pārāk dārgs.
MDF – kokšķiedras plātnes, kas apdarinātas ar PVC plēvi, – ir ekoloģiski vistīrākais, cilvēka veselībai absolūti nekaitīgs materiāls. Tas gan būs dārgāks nekā DSP, tomēr arī kalpos ilgāk, jo labāk par visiem citiem virtuves fasādēs izmantotajiem materiāliem pielāgojas gan mitrumam, gan arī temperatūras svārstībām. Turklāt dekoratīvo plēvju klāsts ir tik plašs, ka pat visprasīgākais pircējs varēs izvēlēties sev vajadzīgo variantu.
MDF ar glancētas plēves pārvilkumu derēs tiem, kuri izvēlējušies «modernā» stila virtuvi. Plašā nokrāsu palete piešķirs vajadzīgo noskaņu visai telpai. Glancētā plēve ir materiāls bez šuvēm, ļoti praktisks un skaists.
MDF ar glancētas vai matētas emaljas apdari ir mazliet dārgāks variants, bet tā krāsu un nokrāsu spektrs jau arī ir plašāks.
Finierēts MDF ir dārgs, solīds un izturīgs materiāls, no kura tiek izgatavotas satriecoši skaistas fasādes. Sev piemērotus modeļus atradīs gan tie, kuri priekšroku dod klasiska stila virtuvēm, gan arī modernisma cienītāji. Turklāt šis materiāls neprasa speciālu kopšanu.
No masīvkoka izgatavotas mēbeļu fasādes apliecina to, ka virtuves īpašnieka statuss ir gana augsts. Šāda virtuve ir cēla, izsmalcināta un stilīga. Jā, protams, šis variants ir dārgs un šādām mēbelēm, tāpat kā jebkurai dārgai mēbelei, būs vajadzīga speciāla kopšana, kā arī piemērota temperatūras un mitruma režīma uzturēšana telpā.
Fasādes ar dekoratīva stikla ielaidumiem parasti tiek izraudzītas tādēļ, lai vizuāli padarītu virtuvi «vieglāku». Virtuvē lieliski izskatās no iekšpuses izgaismotā korpusā iestrādāts caurspīdīgs stikls. Matēts stikls vai dekoratīvs plastikāta ielaidums mazliet «retušē» to, kas ir paslēpts aiz durtiņām. Savukārt dekoratīvais stikls ar zīmējumu uz tā var veidot īpašu noskaņu.
Fasādes arī pēc to atvēršanas veida var būt dažādas, piemēram: divviru, izvelkamas (aiz tām apslēptas atvilktnes), paceļamas vai nolaižamas (viengabala vai saliekamas), bīdāmas (analoģiskas kupejas durvīm).
Galda virsa
Galdu virsas parasti tiek izgatavotas no DSP un apvilktas ar izturīgu plastikātu. Pilnīgāks variants ir mākslīgā akmens virsas, kuras kalpo ļoti ilgi, turklāt tās var restaurēt un pulēt, tādējādi uzturot lieliskā stāvoklī daudzu gadu garumā. No mākslīgā akmens var izgatavot visdažādāko formu galdu virsas – gludas, bez redzamiem salaidumiem un šuvēm. Šādu materiālu tagad ir milzum daudz. Par līderi šajā ziņā visnotaļ pelnīti tiek uzskatīts Corian, taču pastāvīgi parādās aizvien jaunas izstrādnes, piemēram, tādas kā inovatīvais materiāls Dekton, kura sastāvā ir kvarcs, porcelāns un stikls.
Galdu virsu ražošanai tiek izmantots arī dabiskais akmens, rūdīts stikls, alumīnijs, nerūsējošais tērauds.
Virtuves «priekšauts»
Tas vajadzīgs darba zonā, jo pasargā sienas no mitruma, tauku sprakšķiem, apsviluma un visādiem citādiem netīrumiem. Par labu materiālu gan cenas, gan arī kvalitātes un ilgtspējas ziņā tiek atzītas keramikas flīzes, kas uzticami kalpo daudzus gadu desmitus. Tomēr būtu vērts apsvērt arī citus variantus, piemēram, mākslīgais akmens kā galda virsas turpinājums. Tāpat tiek piedāvāti dažnedažāda dizaina plastikāta un stikla «priekšauti», arī ar fotodrukas elementiem.
