Ilze Kraukle

Gandrīz katram cilvēkam bieži vien rodas vēlme pašūpoties, atrauties no zemes, „palidot”. Vai arī gluži vienkārši ļauties šūpuļtīkla aijāšanai. Varbūt uz to mudina kādas tālas atmiņas vai mūžīgās alkas ”Man gribas lidot!..” Bet ne  jau tas ir svarīgi. Galvenais ir tas, ka ilgas pacelties virs zemes ir piepildāmas. Turklāt bez lidmašīnas vai helikoptera. Ir vajadzīgas piekarināmas mēbeles, pareizāk sakot, šūpuļkrēsls.

Jautājuma vēsture

Piekarināmais krēsls ir šūpoļu un šūpuļkrēsla mantinieks, kas no senčiem pārņēmis visas labākās īpašības. Tas ir smalks atslābināšanās līdzeklis. Tagad tiek piedāvāti daudzi piekarināmu krēslu modeļi, taču tiem visiem pamatā ir divi „cilts aizsācēji”.

Pirmo piekarināmā krēsla paraugu ar nosaukumu  Egg Hanging Chair izgudroja dāņu dizainere Hanna Dītzela 1957. gadā. Par modernajiem piekarināmajiem krēsliem mums jāpateicas arī somu dizaineram Ēro Ārnio, kurš 1968. gadā pasaulei piedāvāja caurspīdīgu piekarināmo lodveida krēslu Bubble Chair (to dažkārt dēvē par burbuli). Šis neparastais pussfēras formas izgudrojums pilnībā mainīja priekšstatu par ierasto sēdekļa vietu. Turklāt ne jau labai dzīvei jāpateicas par to, ka šāds krēsls radās: nepilnīgās tehnoloģijas tolaik neļāva kājiņu izgatavot no caurspīdīga materiāla, bet to darināt no metāla Bubble Chair autors acīmredzot negribēja. Atgādināsim, ka dānietes izgudrojumā bieži vien tiek  kaut kas mainīts, bet soma šedevrs saglabā sākotnējo izskatu (mainās vienīgi materiāli).

chair

chair

chair

Stilīgi un ērti

Tiklīdz šīs pirmās pītās piekarināmās „olas” parādījās, tās tūdaļ kļuva par dārzu, verandu ārpilsētas māju favorītēm. Mūsdienu dizaineri ieteic šo mēbeli ne tikai pārvērst par pilsētas dzīvokļu un māju interjera pilntiesīgu dalībnieci, bet arī par mājvietas iekārtojuma stilīgu akcentu. Šī mēbele jutīsies kā galvenais priekšmets gan uz lodžijas, gan jebkurā mājas vai dzīvokļa telpā: viesistabā, virtuvē, pat guļamistabā. Iztēlojieties vaļēju lodžiju 16. stāvā, jūs, šūpojoties piekarināmā krēslā, lidināties gandrīz pie pašiem mākoņiem. Pat putni jūs apskauž… No stresa un noguruma vairs nav ne miņas! Dzīve ir skaista.

Piekarināmā krēslā var ne tikai justies kā lidojumā, kad pārņem salda kņudoņa. Tas var kļūt par patvērumu, īstu mierinātāju. Iesēžoties tajā,   tu, mierīgi šūpojoties, nevis vienkārši atpūties, bet  nokļūsti savā īpašā, slepenā, mājīgā pasaulē, esi nošķirts no apkārtnes, beidzot vari izbaudīt vienatni.

Piekarināmie krēsli ir ērti ne tikai atpūtai, bet arī… mājas uzkopšanai: tie nav jābīda. Taču arī kardinālu mēbeļu pārvietošanu šāds piekarināts elements apgrūtina. Lai gan viss ir atkarīgs no vēlmes un noskaņojuma:  var demontēt, pēc tam veikt nelielu remontu, pārvietošanu un montāžu jaunajā vietā. Toties nevajadzēs atteikties no lidojumiem, turklāt ne jau sapnī, bet reālajā dzīvē.

Piekarināmo krēslu modeļu ir ļoti daudz. Tie mēdz būt apaļi, ovāli, ar atšķirīgu pārsegumu. Ir pat tādi, kas izskatās pēc piliena ar nelielu lodziņu – tieši tādā var ierīkot savu slepeno pasauli. Visi modeļi ļauj sēdēt (vai saritināties kamolā) un šūpoties uz priekšu un atpakaļ, uz kreiso un labo pusi, pat pa diagonāli. Taču ir izņēmums: krēsls, ko nostiprina gan augšā, gan apakšā, kā garu boksera bumbieri. Tajā šūpošanās nesanāks, varēs vienīgi griezties. Taču pavisam droši.

Kas attiecas uz materiāliem, tad mūsdienās var iegādāties piekarināmus krēslus, kas pīti no rotanga, no sintētiskām klūdziņām. Ir tādi, kas darināti no organiskā stikla, plastikāta, akrila, blīva auduma, metāla sieta. Lai no kāda materiāla krēsls būtu darināts, būtība nemainās: tas palīdz pacelties virs zemes un raizēm, atkratīties no problēmām. Vai gluži vienkārši  sniedz laimes sajūtu!

chair

chair

chair

Rūpējoties par drošību

Ja iecerēts pirkt piekarināmu krēslu, lai to novietotu dzīvoklī, jāņem vērā griestu stiprība:  svarīgi, lai tie izturētu slodzi. Ja uzticības griestiem nav, labāk būs neriskēt un iegādāties stāvošu krēslu. Tas ir mobils: liec kur gribi, ja vien ir brīva vieta. Un arī pārvietošana nav traucēta. Kad izdosies griestus vai siju stabilizēt, krēslu varēs no stāvošā stāvokļa atbrīvot. Un pārvērst par ”lidojošu”.

Arī biroji nav apieti

Piekarināmie krēsli, kas ir gandrīz vai „lidaparāti” un reizē nomierinoši kokoni, kļuvuši par pilntiesīgiem biroja „interjera kolektīva” locekļiem. Aculiecinieki apgalvo, ka kompānija Google šādus krēslus izkarinājis visur: kad ražīgi pastrādāts, ej un palido. Vai pasnaud…

chair

chair

chair