Olga Bobrova
Foto: Martins Kudrjavcevs
Šis dzīvoklis atrodas vienā no Rīgas centra pašiem skaistākajiem rajoniem – tā saucamajā muižnieku ligzdā. Slavenā jūgendstila mājā. Noformējot dzīvokli, dizainere Iluta Ločmele radījusi interjeru, kuru būs grūti pieskaitīt pie kāda noteikta stila. Viņa izmantojusi raksturīgas klasisko stilu iezīmes, tās sakopojusi un apvienojusi. Turklāt projekta autore brīnumainā kārtā apartamentus piepildījusi ar harmoniju un mājīgumu. Te nav dominējošu elementu, kas uzkundzētos citiem. Te valdzina smalks risinājums – bez pārmērībām. Te dominē izmeklēta elegance un dabiskums.
– Veidojot interjeru, centos izmantot tikai dabas materiālus, – stāsta projekta autore. – Veco parketu nenomainīju ar modernu materiālu. Parkets ir rūpīgi restaurēts, balināts un pārklāts ar augstvērtīgu laku. Mīkstās mēbeles pārvilktas ar dabīgu audumu, uz gultas guļamistabā – linu pārklāji… Ja runājam par mēbelēm, tad līdzās moderniem priekšmetiem te ir senlaicīgi paraugi, ko ar lielu mīlestību atjaunojuši meistari no Eiropas. Piemēram, var minēt balto skapi (īsts Provansas stils) un tumša koka apaļo galdu viesistabā, puķu paliktni, ļoti gaišu kumodi guļamistabā… Jūtama viegla senatnes elpa, acis priecē dabiskums, pasteļa burvība. Antīkajām mēbelēm godam atbilst visnotaļ modernā virtuve.
Kā pastāstīja Iluta, šis dzīvoklis domāts cilvēkiem, kas vēlas savu ligzdu vīt vienā no skaistākajiem Rīgas stūrīšiem. Kas vēlas priecāties par gleznainu arhitektūru, tīksmināties par slavenu arhitektu atstāto mantojumu. Dizainere bija izvirzījusi uzdevumu radīt tādu interjeru, kas atbilstu nama statusam. Taču reizē neliedza sev prieku paspēlēties ar detaļām, sabalsot elementus. Tomēr sāksim no sākuma.
No ieejas viesistabā ved diezgan šaurs un garš gaitenis. Lai to atdzīvinātu, Iluta vienu sienu izrotāja ar spoguļdurtiņām. Bet pie pretējās sienas piekarināja spoguli senlaicīgumu imitējošā ietvarā (piebildīsim, ka līdzīgs ietvars ir televizoram un Vintera gleznai viesistabā, kā arī spogulim guļamistabā). Atspoguļojošās virsmas gaiteni iluzori paplašina. Šo efektu veicina arī gaišie keramikas flīžu kvadrātiņi, kas priekštelpas zonu atdala no gaiteņa un dzīvojamām telpām. Lai gaitenis kļūtu gaišāks, daļu griestu pazemināja, bet spuldzīšu virteni nomainīja ar pagaismu.
No gaiteņa durvis ved uz tualetes istabu. Lai gan telpa nav visai liela, tomēr tur atrasta vieta gan vannai, gan duškabīnei, gan pašai tualetei, gan veļasmašīnai, kas ļoti labi ietilpināta zem izlietnes. Pie telpas pozitīvajām iezīmēm nepašaubāmi var pieskaitīt logu – dabiskā apgaismojuma avotu. Ar kaut ko tādu var lepoties tikai retā mūsdienu mītne.
Viesistaba apvienota ar virtuvi. Tās moderno skapju un plauktu līnijas atkārto antikvārā baltā skapja aprises – lūk, te ir tas jau minētais sabalsojums! Loga ietvara kvadrātu un nišā ievietotā baltā vīna skapīša akurāto rombu rakstu turpina veiksmīgi sienā iemontētā plaukta līnijas. Sienu gan vajadzēja nedaudz pārbūvēt: lai guļamistabā parādītos iebūvētais skapis, daļa sienas tika iebīdīta viesistabā, bet tādējādi iegūtā niša piepildīta ar plauktiem un nelielu galdu. Tā viesistabā radās vieta improvizētam kabinetam.
Vēl par citātiem. Viesistabas nišā, kurā iebūvēts vīna skapis, ir ovāls logs ar pilnīgi noteiktu jūgendstila iezīmi, ko pārstāv rāmis. To ļoti veiksmīgi citē zīmējums uz kamīna paneļa. Bet kamīna kurtuves metālisko spīdumu atkārto virtuves zonas apdare. Jāpiebilst, ka modernās keramikas flīzes ir viens no tiem interjera elementiem, kas „atbild” par greznību.
Ilutai patīk detaļas, viņa tām piešķir lielu nozīmi. Un sīkums, kas pirmajā brīdī šķiet mazsvarīgs nieciņš, īstenībā rada noskaņu, kļūst par interjera rotu. Lūk, piemērs: ķēde, pie kuras viesistabā piekarināta lustra, dizainerei šķita garlaicīga, neizteiksmīga. Un viņa to ietērpa pasteļtoņos ieturētā audumā, radot ilūziju par mūsu aukstās jūras nogludinātu akmentiņu virteni…
Savukārt guļamistabā viss izstaro mieru. Liela gulta ar baltas ādas galvgali, balts puķu plauktiņš (piebildīsim, ka apakšā ir paliktnis spilvenu novietošanai), iebūvēts skapis, restaurēta gaiša koka kumode… Pārsteidzoši un ļoti skaisti šajā gaišajā telpā izskatās viena no sienām.
– Es gribēju šo telpu papildināt ar kaut ko greznu, padarīt guļamistabu krāsaināku, taču ne pārāk spilgtu, – saka Iluta. – Te ļoti labi iederējās austrumniecisks kolorīts. Tāpēc uz vienas no telpas sienām – pie gultas galvgaļa – parādījās tapetes no kolekcijas „Mārrakeša”. Šis brīnišķīgais panno, kas atspīd spogulī pie pretējās sienas, manuprāt, telpu ļoti izdaiļo. Izskatās pēc austrumnieciska paklāja…
…Te valda rimts miers un dziļas cieņas pilna atmosfēra. Te saudzīgi saglabāta solīdā nama senatnīgā aura. Te jūtama no šodienas nešķiramās Vēstures elpa.