Nataļja Voronova
Foto: Aina Nokelainena
Dažādus laikmetus apvienot vienā interjerā ir diezgan sarežģīti. Lai no atsevišķiem priekšmetiem izveidotu harmonisku ansambli, nepieciešama smalka mākslinieciska izjūta un prasme apvienot atšķirīgas lietas. Ar šo uzdevumu, kas nepavisam nav viegls, teicami tikusi galā studijas Art deco dizainere Svetlana Krjačeka.
– Šo dzīvokli es noformēju jaunai inteliģentai ģimenei ar bērnu, – stāsta Svetlana. – Antikvāras mēbeles (dažas no tām attiecas uz Ludviķa XVI laikmetu), ko īpašnieki saņēmuši mantojumā, vajadzēja apvienot ar visnotaļ modernām lietām. Bija jāatrod kopīgs temats. Es izvēlējos elegantus krāsu gammas toņus, kā arī viesistabas ādas dīvāna un senatnīgo krēslu silueta līniju līdzību.
Pretrunīgi nav arī materiāli: hallē, piemēram, labi sadzīvo akmens un stikls, uzsverot viena pamatīgumu un otra trauslumu. Kopīgajam tematam atbilst arī senlaicīgais galdiņš, sienas spoguļa ietvars neorokoko stilā un mūsdienīgais Natuzzi pufs.
Viesistabā, kur labi sader mūsdienu un klasiskās formas, valda īpaša atmosfēra. Tā panākta, pateicoties interjera vēsturiskajām komponentēm. Līdzās grezniem krēsliem tur ir, piemēram, antikvārs bārs. Uz tā virsmas sev vietu atradis hjumidors –mājas saimnieka iecienīto cigāru šķirstiņš. Blakus vienam no krēsliem atrodas geridons. Piebildīsim, ka par geridonu sauca paliktni, uz kura atradās žirandole – liels svečturis (īsta galda lustra) ar radziņiem sveču ievietošanai. Vēlāk geridonu sāka izmantot arī kā puķu vāzes postamentu.
Liela vieta šajā interjerā atvēlēta tekstilijām, piemēram, štorām: zīmējuma un faktūras ziņā daudzveidīgie audumi ir skaists fons.
Stikla durvis no halles uz viesistabu ļauj telpu izolēt, bet ielaiž tajā gaismu.
Taču īstenā viesistabas dominante ir nevis antikvārie priekšmeti, bet gan glezna. Tas ir savdabīgs atgādinājums par seno Zviedrijas pilsētu Visbiju, kura atrodas Gotlandē, ko pamatoti dēvē par dabas dārgumu. To labprāt ar savu jahtu apmeklē mājas saimnieki, lai kārtējo reizi tīksminātos par mūra mājām, šaurajām bruģētajām ielām, par saglabātajām un pussagruvušajām baznīciņām, lai izbaudītu skarbās dabas maģisko diženumu.
Mājas saimnieki daudz ceļo. No katra brauciena atved suvenīrus, kas atrod sev vietu dzīvoklī. Un tas nav nejauši iegādātu lietu sakopojums, bet jaunās valstīs izjustas emocijas un iespaidus atspoguļojošu priekšmetu kolekcija.
Guļamistabā viegli saskatāma vīrišķā un sievišķā puse. Dāmas pusē – glezna ar burvīgu siluetu, mīkstā rotaļlieta. Savukārt džentelmeņa pusē – vienkārši plaukti ar grāmatām.
Bērnistaba ir ļoti dinamiska krāsas ziņā. Par ģimenes jaunā pārstāvja aizraušanos daiļrunīgi liecina akvārijs, dators un gulta mašīnas Ferrari veidolā.
Virtuve aiz stikla durvīm ir funkcionāla telpa ar modernām mēbelēm. Saimnieka aizraušanās objekts – cigāri – radis atspoguļojumu tabakas plantāciju fotogrāfijās. Par to liecina arī Raula Kastro rets portrets, kurā viņš redzams ar neiztrūkstošo Havannas cigāru. Taču arī šeit nav nekādas pretrunu cīņas. Ir tikai to vienotība.