Krāsas
Virtuvei piemērotu krāsu variantu ir neskaitāmi daudz, sākot ar cēlām, izturētām dabiskā koka nokrāsām un beidzot ar visspilgtākajām un sulīgākajām krāsām. Modernas, galvenajām tendencēm atbilstošas krāsas līdz ar funkcionalitāti un labi pārdomātu ergonomiku var padarīt virtuvi par ideālu telpu.
Viena no galvenajām tendencēm ir pasteļtoņi. Priekšroka tiek dota gaišām un metāliskām nokrāsām. Aktuāla ir arī baltā krāsa.
Sudrabainais «metāliks» ir izsmalcinātības un elegances iemiesojums.
Tādas tendences kā tuvināšanās dabai, ieviešot interjerā dabiskas krāsas, formas un tekstūras, arī ir aktuālas un ne jau pirmo gadu.
Pildījums
Kas ir virtuves skapīšu pildījums? Dažādas atvilktnes un groziņi, bīdāmas sekcijas un karuseļi… Ir svarīgi saprast, tieši kur un kāds «karuselis» griezīsies, jo no tā lielā mērā būs atkarīga virtuves cena. Skapītis, protams, var būt aprīkots ar divviru durtiņām un plauktiņiem, kas izgatavoti no DSP. Bet pavisam cita lieta ir skapis, kas aprīkots ar push up sistēmu, proti, no fasādes izslīd uzreiz veselas trīs atvilktnes, turklāt katrai no tām ir arī sava izbīdes sistēma.
Virtuves pildījums ir tā ļoti svarīgā daļa, kura var būtiski palielināt un vai pat dubultot virtuves galīgo vērtību.
Vislietderīgākais variants ir ietilpīgs piekaramais skapis ar saliekamām durvīm, kas veras uz augšu. Šādā modelī var ietvert trauku žāvētāju, plauktus produktu vai trauku glabāšanai.
Atvilktnes un izvelkamus grozus var nokomplektēt ar pārdomātu aksesuāru sistēmu un izmantot akurātai virtuves piederumu un sīku priekšmetu glabāšanai.
Teicams risinājums ir stūra atvilktnes, kas izbīdās pa diagonāli no tālākā stūra. Tajās, pateicoties unikālajai konstrukcijai, var ietilpināt trīsreiz vairāk priekšmetu nekā parastās atvilktnēs.
Garnitūra kalpos ilgāk, ja galdu atvilktnēm būs metaboksi (metāliskas sānu daļas). DSP atvilktnes ātri nolietojas mitruma un trauku smaguma dēļ.
Stūra skapī ierīkota karuseļsistēma – plaukti, kas griežas ap cieši nostiprinātu vertikālu stieni, – ļaus ietaupīt telpu un būtiski atvieglos trauku glabāšanu.
Iebūvētā tehnika ir veiksmīgs risinājums tiem, kuri nevēlas virtuvi pārblīvēt ar dažādām ierīcēm. Tagad virtuves mēbelēs var integrēt jebkuru tehniku – sākot ar ledusskapi vai vārīšanas virsmu un beidzot ar kafijas automātu. Tikai attiecīgais aprīkojums ir jāizvēlas laikus, jo, izstrādājot dizaina projektu, vajag ņemt vērā tehnikas parametrus un rozešu izvietojumu. Patlaban ļoti populāra prakse ir tehnikas vienību (cepeškrāsns, mikroviļņu krāsns) izkārtošana krūšu augstuma kolonnās. Prakse rāda, ka šādā veidā izvietotu tehniku ir ērtāk gan izmantot, gan arī apkopt.
Tieksmi pēc dažādiem virtuves gadžetiem – kombainiem, blenderiem, mikseriem, smalcinātājiem utt. – gan vajadzētu apvaldīt. Zinātnieki ir pierādījuši, ka no visām tām neskaitāmajām funkcijām, ar kādām šīs ierīces apveltītas, vidēji tiek izmantoti tikai labi ja 10%.
Daudzi uzskata, ka virtuves izvēle ir pilnīgi personiska lieta. Tomēr labāk būtu to uzticēt speciālistam. Apsvēris itin visu līdz pēdējaam sīkumam, viņš palīdzēs radīt īpašnieku cienīgu, ērtu un omulīgu virtuves interjeru. No eksperimentiem nav jābaidās – ne attiecībā uz dizainu, ne jauniem materiāliem un to apvienošanu. Nav jābaidās no pārsteidzošām kombinācijām un drosmīgiem savienojumiem! Tieši pateicoties tiem, virtuve būs neatkārtojama.