Nataļja Voronova

Foto: Aina Nokelainena

Klusajā centrā iekārtojot džentelmenim dzīvokli 120 kvadrātmetru platībā, tieši tā interesantā interjera galveno ideju formulējušas autores – studijas „Art Deco” dizaineres Svetlana Krjačeka un Viktorija Goluzejeva.

Art Deco

Svetlana Krjačeka un Viktorija Goluzejeva

Dzīvokļa īpašnieks Daniels Berkovičs – aktīvs cilvēks, kas prot novērtēt skaistas un stilīgas lietas, ­ – dizainerēm izvirzīja uzdevumu: radīt modernu un reizē mājīgu telpu, kur pēc darba un ceļojumiem labprāt gribētos atgriezties, kur varētu uzņemt lielu draugu un paziņu kompāniju. Pēc viņa vārdiem, dizainerēm izdevies spoži tikt galā ar šo uzdevumu.

Šeit viss ir harmonisks: izmantotie materiāli – akmens, audumi, stikls – ir nevis pretrunīgi, bet cits citu papildina. Tīrās formas uzsver interjera radīto svaiguma sajūtu, pat gaisīgumu. Taču vienlaikus no tā dveš pamatīgums un statusa apliecinājums. Grīdas klājumam izmantota Brazīlijas kastaņa „kumaru”. Koksnes sarežģītā tekstūra, bagātās nokrāsas un gaismas pārejas interjera dekorācijai veido ideālu glezniecisku fonu.

Art Deco

Art Deco

Te netiek ārišķīgi demonstrēti vai – vēl jo mazāk – tiražēti kaut kādi paņēmieni. Viss ir organisks un dabisks. Tāpat kā spoža trupa, kurā talantīgi partneri uz skatuves cits citu saprot no pusžesta, no pusvārda un tāpēc veido vienotu ansambli, savu lomu spēlē arī materiāli. Logu drapējuma audumi, paklājs rada mājīgumu, akmens piešķir zināmu korektumu, stikls – vieglumu. Bet viss kopā veido vienotu veselumu ar pārbaudītām proporcijām, gaismas un ēnas līdzsvarojumu.

Nelielajā hallē atrodas kupejas tipa skapis ar spoguļdurvīm. Pretējā siena dekorēta ar mākslīgu gaišu akmeni. No šīs sienas „izaug” garš plaukts bez redzama atbalsta – atslēgām, telefoniem un citiem sīkumiem. Šeit dizaineres apspēlē kontrastus (akmens siena, gaismekļa stikls), taču, pateicoties šādam apvienojumam, materiāli vēl vairāk izceļas. Kopējā ansamblī tie nevis konkurē, bet harmonē, raisot reizē viegluma un masīvuma sajūtu.

Art Deco

Art Deco

Šī mazā halle nemanāmi pārtop par daudz plašāku halli, kuras rota ir kamīns ar klasisku portālu. Kamīns nav īsts. Tas ir rotaļas elements, anturāža, ne pārāk nopietna kopējās vides nots. Apliecinot Daniela mīlestību uz džezu, virs kamīna novietots īsts saksofons.  Šim instrumentam, kas „atceras” mūzikas kompozīcijas, piemīt īpaša enerģētika, kuru tas dāsni dāvā dzīvokļa īpašniekam un viņa viesiem.

Hallei vienā pusē atrodas ar virtuvi apvienota viesistaba, bet otrā – kabinets un guļamistaba. Vēl divas durvis ved uz garderobi (mūsdienu cilvēkam nepieciešamu telpu) un viesu tualeti. Tika nolemts, ka tās būs spoguļdurvis.

–Izstrādājot projektu, mums bija svarīgi radīt artistisku un vieglu atmosfēru. Panākt, lai interjers, kam piemīt savs raksturs un šarms, pilnībā atbilst izvirzītajam uzdevumam – būtu komfortabls, funkcionāls, taču nekādā ziņā banāls, – skaidro dizaineres.

Art Deco

Kabinets ieturēts kontrastu gammā. Tam raksturīgs zināms līniju grafiskums, tīras formas, tajā modernisms apvienots ar klasiskajām tradīcijām. Taču ne burtiskā izpratnē. Klasika izpaužas smalkajā saiknē starp priekšmetiem, formu proporcijās, galvenā un detaļu vienotībā, krāsu gammā (brūnie toņi), ritmā… Un tieši tas veido interjera struktūru. Kabineta telpa ļauj koncentrēties, bet, ja nepieciešams, nedaudz atpūsties, kādu brīdi priecāties par skaisto itāļu gravīru.

Guļamistabu Svetlana un Viktorija iekārtojušas kā atturīgu jauna vīrieša telpu ar iekšējo satvaru. Akcentu viņas likušas uz „indigo” krāsu – pašu sarežģītāko, jo tā ir reizē auksta un silta. Uzmanību piesaista kumode bez rokturiem, kuras formas asociējas ar XX gadsimta sākumā ļoti populāro art deco stilu (tā amerikānisko variantu).

Art Deco

Art Deco

Mēbeļu noteiktās līnijas, pat zināmu askētismu, mīkstina elegantais aizkaru drapējums. Pie guļamistabas atrodas īpašnieka vannasistaba. Tajā apvienota dzeltenā un baltā krāsa: lai neatkarīgi no laikapstākļiem radītu saulainu noskaņojumu. Duša viesu telpā ieturēta cēlajos zilpelēkajos toņos, kas raisa svaiguma, tīrības un vēsuma sajūtu.

Viesistaba un virtuve ir studijas tipa. Virtuves zonu no gaiteņa nošķir bāra lete. Darbam paredzētās virsmas izgatavotas no brīnišķīga itāļu marmora.

Viesistabas iekārtojums atkal apliecina materiālu un formu harmonijas ideju. Atturīgās dīvāna līnijas līdzsvaro mīkstie spilveni, grīdas pamatīgumu – galda stikla virsmas caurspīdīgums, bagātīgā paklāja faktūra labi sader kopā ar „minimālistiskajiem” sienas plauktiem un melno televizora taisnstūri. Ir tāda sajūta, ka visi priekšmeti un materiāli ir cits cita atspulgs. Un kopā kā labs ansamblis skan – sulīgi un efektīgi.

–Veidojot interjeru, jāievēro ne tikai noteikti kompozīcijas likumi, – uzskata projekta autores. – Ir arī emocionālās likumsakarības, asociācijas… Tas, ko grūti izskaidrot vārdiem, bet kas ir katra mūsu darba neatņemam sastāvdaļa.

Art Deco

Art Deco

Art Deco

Art Deco

Art Deco

www.artdeco.lv