Autore: Jūlija Ivanova
Rotaļa ar tukšumu un formu – tieši tā lietu būtību cenšas atspoguļot ievērojamais priekšmetiskā dizaina pārstāvis Eženi Kitle, kas pēc izcelsmes ir katalonis. Viņa izpildījumā tradicionālie priekšmeti zaudē ierasto veidolu un gluži kā no gaisa austi – arī svaru. Tā apbalvojumu sarakstu nesen papildināja tituls “2016. gada dizainers” prestižās izstādes Maison&Objet versijā.
Šis dizainers visādā ziņā ir neparasts. Pēc Barselonas augstākās mākslas skolas Llotja beigšanas viņš savu dzīvi veltījis tādu vieglu, elegantu un funkcionālu priekšmetu veidošanai, kuros bieži vien gaisa ir vairāk nekā materiāla, bet viss apjoms – minimāls, reducēts līdz kailam karkasam. Viņš sadarbojies ar daudziem slaveniem zīmoliem: Kartell, Driade, Flos, Alias, Emeco, Xo, Magis, Dedon. Kitles kungs pats sevi dēvē par Disoñador – dizaineru sapņotāju. Lai sapni īstenotu un pavēstītu citiem, viņš izmanto industriju. Speciāli izstādei Eženi Kitle sadarbībā ar Neal Feay Studio alumīnija speciālistiem izveidojis unikālu interjera priekšmetu Dream Catcher – gludi nopulēta alumīnija atpūtas krēslu piesātinātā zilā krāsā. “Kaut kādā ziņā tas ir pašportrets. Veidojot kaut ko jaunu, es gribu gūt maksimālu gandarījumu,” atzinās autors.
Dizainers, pēc paša vārdiem, projektus darina no gaisa, katram veidojumam pievienojot šķipsniņu maģijas. Izstādē redzamie izstrādājumi izskatās pēc tādiem, kas spēj lidināties telpā. To vidū ir gaismekļi Light Air un 0’Clock, vāzes Shine un Vase-o, krēsli Dream-Air un Cloud-io, kas darināti Kartell vajadzībām. Nemateriālisma ideja sasniedz kulmināciju Lexon paredzētā biroja komplekta Dream Tools dizainā. Plūstošās līnijas veido jūras ainavu, kurā ir vieta ne tikai biroja piederumiem, bet arī paša domām.
Kādā no intervijām Kitle teica: “Savos darbos es cenšos ar objekta starpniecību sūtīt pozitīvu signālu, mūsu dzīvē vairot harmoniju… Dizains – tā ir vingrināšanās optimisma kultivēšanā, izmantojot tehnoloģiju, kas ir vitāli svarīga mūsdienu dzīves sastāvdaļa.”