Olga Bobrova

Foto: interjera projekta autors Oļegs Petuhovs

Par šā interjera rašanās vēsturi droši var sacīt: «Ja nebija laimes, tad nelaime palīdzēja.» Divstāvu mājā izcēlās ugunsgrēks. Uguns aprija daudz ko. Taču dizaineram, rīdziniekam Oļegam Petuhovam, kuru Tallinas biznesmeņu pāris uzaicināja atjaunot ugunsgrēkā cietušās mājas iekšējo telpu, izdevās to savest kārtībā. Un, kā atzīst saimnieki, pat padarīt labāku nekā iepriekš.

Interior Petuhovs

Oļegs Petuhovs

– Pastrādāt nācās ne pa jokam, – stāsta Oļegs Petuhovs. – Dūmi, sodrēji bija iesūkušies visās sienās, atlikušajās mēbelēs. Šo to novācām, šo to atjaunojām. Visu cieņu saimniekiem: viņi procesā gandrīz vai neiejaucās. Tikai paziņoja: «Gribam, lai būtu praktiski, ērti un skaisti.» Un palūdza interjerā  iekļaut gleznas un paklājus, kas pēc ugunsgrēka palikuši veseli. Paklāji, pēc mājas īpašnieku domām, savā ziņā ir tas pats, kas gleznas, un viņiem to ir daudz. Tāpēc arī par abu mājas stāvu noformējuma sākumpunktu kļuva tieši gleznas un paklāji.

Interior Petuhovs

Interior Petuhovs

…Katru, kas, tā sakot, kāpj pāri šīs mājas slieksnim, jau priekšnamā sagaida milzīga glezna, kuru atstaro spogulis. Paklāja funkciju te pilda rakstā izkārtotu flīžu grīdas segums. Ēdamistabā izklātais zilos toņos ieturētais paklājs pēc savas krāsu gammas saskan ar gleznu pie sienas. Vispār koloristikai dizainers piešķīris īpašu nozīmi: piemēram, virs pusdienu galda piekārtās lampas abažūrs pēc savas «tonalitātes» atbilst krēslu apšuvumam. Savukārt krēslu apšuvuma ornamenti un krāsas ir gandrīz vai precīzi  «citēti» skapja durvju stiklotās daļas sedzošajā audumā.

«Paklājs» ir arī viesiem paredzētajā pirmā stāva vannasistabā. Pati vanna novietota telpas centrā uz paaugstinājuma, kura segums tad arī  pilda paklāja funkciju, tikai ir veidots no flīzēm (starp citu, no flīzēm «austs paklājs» klāj grīdu arī stiklotajā verandā, kur izvietotas antīkas mēbeles). Bet vannasistabas sienu grezno flīžu rāmis, kas veidots no ziediem «savīta» vainaga formā, aptver neesošu gleznu un pieskaņots logu vitrāžā izmantotajiem ziedu motīviem.

Interior Petuhovs

Interior Petuhovs

Gleznu imitē arī viesistabā novietotā TV iekārta – tādēļ jau tā tika ietverta rāmī. Oļegs gan apgalvo, ka šajā istabā mēbeles (atpūtas krēsli, dīvāns un stāvlampa), viņaprāt,  cita ar citu mazliet konfliktējot jeb disonējot. Taču tāda ir bijusi pasūtītāja stingri paustā vēlme un dizainers savu gribu neesot uztiepis.

– Kā lai zina, – viņš saka, – varbūt ar šo dīvānu un krēsliem cilvēkiem saistās īpašas atmiņas, tāpēc arī apvienojuši to, kam ansamblī nevajadzētu būt…

Interior Petuhovs

Interior Petuhovs

Saimnieku meitas guļamistabai dizainers izvēlējies princeses stilu, ko pasvītro gulta ar filigrānu galvgali. Savukārt pašu saimnieku guļamistaba sastāv no divām daļām. Pirmā – miniviesistaba – ieturēta violetos un sārtos toņos. Sienas tapsētas ar svītrainu zīdu. Šo telpu no īstās guļamistabas atdala aile ar  mazliet teatrālu zeltainu aizkaru.

Atsevišķa runa ir par pagrabtelpām, kur iekārtota sauna, kamīnzāle un biljarda zāle. Šeit – lai uzsvērtu vīrišķībai raksturīgo brutalitāti – atstātas neapstrādātas ķieģeļu sienas, robustas sijas. Arī mēbeles un sienu paneļi ir tumši. Bet, lai interjers nebūtu tik «skarbs», griesti un arī stiklotās skapju durvis tapsētas ar zīdu, sijās iebūvēti gaismekļi, bet radiatori izrotāti ar «vieglprātīgiem» ornamentiem. Un, protams, arī šīs telpas nav atstātas bez paklājiem, kuri, kā mēs tagad jau zinām, ir tas pats, kas gleznas.

Tāda, lūk, gleznaina vēsture.

Interior Petuhovs

Interior Petuhovs

Mīkstās mēbeles viesistabā – Cappelini.

Dīvāns un atpūtas krēsli miniviesistabā pie saimnieku guļamistabas – Zanaboni.

Sanitārtehnika viesu vannasistabā – Imperialbathroom.

Flīzes – Casalgrande (salons AMB Rīgā).

Kamīni – Stovax (salons Agni Rīgā).

Virtuves durvju vitrāža – latviešu meistara J. Rozenfelda darbs.

Ozolkoka kāpnes uz otro stāvu – latviešu meistara Artūra Petrovska darbs.

Interior Petuhovs

Interior Petuhovs

Oļegs Petuhovs

Tel. 29244554